skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Zahradničení V Zimě: Nezmeškejte Ideální Období Pro Indoor Pěstování Hub

Zahradničení v zimě: nezmeškejte ideální období pro indoor pěstování hub

Na houby jen na podzim? Tak na to zapomeňte a dopřejte si je v průběhu celého roku. Samozřejmě vás nebudeme posílat jako pohádkovou Marušku v mrazech do lesa. Houby můžete sbírat u sebe doma, pěkně v teploučku. My vám poradíme, jak na to.

Jaké podmínky mají „domácí“ houby nejraději

Houby si v domácích podmínkách můžete vypěstovat naprosto hravě. A pustit se do toho můžete klidně v lednu nebo v únoru. Zimní pěstování hub má totiž své výhody. Tady je máte:

  • houby se obejdou bez slunečního svitu – pro svůj růst využívají mrtvou nebo živou organickou hmotu,
  • nepotřebujete složité pěstební technologie – nemusíte řešit odtah horkého vzduchu, zvlhčování ani likvidaci škůdců,
  • pěstovat se dá doslova „na koleni“ – jde to hravě doma na skříni nebo ve sklepě.

Každopádně i tak bude potřeba vašim houbám dopřát ty nejlepší podmínky. Nejdříve si rozmyslete, kde chcete pěstovat. Může to být venku, na zahradě, pod stromem, v dřevníku, lodžii, zahradním domku, ve stodole nebo ve sklepě. Pokud chcete mít své výpěstky na očích a po ruce, pak nic nebrání pěstování třeba v obýváku na skříni.

  • Pro pěstování venku je ideální teplota vzduchu okolo nuly až pár stupňů pod nulou, vlhkost by se měla pohybovat okolo 50–60 %.
  • Pro pěstování v interiéru (indoor) se snažte udržet teplotu okolo 5 °C a vlhkost i přes 90 %. O pořádnou vlhkost se postará igelitový pytel – ale o tom až později.

Shiitake indoor pěstování.

Kterým houbám se u vás bude přes zimu dařit

Možná už teď přemýšlíte, které houby byste si mohli vlastnoručně vypěstovat. Nejjednodušší to budete mít s hlívou ústřičnou, které se budeme věnovat detailněji. V úvahu připadají ale i následující houby:

  • Žampiony – jsou opravdu nenáročné, samy vyrostou klidně v jeskyni nebo tunelu. Na rozdíl od hlívy se úplně obejdou bez světla. Až budete přemýšlet, jaký substrát pro pěstování žampionů zvolit, vsaďte na perlit nebo třeba vermikulit smíchaný s pískem a rašelinou. Přímo na pěstování žampionů jsme se zaměřili v jednom z našich článků na blogu. Tak mrkněte.
  • Houževnatec jedlý (shiitake, šiitake) – proslulou houbu, která dokáže zatočit se „zlým“ cholesterolem, si také můžete vypěstovat doma. Okrasu vám může dělat na dřevěných větvích nebo pařezech, kde se jí bude dařit. Je to přece jen dřevokazná houba. Poskytnout jí ale můžete také piliny z listnáčů nebo slámu. Podhoubí seženete u nás ve Speciálním Zahradnictví.
  • Jidášovo ucho (boltcovitka bezová) – jeho podhoubí seženete v e-shopu Speciálního Zahradnictví. A rozhodně ho doporučujeme! Nejen že vám bude tato houba chutnat v zeleninovém nebo těstovinovém salátu, navíc díky ní posílíte svůj organismus a virózy se vám budou vyhýbat obloukem. Pro pěstování ucha Jidášova doporučujeme prostorný skleník s termostatem nebo menší vyhřívaný skleník. Zajistíte tak udržování ideální teploty v době, kdy mycelium prorůstá substrátem.

Způsob pěstování hlívy ústřičné – vítězí pytel

To, že je dřevokazná, hlívě ústřičné příliš nelichotí. Její účinky na zdraví jsou ale nenahraditelné. A proto si ji určitě zkuste vypěstovat doma podle našeho návodu.

  1. Substrát – ideálně použijte rákos, piliny, slámu, větve nebo dřevo. Tato houba je opravdu nenáročná. Substrátem bude prorůstat podhoubí. Důležité je, aby substrát nezasáhla plíseň.
  2. Polyetylenový pytel – lepší je průhledný pytel. Alespoň budete moct sledovat prorůstání podhoubí.
  3. Spaření a sterilizace – do pytle dejte pořádnou dávku substrátu a nalijete do něj vařící vodu (110–115 °C) tak, aby byl úplně ponořený. Pytel zavažte a nechte odstát třeba v kýblu do druhého dne. Takto substrát dokonale sterilizujete a připravíte na to, že v něm poroste jen hlíva – a tedy žádný jiný vetřelec. Po cca 24 hodinách ustřihněte pytli spodní rohy a nechte vodu vytéct.Jidášovo ucho indoor pěstování.
  4. Naočkování – následuje naočkování substrátu hlívou ústřičnou, jejíž podhoubí jste si předem zakoupili a uchovávali v ledničce. V čisté misce rozdrobte podhoubí a poté ho nasypejte podél vnitřních stran pytle. Pokud nevíte, jakou dávkou substrát naočkovat, tak tady je trocha matematiky: jedna dávka by se měla rovnat asi 2,5 % hmotnosti substrátu. Pytel nakonec uzavřete a svažte.
  5. Prorůstání podhoubí – počkejte zhruba 2 týdny. Po celou dobu udržujte teplotu okolo 28 °C. Snažte se v místnosti sem tam vyvětrat. Přisvěcujte osvětlením o svítivosti 100–400 luxů. Pokud pěstujete doma a nechcete udržovat tak vysokou teplotu, potrvá prorůstání podhoubí o několik týdnů déle. Že je substrát definitivně prorostlý, poznáte podle stejnoměrného bílého povrchu.
  6. Růst plodnic – ve chvíli, kdy podhoubí proroste, vezměte do ruky nůž a do pytle udělejte zářezy dlouhé asi 5 cm. Z nich pak vyraší plodnice. Udržujte teplotu mezi 10–15 °C. Té nejlépe dosáhnete nejspíš ve sklepě.

Tip: Šok pro hlívu ústřičnou – jde o metodu tzv. klimatického šoku, kdy substrát necháte stát venku v teplotě do cca 10 °C. Po tomto ochlazení ho vrátíte do tepla. Metoda vám pomůže lépe a rychleji nastartovat plození hub.

  1. Sklizeň – trsy hlívy ústřičné vám vyrostou do 2–3 měsíců. Z jedné várky můžete sklízet i 4×.

Žampiony indoor pěstování.Tip: Využití substrátu po sklizni – pokud máte domácí zvířata, substrát dejte prasatům nebo slepicím. Jestli se ale chystáte na další pěstování hlívy, určitě substrát použijte k naočkování další várky.

Hlíva ústřičná a proč si ji pěstovat doma

Nejen že je hlíva nenáročná na pěstování, navíc se vám odvděčí svými zdraví prospěšnými vlastnostmi. Houba, která si své jméno získala díky barvě kloboučku, která připomíná barvu ústřic, je ideální ingrediencí k vaření. Když ji sníte, doplníte tělu vitamíny, minerály, steroly, proteiny i vlákninu. Posílíte obranyschopnost těla, zatočíte se „zlým“ cholesterolem a podpoříte játra.

Pěstování hub jako skvělý koníček

Pěstování hub v domácím prostředí se nemusíte vůbec obávat. Jak vidíte, není to příliš složité. Navíc nejde o drahý koníček. A jako bonus zajistíte celé rodině trvalý přísun zdravých plodin.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat