skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Zaštipování Rostlin: Jak Na To

Zaštipování rostlin: Jak na to

Sklízejte lepší úrodu a dejte květinám tvar pomocí zaštipování. Pokud jste podlehli zahradničení nebo domácímu pěstování, určitě mezi vaše cíle patří také dosahování co nejlepších výsledků. A k nim vám zaštipování rozhodně pomůže.

Pomocí této jednoduché metody do určité míry ovlivníte růst rostlin – a stejně tak i jejich výšku a celkový tvar. Až budete zaštipovat, můžete si říci, že provádíte metodu řízení růstu rostlin jako odborníci. A to zní dobře, nebo ne?

zaštipování rostlin

Podívejme se zaštipování pořádně na „zoubek“

Co to vlastně zaštipování je? Jde o řezání nebo také stříhání vrchních mladých výhonků větviček (tipů). Tento krok vede k bohatšímu větvení rostlin.

Pokud zaštipujete výhonky, zvyšujete tím počet větviček a naopak snižujete výšku rostliny. Když vrcholek uštípnete na správném místě, vyrostou na jeho místě dva jiné. Jakmile tyto dva nové vrcholky více „vystrčí růžky“ a vy je znovu zaštípnete, získáte nakonec místo jedné větvičky čtyři. Jednoduchá matematika, co myslíte? Takže shrňme si to! Díky zaštipování docílíte:

  • lepšího výškového vyrovnání celého porostu,
  • kvalitnějšího vývoje spodních větví,
  • bohatšího větvení a hezčího tvaru rostliny,
  • maximálního přísunu světla ke všem částem rostlin,
  • bohatší sklizně.

Jen tak střihnout nestačí

Nestačí vzít do ruky nůžky a jen tak rostlinu zkracovat. Při zaštipování se budete muset držet několika základních pravidel:

  1. Malé rostliny – u rostlin menšího vzrůstu použijte ruční metodu, tedy své šikovné prsty.
  2. Velké rostliny – použít můžete ostrý předmět, jako je třeba skalpel.
  3. Místo, kde zaštípnout – oddělte vrcholek hned nad místem, kde se stýkají dvě protilehlé větvičky, a odštípněte část špičky.
    Tip: Pokud se chystáte pustit do klonování a chcete, aby z vrcholku vyrostla nová rostlina, nechte ho zakořenit ve vodě s přídavkem kořenového aktivátoru. V takovém případě je důležité, abyste vrcholek seřízli šikmo, protože vodě by měl být vystaven co největší povrch.
  4. Ten správný čas – načasování je u zaštipování důležité, neřídí se ale kalendářem, nýbrž stavem výhonků. Ty můžete zaštipovat nejen při jarních přípravách na zahradě, ale třeba i na podzim. Pak se vyplatí vrhnout se v rámci zahradničení i na ostatní podzimní práce na zahrádce.

Vzhůru do zaštipování!

Nemusíte se bát, zaštipování zvládne každý. Procvičování dělá mistra, zkuste si proto nejprve zaštípnout jen vršky některých rostlin a porovnejte, jak to ovlivnilo jejich další vývoj v porovnání s těmi, které jste nezaštípli. Trpělivost přináší růže, nesnažte se hned napoprvé rostliny zaštipovat vícekrát a na mnoha místech, ale vězte, že se vyplatí postupovat obezřetně a trpělivě.

zaštipování nůžkami

Fáze růstu a květu aneb kdy začít

Záleží na tom, kolikrát se chystáte zaštipovat. V případě, že to bude jen jednou, je nejvhodnější doba pro zaštipování těsně předtím, než rostlina začne kvést. Fáze květu už není pro zaštipování vhodná.

Pokud se ale rozhodnete pro dlouhou dobu fáze růstu (delší než 3 týdny), můžete zaštipovat i vícekrát. První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm.

Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra. Pak je můžete zaštípnout znovu.

Pěstujete ze semen? V tom případě zaštípněte poprvé až tehdy, když má rostlina alespoň 2 patra a vrchní výhonek je dostatečně vysoko nad prvním patrem.

Zaštipování pomocí metody FIM

Ve střapatém vrcholku rostliny se tvoří nové lístky a také nové výhonky, které jsou teprve v zárodečné fázi. Právě přítomnosti více výhonků v zaštipované špičce využívá metoda FIM. Při jejím použití se odštípne pouze část špičky tak, aby v ní zůstaly ještě další zárodečné výhonky. Budete potřebovat trochu citu a trpělivosti, ale pokud budete prsty jemně postupovat od nejvyššího bodu špičky směrem dolů, ucítíte brzy pevnější část – stonek větvičky. Těsně nad ním špičku uštípněte, to nepůjde jinak než rukou.

výhonky stromu

Při použití techniky FIM získáte hned při prvním zaštípnutí v místě zásahu 4–6 nových výhonků místo dvou, které byste získali při klasickém zaštípnutí. Dejte si ale pozor na to, abyste vrcholek neodstranili příliš nízko. Pak by vám opět vyrostly pouze dva výhonky.

Praxe z vás udělá mistra

Sami jistě brzy přijdete na to, že v případě zaštipování nejde o nic složitého. Když se navíc předem připravíte a vybavíte kvalitními pomocníky z našeho e-shopu, domácí pěstování vás zase o trochu víc pohltí.

Nemusíte se bát, zaštipování zvládne každý. Procvičování dělá mistra, zkuste si proto nejprve zaštípnout jen vršky některých rostlin a porovnejte, jak to ovlivnilo jejich další vývoj v porovnání s těmi, které jste nezaštípli. Trpělivost přináší růže, nesnažte se hned napoprvé rostliny zaštipovat vícekrát a na mnoha místech, ale vězte, že se vyplatí postupovat obezřetně a trpělivě.

Praktické pomůcky, které při zaštipování oceníte:

NŮŽKY PRO CUT

Pro Cut zahradnické nůžky s aretační pojistkou mají extra ostré rovné nebo zahnuté čepele.

High pro nůžky

Velmi ostré a přesné nůžky jsou vhodné ke stříhání malých rostlin, listů bonsají a květin.

kořenový stimulátor

stimulátor

Stimulátor a aktivátor Atami B’cuzz Soil Booster byl vyvinut speciálně pro pěstování v půdě.

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat