Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Co Sázet Na Podzim

Co sázet na podzim, abyste měli na jaře rozkvetlou zahradu

Nevěšte sázecí kolíky, motyky a lopaty na hřebík. Jaro je sice ještě daleko, ale i na podzim se dá ledacos sázet. Podzimní výsadbou si zajistíte časnou jarní úrodu a ještě uděláte některým rostlinám radost. Půda na záhonech má po letních pařácích optimální teplotu a bývá vzdušnější a provlhčená, což rostlinám k zakořenění svědčí. 

Nečekejte proto až na jarní měsíce a začněte s výsadbou ještě nyní. V dnešním článku se společně podíváme na to, co můžete na podzim zasít.

Proč se podzimní výsev vyplatí

Některé z výhod podzimního sázení jsme již naznačili. Existuje jich ale daleko víc.

 • Podzimní počasí nebývá extrémní, protože dny nejsou příliš horké a noci zase příliš chladné, což rostlinám prospívá.
 • I díky počasí se na podzim tolik nerozšiřují nemoci a škůdci.
 • Rostliny, stromy a keře získají při podzimní výsadbě dostatek času vytvořit si silný kořenový systém před nástupem zimy a vegetačního období. 
 • Na jaře po roztání sněhové pokrývky a jarních deštích pak budou tyto rostliny rychleji růst a kvést než ty, které zasadíte až v teplejších měsících.

Podzimní výsadba podle jednotlivých měsíců

Všeobecně platí, že sázet můžete do příchodu intenzivních dešťů nebo nástupu prvních mrazů. Toto období se liší podle počasí, nejčastěji se však jedná o polovinu listopadu. V případě příznivých klimatických podmínek se ale nemusíte bát sázet klidně až do prosince.

Sazenice vám musí před prvním mrazem zakořenit, ale ne vyrašit, jinak zmrznou. Na zimu pak nezapomeňte rostliny chránit například pomocí textilie.

Co se seje v září

Nejpozději v září zasaďte zeleninu, která je určená ještě pro letošní sklizeň a nestihli jste ji vysadit během srpna. Řadíme sem například ředkvičky, zimní salát nebo rukolu, jejíchž zelených lístků se dočkáte klidně už za šest týdnů. 

Stejně tak by v tomto měsíci měla proběhnout podzimní výsadba cibule. Z cibulovin pak v září vysévejte třeba třapatku nachovou nebo dlužichu. Zasadit můžete ale i bylinky, které venku ochráníte před zimou pomocí mulčovací kůry. 

Co vysadit v říjnu

Od půlky října až do listopadu začíná ideální období pro podzimní sázení stromů, a to především těch ovocných. Hned v říjnu zasaďte hlavně broskve a meruňky, ostatní druhy si klidně počkají. 

V průběhu tohoto měsíce si také můžete naplánovat zkrášlení zahrady prostřednictvím okrasných keřů. V říjnu můžete sázet třeba šeřík, zlatý déšť nebo tamaryšek.

Z květin se do konce října můžete vrhnout na trvalky a cibuloviny, jako modřence, tulipány, krokusy nebo hyacinty. Mezi prvními však vysazujte narcisy, sněženky a tavolíny. 

Co sázet v listopadu

Během listopadu už je potřeba si dávat pozor, abyste vychytali ten správný čas. Sledujte proto pečlivě předpověď počasí a v případě, že ještě nehrozí mráz, máte čas na sázení třeba:

 • trvalek 
 • ovocných stromů
 • trávy
 • česneku 
 • rané karotky
 • pastináku

Jakou zeleninu zasadit na podzim

Možná vás to překvapí, ale na podzim můžete sázet spoustu druhů zeleniny. Třeba takový salát, ředkvičky, mrkev nebo špenát. Sazenice sázejte nejlépe již v průběhu září nebo začátkem října, aby zvládly zakořenit a na jaře vám udělaly radost v podobě čerstvé úrody.

Některé druhy zeleniny můžete sázet dokonce i v listopadu. Obzvlášť pokud máte skleník nebo fóliovník, který rostlinky ochrání před náročnou zimou. V případě, že ani jedno na své zahradě nemáte, postačí netkaná textilie nebo chvojky.

Brambory

Je vůbec sázení brambor na podzim možné? Ano, ale opět budete muset vytipovat vhodný moment. Teplota půdy by totiž při výsadbě neměla být nižší jak 5–7 °C, aby mohly hlízy dobře zakořenit. Za nejpřívětivější považujeme období mezi koncem přívalových dešťů a začátkem silných mrazů. 

Česnek

Sázení česneku na podzim je skvělý nápad, protože miluje chladné teploty kolem 9 °C. Stačí ho umístit do hloubky cca 4 cm někam, kde alespoň částečně svítí sluníčko. Pozor ale, nevysazujte ho na stejné místo jako v předchozí sezoně a ani tam, kde byla původně cibule nebo pórek. Mrkněte, jaké jsou další nejčastější chyby při pěstování česneku.

Cibule

Pokud si říkáte, kdy zasadit na podzim cibule, pak vám doporučujeme září nebo říjen. Do prvních mrazů musí zapustit kořeny, ale neměly by vykouknout. Semínka se vysévají do zhruba 2 cm do řádků přibližně 20 až 30 cm od sebe.

Mrkev

Do podzimního výsevu mrkve se pusťte co možná nejpozději, klidně tedy až v listopadu. Čerstvých mrkviček už se letos sice nedočkáte, ale ušetříte si tím práci, která by vás čekala na jaře. Výsev je vhodný do hloubky 1 cm. 

Jak na sázení jahod a malin na podzim

Pokud si chcete na jaře pochutnat na šťavnatých jahodách a malinách, přichystejte jim záhon už v rozmezí polovina srpna–polovina října. Záhon by měl být s provzdušněnou, humózní zeminou, spíše hlinito-písčitou.

Připomínáme, že jahody i maliny mají rády světlo a nekamarádí se s větrem, takže jim vyberte dobré místečko – třeba na balkoně. Přečtěte si také, jak vypěstovat jahody v domácích podmínkách.

Jaké keře sázet na podzim

Na podzim se vám na zahradě uchytí kromě zmiňovaného maliníku také další ovocné a okrasné dřeviny, jako angrešt, rybíz, borůvky, brusinky nebo šeřík. Všechny uvedené druhy zvládnou výsadbu do prvních mrazíků, tedy přibližně do listopadu stejně jako ovocné stromy. Půdu si připravte tak, že ji pořádně zryjete, odstraníte veškerý plevel včetně kořenů a zapracujete dostatečné množství kompostu.

Jaké stromy sázet na podzim

Mezi tradiční zahrádkářské činnosti patří na podzim také výsadba stromů – ovocných i jehličnanů. Počkat byste však měli až do poloviny října, kdy budou pletiva stromů dostatečně vyzrálá. Poté můžete téměř všechny druhy ovocných stromů od jabloně přes hrušeň a třešeň až po švestku sázet až do listopadu. Jen ty choulostivé – broskvoně a meruňky vysaďte ještě během října, protože jsou teplomilné. 

Kořeny stromku ponořte nejprve na několik hodin do vody a následně ho vsaďte do připravené jámy. Ta by měla být až dvakrát větší, než je objem kořene stromu. ​Před zasazením zatlučte do jámy ještě opěrný kůl, který stromu poskytne pevnou oporu. Poté zasypte kořeny zeminou promíchanou s uleželým kompostem a postupně mírně upěchovávejte. 

Jaké květiny zasadit na podzim

Už se nemůžete dočkat barevného rozkvetlého záhonku? Připravte si ho včas a začněte s podzimní výsadbou trvalek. Cibuloviny – tulipány, narcisy, sněženky, hyacinty, krokusy nebo lilie sázejte v září a v říjnu, aby vám hned zkraje jara zkrášlily zahradu. 

Narcisy

Sázení narcisů na podzim musí začít společně se sněženkami jako první, protože potřebují více tepla po delší dobu. Cibuloviny vždy sázejte do skupin, kdy v rámci jedné skupiny ponecháte jen jeden druh květiny. Malé cibulky schovejte 7 cm pod zem, větší až do 15 cm.

Tulipány

Tulipány můžete sázet až do konce října stejně jako krokusy nebo hyacinty. Cibulky mají při výsadbě rády chladnější půdu, protože jakmile je příliš teplá, hrozí hniloba. Sazenice tulipánů vkládejte do hloubky cca 10–15 cm. 

Růže

Sázení růží se na podzim věnujte během října a sázejte je vždy do uleželé půdy minimálně ve vzdálenosti 30 cm. Na konci listopadu je zasypejte hromádkou kompostu a v mrazech zakryjte ochranným materiálem. 

Levandule

Podzimní výsev levandule není úplně běžný, ale přesto ho můžete vyzkoušet. Vysadit je ale musíte 2 měsíce před nástupem prvních mrazů, takže podle počasí v září nebo na začátku října. Levandule potřebuje pro svůj růst dostatek prostoru, a proto semena umisťujte s rozestupem kolem 40 až 50 cm.

Podzimní výsev trávníku

Běhejte na jaře po krásně zeleném a měkkém trávníku, díky tomu že ho vysejete už nyní. Semínka během podzimních dešťů dostanou dostatek závlahy, takže navíc ušetříte čas i peníze za zavlažování

Trávník vysejte během září nebo do poloviny října. Nejdříve půdu důkladně zryjte a odstraňte plevel i kameny. Pak ji zarovnejte do roviny a nechte týden odpočívat. Následně ručně nebo pomocí secího strojku vpravte semena do hloubky maximálně 1 cm, udusejte a jemně půdu zalijte.

Co zasadit na podzim do truhlíků

Nač sundávat truhlíky z balkonu, když mohou dělat ozdobu i během zimy? Zde vám přinášíme několik tipů na rostliny pro podzimní výsadbu do truhlíků

 • vřes
 • astra
 • maceška
 • okrasná kapusta a zelí
 • chryzantéma
 • drátovec
 • zakrslé jehličnany
 • kostřava
 • ostřice
 • sukulenty

Nakombinujte různé barvy těchto druhů okrasných rostlin, travin a dřevin a doplňte je na dušičky, na Vánoce nebo na Valentýna tematickými dekoracemi. Uvidíte, jak truhlíky rozzáří vaše parapety, balkony, zahrady i okolí domu.

Sečteno podtrženo…

Nastal nejvyšší čas jít něco zasadit. A věříme, že po přečtení našeho článku o tom, co se dá sázet na podzim, budete mít opravdu napilno. Ale pospěšte si, protože než se nadějete, první mrazy zaklepou na vaše dveře.

Dopřejte svým novým rostlinkám to nejlepší

Vypěstujte si parádní úrodu z kvalitních semen z naší nabídky. Ať už se rozhodnete sázet na podzim nebo kdykoliv jindy.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat