Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Vypěstujte si vlastní vitamínovou bombu v podobě listové zeleniny

Patříte mezi milovníky špenátu, hlávkového salátu, petržele a další listové zeleniny? Potom není nic jednoduššího, než si tyto bohaté zdroje vitamínů a minerálů pěstovat přímo na vlastní zahradě. Povíme vám, proč se to určitě vyplatí a jak na to.

 

Jak pěstovat listovou zeleninu?

Pěstování listové zeleniny není žádná věda. Ve většině případů se sklízejí jen listy. Celý proces je tedy poměrně rychlý, protože není třeba čekat na dozrávání plodů. Navíc nepotřebujete skleník a rostlinám není kromě pravidelné zálivky nutné věnovat žádnou speciální péči, což jistě ocení i začátečníci. Některé druhy je potom možné pěstovat celoročně, obecně se ale listové zelenině daří spíše v chladu než horku. Proto bývá jarní výsadba mezi zahradníky nejoblíbenější.

předpěstování sazenic listové zeleniny

Tip Speciálního zahradnictví: Pro klíčení sazenic a zakořenění řízků se může hodit sadbovač nebo plastový skleník, nejlépe v kombinaci se substrátem pro výsev a řízkování

Při pěstování listové zeleniny zkuste najít polostín, nezapomeňte na dostatečné prohnojení půdy a raději se vyhněte kyselejší půdě, která těmto rostlinkám tolik nesvědčí. Listovou zeleninu dokážou pořádně potrápit také slimáci a škůdci, kteří si rádi pochutnávají na listech, nebo nejrůznější nemoci listů způsobené houbami. Aby nedocházelo k vytvoření ideálních podmínek pro jejich vznik a následné šíření, je vhodné nechat mezi jednotlivými rostlinami dostatečné rozestupy. Při sázení také dbejte na to, aby srdéčka rostlin byla nad úrovní půdy. Potom už stačí jen pravidelná zálivka mimo listy a srdéčka (u listové zeleniny raději méně vody v častějších dávkách) a brzy se můžete těšit na svou zelenou úrodu. Pamatujte ale na to, že listová zelenina dozrává rychle a jen velmi obtížně se skladuje. Proto je lepší to s její výsadbou nepřehánět.

Mnozí zahradníci listovou zeleninu právě pro její nenáročnost využívají jako doplněk do svých zeleninových záhonů. Nad umístěním je ale třeba přemýšlet, protože ne všechny druhy zeleniny se vzájemně snesou.

pěstování listové zeleniny

V čem se pěstování liší od jiné zeleniny?

Hlavním rozdílem je kratší doba pěstování, která je v některých případech až poloviční oproti zelenině, u které se čeká na dozrávání plodů. Z tohoto důvodu potřebuje listová zelenina dostatek živin a pravidelnou zálivku, protože na rozdíl od rajčat, paprik nebo okurek disponuje slabším kořenovým systémem a neumí si vše potřebné zajistit ze svého okolí. Pozor ale na přelévání, které by se mohlo zalíbit plísním.

Tip od Speciálního zahradnictví: Chcete svým rostlinám dopřát tu nejlepší péči? Pusťte se do přípravy vlastního substrátu. Nejen listová zelenina se vám potom jistě odvděčí pořádnou úrodou. 

Zelené listy plné vitamínů 

Listová zelenina je doslova nabitá vitamíny, minerály a řadou dalších důležitých látek, které pečují nejen o naše fyzické zdraví, ale napomáhají také k psychické pohodě. Každý druh listové zeleniny nabízí něco trochu jiného, v žádném ovšem nechybí kyselina listová, která snižuje riziko vzniku rakoviny kůže. Foláty potom pozitivně ovlivňují i kognitivní funkce a udržují náš mozek v dobré formě. To už jsou dostatečné důvody, abyste salát, špenát nebo třeba rukolu pravidelně zařazovali do svého zdravého jídelníčku, co říkáte? Zdaleka to ale není všechno. Listová zelenina toho umí ještě mnohem víc.

listová zelenina vitamíny

Už zmíněný špenát je důležitým zdrojem vitamínu K, který přispívá ke správné srážlivosti krve. Kromě toho se mu připisuje i schopnost ovlivňovat tvorbu bílkovin, které potom napomáhají k vazbě vápníku v kostech. Aby byl přínos špenátu v tomto ohledu kompletní, najdeme v něm i samotný vápník. Díky tomu může být skvělou alternativou mléčných výrobků pro alergiky i vegany.

Další superpotravinou je hlávkový salát, který kromě kyseliny listové obsahuje i vitamíny C, E, B1, B2 nebo karoten a také celou řadu minerálů včetně vápníku, železa a hořčíku. Hlávkový salát tedy obsahuje antioxidanty, napomáhá ke správnému trávení, snižuje únavu a pomáhá předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Petržel zahradní naťová (nebo také petrželka) je blízkou příbuznou kořenové petržele. Listy petrželky jsou bohaté na vitamíny A, B, C a E, z dalších látek potom nechybí ani železo, hořčík a draslík. Nať petržele obsahuje silice se silným detoxikačním účinkem. Petrželka tak přispívá ke snížení vysokého krevního tlaku, zlepšuje trávení a působí protizánětlivě.

Chystáte se sázet svou vlastní listovou zeleninu a nemáte ještě vše potřebné? V tom případě se mrkněte na naše potřeby k sázení a vybavte se na sezónu.

Máte všechny potřeby k sázení listové zeleniny?

 

 

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat