Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vyberte Svým Orchidejím Správné Substráty

Substráty pro ochideje: 5 věcí, které musíte vědět

Dobře rostoucí a kvetoucí orchideje bývají chloubou domácích pěstitelů. Pokud chcete, aby se i vám odměnily krásným a zdravým vzhledem, je třeba o ně správně pečovat. Pojďme se proto společně podívat na to, jak vybrat správný substrát pro orchideje a co byste o něm měli vědět.

1. Pozor na staré substráty

Obecně při výběru půdního substrátu platí, že by v něm neměli být škůdci a bakterie. To se ale těžko poznává, proto při výběru dbejte na to, abyste se vyhnuli starým, dlouho ležícím substrátům, do kterých se snadněji dostávají škůdci a bakterie.

2. Kupujte substráty přímo pro orchidejeSe správnými substráty budou orchideje ozdobou vaší domácnosti

Určitě si nekupujte ani půdní substráty, které jsou předhnojené pro jiný druh rostlin než orchideje. Z toho vychází základní pravidlo, a to, že byste měli kupovat substráty, které jsou určeny přímo pro rostliny, jež se chystáte pěstovat, v tomto případě tedy orchideje.

3. Lehký a vzdušný substrát je základ

Správný půdní substrát by měl být lehký a vzdušný. Kořeny v něm získají ideální podmínky pro růst. A pokud se budou mít dobře kořeny, odmění se vám svým vzhledem celá rostlina. Zároveň pamatujte na to, aby substrát dobře absorboval vodu. Díky tomu dokáže rozvést živiny po celém květináči.

4. Rašelina na orchideje nepatří

V případě, že je vámi vybraný substrát předhnojený nebo obohacený o nějaké živiny, měly by být vždy biologického původu a ne chemického. Nejčastější příměsí substrátů bývá rašelina nebo humus. Právě rašelině byste se ale při pěstování orchidejí měli vyhnout. Rašelina totiž může přeschnout a při dalším zalití jen velmi těžko absorbuje vodu. To bohužel většinou poznáte až po několika zalitích.

Proto raději sáhněte rovnou po speciálním substrátu s nulovým obsahem rašeliny. Jedině ten zajistí dostatečný přístup vzduchu ke kořenům, a tím pádem i správný růst orchidejí.

5. Kvalitní substrát zajistí správný poměr vlhkosti a vzduchu

Hlavními složkami půdních substrátů pro orchideje je vyvážený mix drcené kůry a kousků kokosového vlákna různé velikosti. Takto komplexní pěstební médium dokáže zaručit optimální poměr vlhkosti a vzduchu pro pěstování téměř všech druhů orchidejí a dalších Výběr substrátů nepodceňteepifytických rostlin.

V článku jsme si popsali vlastnosti, které by měl správný půdní substrát pro orchideje mít, a kterým se naopak vyhnout. Na výběru substrátu není nic složitého, jen ho nesmíte podcenit. Orchideje vám za odměnu krásně porostou a stanou se ozdobou vašeho domova.

Pořiďte si správná hnojiva

Aby vaše rostliny dobře rostly a prospívaly, potřebují k tomu správné hnojivo. Vyberte si z naší nabídky kvalitních hnojiv, které vám pomohou vypěstovat zdravé a silné rostliny.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat