skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Pěstování Hub Doma: Jak Na Vlastní žampiony, Hlívu A Shiitake

Pěstování hub doma: jak na vlastní žampiony, hlívu a shiitake

Dáte si doma s chutí houbovou omáčku nebo houbové rizoto? Pak je tento článek přímo pro vás. Rozlučte se s kupováním drahých hub v plastových nádobách ze supermarketu, které vám do pár dní zplesniví. Naučte se s naším návodem, jak si vypěstovat houby doma a pochutnejte si na čerstvých a zdravých žampionech, shiitake nebo hlívách kdykoliv po celý rok. 

Jaké jsou správné podmínky pro domácí pěstování hub?

Pěstování hub v bytě není žádná věda a hravě to zmáknete, i pokud nejste znalý houbař. Pustit se do toho navíc můžete klidně už v lednu nebo v únoru. Zimní domácí pěstování má hned několik plusů:

  • Houby se obejdou bez slunečního svitu – pro svůj růst využívají mrtvou nebo živou organickou hmotu.
  • Nepotřebujete složité pěstební technologie – nemusíte řešit odtah horkého vzduchu, zvlhčování ani likvidaci škůdců.
  • Pěstovat houby se dá doslova „na koleni“ – jde to pohodlně doma na skříni nebo ve sklepě.

Každopádně i tak bude potřeba vašim houbám dopřát ty nejlepší podmínky, které se liší podle toho, kde a jak houby pěstujete a jaký druh. Nejdříve si proto rozmyslete, kde s jejich pěstováním chcete začít. Může to být venku na zahradě, pod stromem, v dřevníku, lodžii, zahradním domku, ve stodole nebo ve sklepě. Pokud chcete mít své výpěstky na očích a po ruce, pak nic nebrání pěstování třeba v obýváku nebo na chodbě

Sadba pro očkování substrátu, uskladněný naočkovaný substrát nebo vypěstované plodnice se mají skladovat při teplotě 2 až 5 °C, v domácím prostředí by měla být vlhkost i přes 90 %. Teploty se pak liší podle fáze pěstování:

  • Pokud substrát naočkujete ke kolonizaci/prorůstání mycelia neboli podhoubí, tak by měla být teplota 20 až 25 °C.  
  • Když podhoubí kolonizuje/proroste celý substrát, je celý bílý a měl by se namočit na 24 hodin do studené vody. 
  • Po vylití vody začíná poslední fáze, což je tvorba plodnic a teplota by měla být 15 až 20 °C.

O správnou teplotu se postará třeba polyetylenový pytel. Do něj namíchejte substrát s nasekanou slámou a zalijte horkou vodou. Nechte den odstát, poté substrát vysypte a smíchejte se sadbou. Výslednou směs vraťte zpět, pytel zavažte a umístěte ho do tmavší místnosti s vyšší teplotou kolem 25 °C.

Po dvou týdnech pytel proroste podhoubím a můžete ho přesunout do chladnější místnosti okolo 12 °C a méně, čímž houbám zajistíte šok, případně je dejte na 24 hodin do studené vody.

Na závěr vyřežte do pytle přibližně 15 děr, kterými budou houby prorůstat. 

Jak pěstovat houby ve sklepě?

Popsaná metoda šoku probouzí při pěstování hub podhoubí a vy se tak můžete těšit na rychlejší úrodu. Typická je pro pěstování hub ve sklepě, kdy jim nejprve pár dní dopřejete vyšší teploty a v momentě, kdy uvidíte podhoubí připomínající bílou plíseň, přesunete je do temnějšího a chladnějšího prostředí, tedy ideálně do sklepa. Sklep je ale potřeba pravidelně větrat a houby zalévat.

Jak pěstovat houby v květináči? 

V domácích podmínkách si můžete vyzkoušet také pěstování hřibů v květináči. Nasbírejte alespoň 2–3 houby se šťavnatými kloboučky a omyjte je. Nakrájejte je nadrobno nebo je rozemelte v mlýnku na maso. Následně si připravte směs na výsev ze 4 l dešťové vody a 50 g kvasinek. Do hrnce přidejte vodu, kvasinky, pokrájené houby a promíchejte.

Poté nechte směs odstát na tmavém, teplém a částečně přikrytém místě. Po uplynutí této doby, směs promíchejte, odeberte 200 ml a smíchejte s dalšími 2 l vody.

Houby vysazujte do květináčů s jinými rostlinami, třeba okrasnými květinami typu lilie. Pravidelně je zalévejte směsí 200 ml hub a kvasinek do té doby, než směs spotřebujete.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

SHII TAKE

Shii take (houževnatec jedlý) je dřevokazná houba původem z Dálného východu s účinky proti civilizačním onemocněním. Houba má nezaměnitelné aroma a blahodárné účinky glukanu teutinanu.

hnojiva Canna

HLÍVA KRÁLOVSKÁ

Hlíva královská je sadba hub pro pěstování na dřevě nebo na pilinách, hoblinách či slámě, balení o objemu 250 ml.

hnojiva Canna

HLÍVA ÚSTŘIČNÁ M109

Hlíva ústřičná M109 je sadba hub pro pěstování na dřevě nebo na pilinách, hoblinách či slámě, balení o objemu 250 ml.

Jak pěstovat houby ve sklenici?

Houby, které jste již nasbírali, můžete využít také pro pěstování dalších ve sklenici. Stačí vám k tomu jen zavařovací sklenice, hrst rýže a trocha té trpělivosti. 

  1. Hnědou rýži vařte zhruba 10 minut a naplňte s ní sklenici do poloviny.
  2. Vytvořte otvor ve víku sklenice a našroubujte ho. Přikryjte sklenici alobalem, vložte ji do hrnce vroucí vody nebo do tlakového hrnce. Sklenici a rýži sterilizujte po dobu 45 minut.
  3. Nechte sklenici vychladnout a odstraňte fólii. Odřízněte třeň a klobouk položte lupeny/rourkami dolů na lesklou stranu vysterilizovaného alobalu.
  4. Nechte sklenici stát 1–2 dny, aby část výtrusů spadla na rýži a poté klobouk sundejte. Výtrusy také můžete sklepat čistým nožem na rýži.
  5. Vyčkejte, jakmile spory vyklíčí a na rýži se objeví podhoubí. 

Základem je zvolit vhodnou sadbu

Sadba se dodává buď zrnitá, nebo jako takzvané kolíčky. Zrnitá sadba je univerzální pro všechny druhy hub. Jedná se o obilná zrna, která jsou prorostlá podhoubím. Pomocí této sadby můžete houby pěstovat na špalku, slámě nebo třeba na štěpce. 

Kolíčky se prodávají v sadě po několika kusech a hodí se nejvíce pro sadbu do dřeva, nejlépe z olše či habru. Do špalku vyvrtejte díru ve vzdálenosti alespoň 15 cm od sebe, zasuňte do nich kolíčky tak, aby nevyčnívaly a otvor zatmelte. Využít k tomu můžete například horký včelí vosk.

Pro úplné začátečníky pak nejjednodušší variantu představují připravené balíky se substrátem a podhoubím. Jejich součástí bývá i podrobný návod, ve kterém se dočtete, jak se o tento typ sadby starat. Nezapomeňte však substrát pro houby před začátkem sadby sterilizovat, aby vám místo nich nevyrostla plíseň.

Návod na pěstování hlívy ústřičné doma

To, že je dřevokazná, hlívě ústřičné příliš nelichotí. Její účinky na zdraví jsou ale nenahraditelné, protože doplňuje tělu vitamíny, minerály, steroly, proteiny i vlákninu. Posiluje také obranyschopnost těla a podporuje játra. Zkuste si ji vypěstovat doma podle našeho podrobného návodu.

Substrát

Ideálně použijte rákos, piliny, slámu, větve nebo dřevo. Substrátem bude prorůstat podhoubí. Důležité je, aby ho nezasáhla plíseň. Polyetylenový pytel – ano, nebo ne? Lepší je průhledný pytel. Alespoň budete moct sledovat prorůstání podhoubí.

Spaření a sterilizace

Do pytle dejte pořádnou dávku substrátu a nalijete do něj vařící vodu (110–115 °C) tak, aby byl úplně ponořený. Pytel zavažte a nechte odstát třeba v kýblu do druhého dne. Takto substrát dokonale sterilizujete a připravíte na to, že v něm poroste jen hlíva, a tedy žádný jiný vetřelec. Po cca 24 hodinách ustřihněte pytli spodní rohy a nechte vodu vytéct.

Naočkování

Následuje naočkování substrátu hlívou ústřičnou, jejíž podhoubí jste si předem zakoupili a uchovávali v ledničce. V čisté misce rozdrobte podhoubí a poté ho nasypejte podél vnitřních stran pytle. Pokud nevíte, jakou dávkou substrát naočkovat, tak tady je trocha matematiky: jedna dávka by se měla rovnat asi 2,5 % hmotnosti substrátu. Pytel nakonec uzavřete a svažte.

Prorůstání podhoubí

Počkejte zhruba 2 týdny. Po celou dobu udržujte teplotu okolo 28 °C. Snažte se v místnosti sem tam vyvětrat. Přisvěcujte osvětlením o svítivosti 100–400 luxů. Pokud pěstujete doma a nechcete udržovat tak vysokou teplotu, potrvá prorůstání podhoubí o několik týdnů déle. Že je substrát definitivně prorostlý, poznáte podle stejnoměrného bílého povrchu.

Růst plodnic

Ve chvíli, kdy podhoubí proroste, vezměte do ruky nůž a do pytle udělejte zářezy dlouhé asi 5 cm. Z nich pak vyraší plodnice. Udržujte teplotu mezi 10–15 °C. Té nejlépe dosáhnete opět ve sklepě.

Nezapomeňte na metodu klimatického šoku, kdy necháte substrát stát venku v teplotě do 10 °C. Po tomto ochlazení ho vraťte do tepla. Metoda vám pomůže lépe a rychleji nastartovat plození hub.

Sklizeň

Trsy hlívy ústřičné vám vyrostou do 2–3 měsíců. Z jedné várky můžete sklízet i 4×. Pokud máte domácí zvířata, zbylý substrát dejte prasatům nebo slepicím. Jestli se ale chystáte na další pěstování hlívy doma, určitě ho použijte k naočkování další várky.

Jak doma pěstovat žampióny?

Žampiony se řadí mezi nenáročné houby pro domácí pěstování, jelikož se narozdíl od jiných druhů obejdou téměř bez světla.

Pro pěstování žampionů doma je nejjednodušší koupit si hotový substrát. Pokud si chcete z nějakého důvodu namíchat vlastní, jeho hlavní složkou bývá typicky sláma obohacená o dusík s přídavkem sádry (regulace pH), obsah vody v substrátu tvoří 70–75 %. Fermentace probíhá na hromadách pod plachtou nebo v krechtech – odvětrávání CO2. Substrát se ještě kvůli tvorbě plodnic pokrývá vrstvou rašeliny.

Při pěstování žampionů ve sklepě si pořiďte kompletní sadu se substrátem a zeminou na krytí. Při zakrývání zeminu pokropte, ale nesmí být promočená. 3–5 dní skladujte žampiony v teplotě 25 °C a jakmile se začne tvořit podhoubí, přeneste je do sklepa.

Pěstování shiitake doma

Houževnatec jedlý známý jako shiitake nebo šiitake pochází z východní Asie a bývá označován za proslulou houbu, která dokáže zatočit se zlým cholesterolem. Okrasu vám může dělat na dřevěných větvích nebo pařezech, kde se jí bude dařit. Přeci jen je to dřevokazná houba. 

Poskytnout ji pro růst můžete ale i piliny z listnáčů nebo slámu. S naším podhoubím můžete shiitake pěstovat od jara do podzimu, doma pak po celý rok.

Jak na to?

Nasypte do sáčku asi litr drobně nařezané slámy nebo pilin, přidejte čajovou lžičku sádry a promíchejte. Vlijte čistou vodu tak, aby byla sláma celá ponořená a sáček zavažte. Postavte ho do hrnce, zalijte vodou a vařte 1 hodinu. 

Po vychladnutí uřízněte dole roh sáčku a nechte vodu vytéct. Do sáčku pak nasypte sadbu a protřepejte. Uložte ho do místnosti bez přímého slunečního světla s teplotou kolem 20 °C. Doba prorůstání podhoubí slámou končí zhruba za 2 měsíce. Teplotu si můžete průběžně kontrolovat skrze zavařovací teploměr.

Jakmile máte podhoubí, přemístěte sáček do místnosti s nižší teplotou kolem 10 °C na 5-8 dní. Poté ho rozřízněte, vyjměte kostku substrátu a umístěte ji do akvária nebo si vyrobte mini fóliový pařák. Vlhkost udržujte v rozmezí 60–85 %. Plodnice sbírejte vykroucením ze substrátu. Zbytky tření odstraňte, aby nedošlo k plesnivění. 

Pěstování Jidášova ucha doma

Boltcovitka bezová neboli Jidášovo ucho bude skvěle chutnat v zeleninovém nebo těstovinovém salátu. Navíc díky ní posílíte svůj organismus a virózy se vám budou obloukem vyhýbat. 

Podhoubí této houby zakoupíte u nás na e-shopu. Pěstovat ji doporučujeme na pilinách z listnatých stromů – jasan, jilm, černý bez. Postupovat můžete podle předchozího návodu u shiitake. Plodnice sbírejte ve velikosti 3–5 cm taktéž vykroucením ze substrátu.

Bude u vás doma hub jako po dešti?

Domácí pěstování žampionů a dalších hub možná na první dobrou vypadá složitě, ale ve skutečnosti nic není tak horké. Ve chvíli, kdy pochopíte, co mají vaše oblíbené houby rády, promění se jejich pěstování v radost a z vás se stane nadšený indoor houbař

Rozjeďte domácí pěstování hub

Vypěstujte si doma chutné a zdravé žampiony, shiitake nebo další druhy hub a zajistěte si tak jejich trvalý přísun na váš stůl. Začněte výběrem vhodné sadby z naší nabídky.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat