Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jednotlivé druhy pěstování a nejvhodnější hnojiva pro ně

hnojivaAť zvolíte jakýkoliv systém pěstování rostlin, vždy musíte pro jejich zdravý vývoj zajistit správný poměr živin. Jak vybrat správné hnojivo pro vybraný druh pěstování se dozvíte v následujících odstavcích.

Pěstování v zemitém substrátu

Nejrozšířenějším druhem pěstování je pěstování v zemitých substrátech. Toto pěstební médium je nejsnáze dostupné a obvykle ho stačí zavlažovat ručně, tedy bez dalších nákladů na zavlažovací systém. Zemitý substrát si můžete samozřejmě namíchat sami. Pokud s tím ale nemáte dostatek zkušeností, bude lepší, když si substrát koupíte. Cena není nijak závratná, a navíc získáte jistotu, že se substrát hodí přesně pro rostliny, které hodláte pěstovat.

Při pěstování v zemitém substrátu mohou rostliny čerpat určité množství živin právě z tohoto pěstebního média. Dobrý substrát totiž obsahuje vyvážený poměr dusíku, fosforu, draslíku a dalších látek nezbytných pro vývoj rostlin. Výživové látky navíc obvykle pocházejí z přirozených zdrojů, jakými jsou rašelina, humus či další výživné příměsi substrátů. I přesto, že je v substrátu určitá dávka živin, na celou dobu pěstování rostlin to nevystačí. Živiny v substrátu obvykle pokryjí základní potřeby rostlin na tři týdny. Poté je třeba začít používat vhodná hnojiva.

Hnojiva pro zemité substráty

Pro zemité substráty je ideální používat méně koncentrovaná hnojiva, určená přímo pro zeminu. Taková hnojiva doplní chybějící živiny v substrátu a rostliny je dokáží rychle zpracovat. Některá hnojiva jsou určena pro hydroponii, aeroponii i zemité substráty. Všimněte si, že u těchto typů hnojiv je pro pěstování v zemině doporučené zhruba poloviční dávkování, nežli v případě ostatních způsobů pěstování. Při výběru hnojiv je proto nesmírně důležité sledovat, pro který typ pěstování jsou vhodné a jaké je jejich dávkování.

Hydroponie a aeroponie

Hydroponické pěstování probíhá v pěstebním médiu bez jakýchkoliv živinrockwool, keramzit, perlit a dokonce i kokosové vlákno se dá zařadit do kolonky hydroponického pěstování. Pěstební médium slouží jen jako přenašeč živin a prostor pro kořeny rostlin. Všechny potřebné živiny jsou rostlinám dodávány vodou s naředěnými hnojivy. Při aeroponickém pěstování se množství pěstebního média snižuje na absolutní minimum. Kořeny visí ve vzduchu v prostoru, do kterého je pod tlakem rozprašován živný roztok (voda s hnojivy). Tím kolem kořenů vzniká směs kyslíku a živin, ze které rostliny čerpají energii.

Hnojiva pro hydroponii a aeroponii

Pro hydroponii a aeroponii je možné používat stejná hnojiva. Způsob použití a dávkování je na nich vždy uvedeno a také jsou výhradně tekutá. Hnojiva určená speciálně pro zeminu se naopak pro tyto způsoby nehodí.

Pokud chcete pěstovat rostliny v bio kvalitě, máte příležitost koupit i hnojiva, která vám toto umožní. V zemitých substrátech je to o něco jednodušší, protože při použití bio hnojiv v hydroponii a aeroponii je třeba počítat s potřebou častější výměny živného roztoku. Spolehlivá hnojiva pro vaše rostliny vybírejte zde.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat