Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Připravte Si Vlastnoručně Ten Nejlepší Domácí Substrát Pro Pěstování Rostlin

Připravte si vlastnoručně ten nejlepší domácí substrát pro pěstování rostlin

Vypěstujte si zdravé a silné rostliny, kochejte se nádhernými květy a sklízejte bohatou úrodu díky správně zvolenému substrátu. Říká se, že sto lidí, sto chutí a to stejné platí i pro rostliny. Každá z nich má jiné nároky, a proto se nebojte objevovat různé druhy substrátů a hledat na trhu to nejlepší řešení. Pokud chcete dopřát svým rostlinám kvalitní životodárnou půdu doslova na míru, naučte se společně s námi, jak namíchat substrát doma a svépomocí.

Předem připravený, nebo vlastní substrát?

Předtím, než se vrhnete do práce, položte si otázku, zdali se vám vlastní substrát vůbec vyplatí. V současnosti si můžete zakoupit celou řadu již předem namíchaných substrátů od různých značek, které jsou připravené pro konkrétní rostlinné druhy.

Jestliže pěstujete jen v malém množství a vystačíte si s pár květináči, pak pro vás bude koupený substrát v objemu 50 litrů ideálním řešením. Výroba substrátu se vám vyplatí, pokud netroškaříte a plánujete sázet ve větším množství

Proč se pustit do domácího míchání substrátu?

  • Při pěstování ve velkém ušetříte. 
  • Budete přesně vědět, z čeho se substrát skládá a jaký je původ jednotlivých ingrediencí.
  • Připravíte svým rostlinám koktejl živin a dalších potřebných látek, které vybrané druhy vyžadují.

Jaký substrát namíchat pro který druh rostlin

Jdete do toho? Skvělé! Nyní nastává čas si uvědomit, co vašim rostlinám nejvíce prospívá, jaké mají potřeby a co tedy v domácím substrátu nesmí chybět. Pojďme si proto připomenout, jak se od sebe substráty liší.

Jednodruhový substrát obsahuje pouze zahradní zeminu či rašelinu. Používá se pro pěstování speciálních druhů rostlin, jako jsou například masožravky, nebo tam, kde se nachází dobře propustná zemina s dostatečným množstvím živin.

hnojiva Canna

SYMBIVIT

Přípravek Symbivit zajistí přirozený vztah mezi rostlinami a prospěšnými půdními houbami.

hnojiva Canna

PLAGRON LIGHTMIX

Zahradní substrát Plagron Lightmix s perlitem představuje směs těch nejlepších, pečlivě vybraných druhů rašeliny.

hnojiva Canna

ATAMI COCO 50L

Atami Coco substrát 50l, kokosový substrát se značkou kvality RHP.

Vícesložkové substráty využijete v momentě, kdy vám obyčejná zahradní zemina nestačí. Skládají se hned z několika různých složek, které určují, jak jsou substráty propustné, výživné, jaké mají pH a tak dále. Jiné složení podle toho bude chtít například kaktus a jiné zase pokojovka. 

Na co myslet při výrobě vlastního substrátu

Úroveň pH půdy pro rostliny určuje míru její kyselosti, podle čehož rozlišujeme rostliny na:

  • kyselomilné rostliny vyžadující pH nižší než 7 – kanadské borůvky, rododendrony, azalky, vřes
  • vápnomilné rostliny vyžadující pH vyšší než 7,2 – dřeviny, byliny
  • rostliny vystačící si s neutrálním pH v hodnotě 6,5–7,2 – většina ostatních rostlin

Propustnost substrátu označuje jeho schopnost zadržovat vodu. Většina zeleniny a pokojových květin potřebuje zeminu, která dostatečně zadrží vláhu. Naopak suchomilnějším rostlinám (kaktusům, sukulentům, skalničkám) sedne spíš písčitý substrát. 

Většina rostlin pěstovaných doma, na zahrádce či pod umělým osvětlením ocení lehkou, dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Ale jaké živiny chtějí zrovna vaše rostliny? Co druh, to jiné požadavky. Řídit se můžete naší následující radou:

  • Stálezelené, nekvetoucí rostliny a ty pěstované pro zelenou hmotu, jako jsou špenát, saláty, zelí a další, potřebují především dusíkaté látky. Vystačí si s menším množstvím draslíku a fosforu.
  • Plodící a kvetoucí rostliny, všeobecně veškerá zelenina a ovoce, spotřebují méně dusíku, ale v době kvetení musí mít více fosforu a draslíku.

Zjednodušeně lze říct, že ve fázi růstu zelené hmoty je zapotřebí nejvíce dusík a ve fázi tvorby květu (od chvíle, kdy rostlina začne kvést) a plodu fosfor a draslík. Přečtěte si bližší informace v našem velkém přehledu hnojiv.

Jak na vlastní substrát? Máme pro vás návod

Na přípravu domácího substrátu budete potřebovat:

  • dostatečně velkou nádobu, ve které budete suroviny míchat
  • lopatu nebo hrábě na míchání
  • ochranné rukavice

V našich zeměpisných šířkách se pěstební substráty nejčastěji skládají z kompostu, rašeliny, zeminy, písku a perlitu.

Klasická zemina představuje základ pro výrobu zahradnického substrátu. Tvořit by měla zhruba jeho 40–60 %. Zahradní zemina by měla být vzdušná, propustná a s neutrálním pH. Odlehčit ji v případě potřeby můžete použitím písku, keramzitu nebo perlitu. Pokud připravujete písčitý substrát, pak smíchejte zeminu s pískem v poměru 2:1. 

Kompost neboli humus obsahuje NPK, přičemž dusíku a fosforu je v něm zhruba o polovinu více než draslíku. Dobře vyzrálý, jemný a příjemně vonící humus použijte ze zahrady nebo vermikompostéru. Protože ale bývá zpravidla těžší a hutnější než rašelina, mělo by ho v substrátu být maximálně 30 %.

Rašelina má v sobě vyvážené množství dusíku, fosforu i draslíku a odlehčuje půdu. Měla by být proto v substrátu zahrnuta v množství 30–60 %. Plánujete použít humus společně s rašelinou? Pak by podíl těchto dvou komponentů neměl být vyšší než 50 % substrátu.

Jaké další složky můžete přidat?

  • Perlit nebo písek, který pomůže odlehčit substrát a zajistí, aby ke kořenům mohl vzduch.
  • Guáno s vyšším podílem fosforu a draslíku se používá jako hnojivo v podobě tablet nebo tekutiny. Použijte dle návodu.
  • Vermikulit je nabitý minerály a stopovými prvky. Můžete jím snadno a plnohodnotně nahradit současně perlit, písek a rašelinu. Jeho výhody spočívají v perfektním provzdušňování i zadržování vlhkosti.
  • Kokosový substrát – znát ho můžete také pod názvem coco coir. Vyrábí se ze skořápek kokosových ořechů. Lze ho používat buď samostatně, nebo ho smíchat s dalšími substráty. Na našem e-shopu seženete i kvalitní mix kokosového a půdního substrátu Bio Growmix od Atami.

Pro další obohacení živinami se někdy používají kompostované rostliny, trus ptáků a netopýrů nebo speciální výtažky z ryb. V některých substrátech najdete i mykorhizní houby, které se uchytí na kořenech rostlin, chrání je a žijí s nimi ve vzájemné symbióze. Při míchání vlastního substrátu můžete použít všechny zmíněné složky, ovšem podle toho, jakou kombinaci živin zrovna potřebujete.

Jak udělat kyselý substrát

Možná se budete při přípravě substrátu potýkat také s tím, jak zvýšit kyselost půdy nebo naopak snížit pH půdy. Přinášíme vám proto odpověď i na tyto otázky.

Je-li vám třeba kyselá půda, sáhněte po rašelině, která zadržuje více vody. Takové substráty jsou vhodné pro zmiňované kyselomilné rostliny, pro které je míchejte z rašeliny, písku a zahradní zeminy v poměru 3:2:1. Abyste zvýšili pH, přidejte do substrátu vápenec

Jak připravit vlastní substrát bez rašeliny?

Pro ty z vás, kteří chtějí z ekologických důvodů vynechat ze substrátu rašelinu, pak máme ještě jeden recept:

  • 50 % kokosová drť
  • 40 % kompost
  • 9,5 % drenáž v podobě písku, zeolitu nebo perlitu
  • 0,5 % hnojivo

Kam se zbylým substrátem?

Substrát je na světě, ale zjistili jste, že ho nespotřebujete všechen naráz? Uskladněte ho ve vzduchotěsných obalech a nádobách na suchém a chladném místě. Tím minimalizujete hrozbu zvýšené vlhkosti a uchráníte namíchaný substrát před škůdci.

Někteří také doporučují nechat substrát přes zimu promrznout, aby se pořádně vysušil. Na jaře ho pak ale nezapomeňte prolít.

Kdo se bojí, nesmí na zahradu

Jak vidíte, míchání substrátu v domácím prostředí není žádná velká věda. Stačí si k tomu pořídit všechny potřebné složky a můžete se pustit do práce kdekoliv, kde budete mít dostatek prostoru na trochu té netradiční pěstitelské zábavy.

Substráty dodají zahradě sílu

Objednejte si doplňky substrátů, perlit, keramzit nebo další části na našem e-shopu. A pokud se na výrobu vlastního substrátu necítíte, vyberte si z naší široké nabídky již hotových substrátů pro různé druhy rostlin.

2 komentářů k zobrazení

  1. Dobrý den,
    mám dotaz.
    Pěstuji rajčata, okurky a papriky. Každý rok mám problém s plísní. Na trhu je více prostředků proti plísní, ale jejich účinnost není vysoká. Jaká máte doporučení pro postřik v jednotlivých fázích růstu rostlin?
    Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den,

      pokud máte problémy s plísní opakovaně, zřejmě pěstujete rostliny v podmínkách příliš vysoké vlhkosti a nízké cirkulace vzduchu. Při růstu je vlhkost vzduchu potřebná, ale při květu a plodu je naopak potřebná nižší vlhkost. Doporučuji tedy v květové a plodové fázi více větrat, čímž se zvýší cirkulace vzduchu v prostoru a sníží se vlhkost. Jako prevenci před vznikem plísní doporučuji postřik přípravkem Polyversum: https://www.specialnizahradnictvi.cz/ochrana-proti-plisnim/polyversum-5g/

      Pokud se plíseň na plodech vytvoří a rozjede, pak bych doporučil fungicidní přípravek Switch: https://www.specialnizahradnictvi.cz/ochrana-proti-plisnim/teldor-15-ml/

      S pozdravem Radek Tichý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat