skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Kávová Sedlina (lógr) Jako Hnojivo, Které Podpoří Růst Rostlin

Kávová sedlina (lógr) jako hnojivo, které podpoří růst rostlin

Milovníci kávy, zbystřete. Věděli jste, že sedlinu, která vám zbude po dopití šálku vašeho kávového moku, můžete dále zužitkovat? Pokud si rádi dáte českého turka, překapávanou kávu nebo tu z pákového či automatického kávovaru, pak se vám náš dnešní tip bude hodit. Ukážeme vám, proč byste neměli kávovou sedlinu vyhazovat do koše, ale vyrobit z ní raději organické hnojivo pro vaše rostliny.

Proč je lógru v koši škoda 

Lógr z kávy se může stát domácím hnojivem, které využijete nejen na zahradě, ale i v péči o pokojové rostliny. Obsahuje totiž důležité látky jako dusík, fosfor, draslík a hořčík, které podporují růst, olistění i rozvoj květů.

Kávová sedlina jako hnojivo zlepšuje strukturu půdy i její propustnost, absorbuje vodu a déle ji udržuje vlhkou. Posiluje také mikrobiální život a svou vůní láká žížaly, které se následně postarají o vhodné prokypření zeminy.

Stejně jako v lidském světě, i na zahradě se ale najdou tací, kteří svou denní dávku kávy raději vynechají. Jedná se například o mšice, mravence, a především pak úhlavní nepřátele zahrádkářů – slimáky. Ty odpuzuje nejen kofein, ale i drsná struktura sedliny. Bohužel ani tak se ale nedá říct, že by lógr fungoval jako 100% ochrana před škůdci. Přečtěte si proto o dalších způsobech, jak se slimáky bojovat.

Kdo si dá kávu?

Čerstvá káva má obvykle kyselé pH, lógr pak, jakožto již použitá káva, jen mírně kyselé až neutrální. Přesto doporučujeme hnojení kávou především u kyselomilných rostlin, jako jsou:

  • Kapradiny
  • Toulcovky
  • Vřesy
  • Hortenzie
  • Růže
  • Rododendrony
  • Azalky
  • Orchideje

Lógr z kávy však může být prospěšný také při pěstování rajčat, brusinek, jahod nebo borůvek. Nesvědčí naopak levandulím, sukulentům, vinné révě nebo karafiátům, které mají rády alkalickou půdu.

Udělejte z kávové sedliny hnojivo

Vyrobte si vlastní hnojivo rychle a jednoduše a smíchejte lógr s vodou v poměru 1:5. Můžete také přidat lžičku skořice. Sedlinu doporučujeme nechat pár dnů vyschnout, nepoužívat úplně čerstvou. Touto směsí pak zalévejte rostliny každý týden nebo jednou za 14 dní v období vegetační sezóny.

Sušenou kávovou sedlinu můžete přidat i přímo k rostlinám a zapracovat ji do půdy. Tuto metodu však nedoporučujeme aplikovat u pokojovek.

Zbytek z vaší kávy bude dobře fungovat i jako mulč, nebo ho můžete přidat do kompostu. Díky obsahu dusíku urychlí sedlina rozklad materiálů a jak už víme, přivede také žížaly. Kávovou sedlinu dodávejte do kompostu však vždy vychladlou, protože teplá by mohla zabít prospěšné mikroby.

Pozvěte své rostliny na kávu

Hnojivo z lógru přináší rostlinám přínosné živiny a pomáhá vám snižovat množství odpadu. Zkuste se proto příště o svou kávu s rostlinami podělit a vsaďte na přírodní hnojení. Nezapomeňte ale kávové hnojivo dávkovat postupně a s mírou a nepoužívejte ho tam, kde klíčí semena. Kávová sedlina by je mohla poškodit. Zaujalo vás organické hnojení? Podívejte se, jaké existují další alternativní cesty, nebo jako levné a účinné hnojivo použijte slupky od banánů.

Usnadněte si práci

Pokud se necítíte na výrobu domácího hnojiva, vyberte si z naší nabídky již hotových hnojiv. Ty dodají vašim rostlinám přesně to, co potřebují pro svůj zdravý růst.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat