Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Zapište si do kuchařky: 4 recepty na přírodní léčiva z česneku

Léčivé účinky česneku zná snad celý svět. Tímto přírodním léčivem se kurýrovali už stavitelé Cheopsovy pyramidy nebo Římané před bojem. V Sovětském svazu se později česneku přezdívalo „ruský penicilin“. Dodnes ho v těchto končinách považují za přírodní antibiotikum, které tu konzumují nejen za syrova, ale i ve formě česnekové vodky. My tomuto tvrdému nápoji můžeme říkat třeba tinktura. Na ni a na 3 další česnekové léčivé „bomby“ vám přinášíme podrobné recepty.

Česnekový sirup proti kašli

Budete potřebovat:

 • ¼–½ stroužku českého česneku
 • 1 litr mléka
 • pravý včelí med

Česnek vám pomůže, pokud trpíte na vysoký tlak.

Jak na to:

Česnek oloupejte, nakrájejte na kousky a povařte v mléce, dokud nezměkne. Až mléko zchladne natolik, že v něm udržíte malíček (nepálí vás), doslaďte ho medem podle chuti. Sirup slijte do lahvičky a užívejte každou hodinu 1 čajovou lžičku.

Směs proti vysokému tlaku

Budete potřebovat:

 • 20 stroužků českého česneku
 • šťávu vymačkanou ze 3 citronů (ideálně v bio kvalitě)
 • pravý včelí med
 • převařená voda dle potřeby

Jak na to:

Všechen česnek zbavte slupky, pomelte nebo nastrouhejte. Přidejte k němu citronovou šťávu. Vše zalijte převařenou vodou, kterou jste předem nechali vychladnout na pokojovou teplotu. Nechte přes noc louhovat. Druhý den přes plátýnko směs přeceďte a oslaďte ji medem dle vlastní chuti. Máte-li vysoký tlak, dopřejte si ráno i večer 1 polévkovou lžíci.

Domácí česneková tinktura (česneková vodka)

Budete potřebovat:

 • 1 chilli papričku
 • 20 stroužků česneku
 • cukr nebo pravý včelí med

Jak na to:

Stroužky česneku oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Raději použijte keramický nebo jiný nůž než kovový. Při kontaktu česneku s kovem dochází k oxidaci a ztrátě žádoucích látek. Papričku rozpulte a zbavte jadérek. V uzavíratelné sklenici (například od kompotu) smíchejte papričku s plátky česneku a přidejte malou lžičkou cukru či medu. Protřepejte a nechte při pokojové teplotě v temnu, tedy třeba ve spíži, louhovat 4 dny. Dvakrát denně směs protřepejte. Po uvedené době získáte silnou tinkturu, kterou je ideální uchovávat v 30–50 mililitrových lahvičkách s kapátkem.Česneková tinktura je přírodní antibiotikum.

A teď k užívání:

Prvních 5 dní každé ráno nalačno, než si dáte snídani, kápněte pouhé 2 kapky do skleničky vody a vypijte ji. Dalších 5 dní do sklenky kapejte 4 kapky, po 5 dnech opět zvyšte dávku o 2 kapky a pokračujte, dokud se nedostanete na 16–20 kapek. Poslouchejte své tělo. Jde o výraznou očistu, na níž každý organismus reaguje jinak. Pokud máte pocit, že vám vyšší dávky nesvědčí, intervaly prodlužte.

Česnek s citrony jako lék na snížení cholesterolu

Budete potřebovat:

 • 3 citrony (ideálně v bio kvalitě)
 • 3 celé paličky českého česneku
 • 1 a ½ litru vody

Jak na to:

Vymačkejte šťávu ze všech citronů, smíchejte ji s oloupaným a rozdrceným česnekem a zalijte ½ litrem vody. Přikryjte misku se směsí talířkem a nechte 24 hodin louhovat při pokojové teplotě. Poté přeceďte přes plátýnko, přilijte zbývající 1 litr vody a nápoj rozdělte do lahví. Každé ráno nalačno si dejte 1 „panáka“ na zdraví.

Česnek posílí imunitu i libido

S našimi recepty určitě posílíte svůj imunitní systém, doplníte energii, očistíte své tělo od škodlivých látek, a navíc podpoříte i svůj sexuální apetit. O tom, jak je česnek prospěšný pro lidský organismus, jsme vám již psali v článku Česnek aneb přírodní lék nejen k prevenci nachlazení.

Když vám česnek nevoní

Stejně jako je česnek proslulý svými léčivými účinky, je znám i svým silným aromatem. Abyste si mohli tohoto přírodního pomocníka vychutnávat každý den bez obav, že je vám cítit z úst, vyzkoušejte následující triky:

 • snězte po konzumaci česneku jablko,
 • rozžvýkejte v ústech čerstvé listy máty nebo petrželovou nať,
 • rozkousejte několik celých kávových zrn.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat