Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Díky Hnojivu Porostou Vaše Květiny Jako Z Vody.

Hnojiva pro růst: zajistěte, aby vaše zelenina rostla rychlostí blesku

Snem každého zahrádkáře jsou silné a zdravé rostlinky, které odolají všem škůdcům i chorobám. Pro jejich zdravý vývoj je však důležité čas od času rostlinky trochu přikrmit.

Především pak na jaře, kdy zahrádkáři sázejí zeleninu a bylinky ve velkém, jsou důležitá hnojiva pro růst. Taková hnojiva totiž podpoří správný vývoj rostlin hned od začátku a pomohou jim nabrat sílu na pořádnou úrodu.

Nabídka hnojiv je široká – jak se v ní vyznat?

Při výběru správného hnojiva se zaměřte především na obsah jednotlivých chemických prvků. V různých vývojových fázích totiž rostliny potřebují vždy trochu něco jiného.

Pro růst rostlin je z chemických prvků důležitý hlavně dusík (N), který se podílí na tvorbě stonků a listů. Hnojiva, která pomáhají rostlinám na jaře růst, by proto měla obsahovat převážně tuto složku. Koncem léta rostliny potřebují zase draslík (K), který podporuje vyzrávání pletiv. Pro kvetení má následně velký význam fosfor (P). Tyto prvky rostlinky na jaře tolik nepotřebují.

Hnojiva obsahují také stopové množství prvků, jako jsou například železo, chrom nebo molybden, které jsou pro rostlinu také velmi důležité, akorát v menším množství. Kromě těchto prvků potřebují rostliny také hořčík, vápník nebo síru.

Každá rostlina má však trochu jiné nároky. Některá na jaře potřebuje dusíku hodně, jiná si vystačí s málem. Nemusíte se však obávat, nabídka hnojiv je široká. Takže stačí jen vědět, jakou rostlinu chcete přikrmit a v jaké růstové fázi se nachází. Na našem e-shopu najdete například hnojiva na papriky, rajčata, jahody, bylinky a další typy rostlin. Pokud pěstujete rostliny v hydroponických systémech, je důležité používat speciální hnojiva.Dávejte pozor na složky v hnojivu, rostliny potřebují jiné látky v různých obdobích.

Typy jednotlivých hnojiv

Na trhu najdete hnojiva vícesložková, jednosložková, plná nebo komplexní. Složkami se u hnojiv přitom označují jednotlivé chemické prvky, jako jsou dusík, draslík nebo fosfor. Tyto prvky přitom obsahují umělá i přírodní hnojiva. Nicméně, u umělých hnojiv máte jejich množství mnohem více pod kontrolou a můžete tak své rostlince dopřát dostatečné množství prvků, které právě potřebuje.

Pokud víte, že draslík nebo dusík se u hnojiv označuje jako složka, tak jednosložková hnojiva obsahují logicky pouze jeden chemický prvek, například dusík. Analogicky si lze vyložit vícesložková hnojiva. Plná neboli komplexní hnojiva zase obsahují kromě základních prvků ještě prvky stopové. Prostě vše, co rostlina potřebuje. Chcete-li například podpořit růst své zeleniny na jaře, sáhněte po jednosložkovém komplexním hnojivu, které obsahujte dusík.

Jak správně hnojit na jaře?Při hnojení si dávejte také pozor na to, abyste to nepřehnali.

Každé hnojivo má předepsané dávkování, které je třeba dodržet. Přehnojení obecně nemá na rostlinu dobrý vliv. Například nadbytek dusíku, důležitého především na jaře, způsobuje, že je rostlina vytáhlá a křehká. Snadno se pak ve větru zlomí. Taková rostlina má navíc velké listy, které s oblibou napadají nejrůznější choroby a škůdci.

Je také dobré vědět, že mladé rostlinky jsou na hnojiva citlivější. A jestli pěstujete listovou zeleninu, rozhodně ji příliš nehnojte. Kumuluje dusík, který potom může být nebezpečný především pro děti.

2 komentářů k zobrazení

  1. pane Tichý, mohl byste si prosím udělat pořádek ve vašich příspěvcích?
    V příspěvku „aby vaše zelenina rostla rychlostí blesku“ píšete, že fosfor je důležitý pro rozvoj květu, draslík je důležitý pro vyzrávání pletiv.
    V jiném příspěvku zase píšete, že fosfor je důležitý pro rozvoj kořenů a draslík je důležitý květ a plod…
    To už si sem můžete psát uplně cokoliv. 🙁

    1. Dobrý den pane Votápek, rozhodně by jsme si nedovolili do magazínu psát jen to co se nám hodí, do článků uvádíme jen ověřené informace od výrobců hnojiv. Pokud se podíváte na obsah hnojiv pro růst a na obsah hnojiv pro květ (například značky Plagron, Hesi nebo Canna) zjistíte, že růstová i květová hnojiva obsahují stejné základní prvky NPK, tedy dusík, fosfor a draslík. Rostliny totiž využívají stejné prvky v růstu i květu, jen v jiných poměrech, proto je možné, že například fosfor potřebuje rostlina pro rozvoj kořenů i pro rozvoj květů. Děkuji za příspěvek do diskuze a přeji pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat