Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak vybrat vhodné hnojivo

Výběr hnojiva je přinejmenším stejně důležitý, jako výběr pěstebního systému. Jen se správným hnojivem můžete dopřát rostlinám optimální výživu a docílit bohaté sklizně. Přečtěte si pár základních rad, jak vybrat správné hnojivo.

Druh rostlin

Základním předpokladem pro výběr správného hnojiva je vhodnost jeho použití pro pěstování vámi zamýšleného druhu rostlin. rostlinaNapříklad hnojivo na muškáty se moc nehodí na pěstování zeleniny, stejně jako se hnojivo na kaktusy nehodí pro vodomilné rostliny. Vždy proto hledejte hnojivo určené pro druh rostlin, který hodláte pěstovat.

Pěstební systém

Rostliny je možné pěstovat v různých pěstebních systémech při použití rozličných typů pěstebních médií. Pro pěstování v zemině se většinou používají méně koncentrovaná hnojiva, nežli pro pěstování v hydroponii. Chcete-li pěstovat úspěšně, zvolte hnojivo určené pro vámi zvolený pěstební postup.

Sypké nebo tekuté hnojivo?

Pro indoor pěstování a pěstování v květináčích do objemu sedmi litrů je vždy lepší volit tekutá hnojiva. Snadno se dávkují a mísí s vodou. S tekutými hnojivy je obecně jednodušší práce, a to i při pěstování ve větších nádobách. Pro pěstování na záhonu a velkých květináčích se dají použít hnojiva sypká. Jejich výhodou je pomalejší a dlouhodobější rozklad v pěstebním médiu, takže dodávají rostlinám živiny delší dobu. Sypká hnojiva, která je před použitím nutné smíchat s vodou nejsou moc praktická. Dávkování i míchání roztoku je o něco složitější.

Bio versus minerální hnojiva

hnojivaPěstování s použitím ryze přírodních hnojiv a substrátů je stále oblíbenější a všimli si toho samozřejmě i výrobci hnojiv. I v našem obchodě proto najdete širokou škálu bio hnojiv. Při jejich použití je třeba míchat živný roztok na jedno použití a nenechat ho dlouho ležet. Pokud ho použijete do automatických zavlažovacích systémů a namícháte roztok na více dnů, může dojít k zanesení systému. Bio hnojiva jsou ideální pro ruční zavlažování a venkovní pěstování.

Minerální hnojiva vznikají mísením sloučenin s účelem získat ideální poměr biogenních a stopových prvků. Tento druh hnojiv se vyznačuje delší životností, přesným složením a snadným používáním. Minerální hnojiva jsou ideální pro hydroponické a aeroponické pěstování.

Hnojiva ovlivňující pH

Posledním, ale neméně důležitým, kritériem je vliv hnojiva na pH živného roztoku. Většina hnojiv ovlivňuje úroveň pH vody. Někteří výrobci dávají na trh speciální řady hnojiv pro použití s tvrdou (vyšší pH), nebo naopak měkkou vodou (nižší pH). Zjistěte si pH vody v místě, kde hodláte pěstovat. S optimálním hnojivem pro vaše podmínky vám rádi poradíme. Kontaktujte nás nebo navštivte naše zahradnictví.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat