skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Kokosový Substrát Podporuje Růst Kořenového Systému A Nejen To

Kokosový substrát podporuje růst kořenového systému a nejen to

Rostliny milují kokos. Přesněji kokosový substrát. Má příznivý vliv na růst kořenů, a našel tak své uplatnění nejen u pěstitelů, kteří preferují klasickou zeminu, ale také u těch, které okouzlila hydroponie.

Seznamte se s coco coir

Kokosový substrát zadržuje kyslík a vodu.Kokosový substrát neboli coco coir se vyrábí ze skořápek kokosových ořechů. Ačkoli existují dva druhy kokosových vláken, ze kterých se kokosový substrát vyrábí, v obchodech a e-shopech se nejčastěji setkáte pouze s jedním, a to s hnědým kokosovým vláknem ze zralých kokosů. Ve srovnání s bílým vláknem z mladých kokosových ořechů není tak pružné, avšak z jednoho ořechu získáte mnohem více materiálu – a od toho se odvíjí také cena.

Při pěstování rostlin lze kokosový substrát používat samostatně, případně ho můžete smíchat s jinými substráty – s rašelinou, perlitem nebo klasickou zeminou. Záleží na vás, zda preferujete klasiku, nebo hydroponii. Například, kokosový substrát míchaný s perlitem High Porosity Cocos od Atami uspokojí potřeby vašich rostlin a vede k tvorbě malých kořínků. Kokosový substrát Coco Mark zase splňuje nejpřísnější normy kvality, je 100% biologický, vzdušný a udržuje stabilní pH.

Výhody kokosového substrátu

Zadržuje kyslík a vodu

Jednou z hlavních výhod substrátu na bázi kokosových vláken je vzdušnost. Kokosový substrát totiž zadržuje kyslík, který prospívá kořenovému systému. Také zadržuje vodu, přebytečnou však propustí. Díky této vlastnosti mají rostliny v kokosovém substrátu stále dostatek vody, které zároveň spotřebujete méně.

Je šetrný k životnímu prostředí

Jedná se v podstatě o produkt vyráběný z materiálu, který naši předkové považovali za odpad. Využívání kokosového substrátu k pěstování rostlin je tak v podstatě formou recyklace, což ocení pěstitelé, kteří si potrpí na ekologii. Navíc je zcela přírodní a snižuje spotřebu zeminy.

Udržuje stabilní pH

Buďte ekologičtí a pěstujte v kokosu.

Tuto vlastnost kokosového substrátu ocení především milovníci hydroponie, pro které je stabilní pH velmi důležité. Přirozené pH kokosového substrátu je navíc neutrální, a tak není problém tuto hodnotu ovlivnit dle potřeby.

Co v kokosu pěstovat?

Kokosová vlákna v podstatě nejsou skutečným substrátem, neobsahují totiž žádné živiny, ty k nim musíte teprve přidat. Ačkoli se to někomu může zdát jako obrovská nevýhoda, opak je pravdou. Růstové prostředí svých rostlin totiž budete mít díky tomu absolutně pod kontrolou a bude záležet jen na vás, jak namícháte přídavný substrát nebo médium.

V kokosu díky tomu můžete pěstovat v podstatě cokoli. Každá rostlinka si jej zamiluje a vy jí nastavíte přesně takové podmínky, jaké potřebuje.

Vyzkoušejte kokosový substrát

Podpořte růst kořenů svých rostlin.

Canna Coco – hnojivo pro kokosový substrát

Protože kokosové vlákno neobsahuje žádné živiny, budete jej muset obohatit. Pro hydroponii postačí klasická hnojiva určená pro tento způsob pěstování. Pokud ale nic nechcete ponechat náhodě, pořiďte si speciální hnojivo pro kokosový substrát, které dodá vašim rostlinám vše potřebné. Například Canna Coco A+B, hnojivo speciálně vyvinuté pro kokosový substrát od holandské společnosti Canna, které se vyznačuje vysokou kvalitou a perfektními výsledky.

Canna se ale nezaměřuje jenom na kokos, všechny druhy hnojiv tohoto nizozemského výrobce vám Tomáš představí ve videu:

Přestože by někteří pěstitelé mohli namítnout, že ve srovnání s rašelinou se kokos příliš nevyplatí, není tomu tak. Kokosový substrát, je sice dražší než rašelina, avšak vydrží výrazně déle, než začne podléhat rozkladu. Vyzkoušejte a uvidíte sami.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat