Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Rozhovor s majitelem e-shopu o pěstování v domácnosti

Napadlo vás někdy, kdo se skrývá za e-shopem, který vám nabízí všechno, co potřebujete ke svému domácímu pěstování? Proč nabízí právě toto zboží, jak se v něm orientuje a proč se vlastně věnuje právě tomuto oboru? O tom i mnohém jiném je tento rozhovor s Radkem Tichým, který před pěti lety založil internetový i kamenný obchod Speciální zahradnictví v Berouně.

radek tichýKdy jste se začal zajímat o pěstování v domácnosti?

S pěstováním rostlin pod umělým osvětlením jsem začal asi před patnácti lety. Chtěl jsem pěstovat rostliny nejen v sezóně, ale i v zimě, a proto jsem se začal zajímat o pěstování indoor.

Jaké vůbec byly začátky a podmínky vašeho pěstování?

Mé začátky a pěstební podmínky byly dost amatérské. Většinu vybavení jsem si vyrobil nebo dostal od kamarádů. V tu dobu v Česku prodávaly pěstební vybavení jen dva obchody, a z toho byl na webu jen jeden z nich, takže výběr zboží byl dost omezený. Informace o pěstování indoor jsem hledal na zahraničních stránkách a učil se doslova metodou pokusu a omylu.

Pamatujete si svou první rostlinku?

Jako první jsem pěstoval bylinky do kuchyně, abych je měl čerstvé i v zimě. Rád si s nimi dochutím jídlo. Pěstování bylinek navíc zvládne každý. Stačí k tomu zářivka, časovač a malé květináče.

Kdy, jak a proč jste se rozhodl otevřít e-shop Speciální zahradnictví?

Původní myšlenka otevřít obchod vznikla už v době, kdy jsem s pěstováním začínal. Viděl jsem to očima zákazníka, který si chce koupit určitý produkt, ale musí ho objednat ze zahraničí za drahé poštovné, protože u nás ho nikdo neprodával. Nápad jsem tedy měl, ale chyběly finance, které se mi povedlo po několika letech našetřit, a tak mohl v roce 2010 tento projekt odstartovat.

Čím je váš e-shop „speciální“?

Náš obchod je speciální svou nabídkou zboží. Seženete u nás to, co nekoupíte v běžném zahradnictví, tedy univerzální hnojiva, pěstební osvětlení, vzduchotechniku, hydroponické systémy, pěstební boxy a mnoho dalšího pro indoor pěstitele.

A v čem je „speciální“ pěstování v domácnosti? Proč by ho měli pěstitelé vyzkoušet? Čím se liší od toho běžného?

speciální zahradnictvíKaždý druh rostlin potřebuje pro svůj život určité podmínky. Pěstování v domácnosti má tu výhodu, že všechny tyto důležité potřeby rostlin lze regulovat podle libosti. V indoor pěstírně můžeme ovládat teplotu, vlhkost, cirkulaci vzduchu, intenzitu osvětlení atd. Takže se každému otevírá možnost pěstovat doma prakticky jakýkoliv druh rostlin, a to i z jiných zeměpisných délek.

Co všechno je potřeba k domácímu pěstování?

Základem je prostor. Indoor pěstírnu lze vytvořit v obyčejné místnosti, prodáváme také pěstební boxy podobné stanu, do kterého je možné namontovat vše potřebné. Nejdůležitější vybavení pěstební místnosti je světlo, časový spínač, ventilátor pro výměnu vzduchu, cirkulační ventilátor a neměl by chybět termostat pro udržení požadované teploty. Kontrolu klimatu nám zajistí teploměr s vlhkoměrem. Pak už stačí jen dodat rostliny v květináčích a hnojivo.

Co všechno se dá doma pěstovat?

V domácích podmínkách se dá pěstovat prakticky cokoli od zeleniny, bylinek, vzácných okrasných druhů rostlin až po citrusy, kaktusy nebo například bonsaje. Hodně se v poslední době prosazuje také pěstování chilli papriček, potřebují totiž stálé teplejší klima, které se dá v indoor pěstírně snadno vytvořit.

Co u vás lidé nejčastěji nakupují?

Nejvíce prodávaným zbožím jsou základní pěstební potřeby, které se používají nejen pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením, ale i ve sklenících nebo přímo na zahradách. Jsou to květináče, hnojiva, růstové i květové stimulátory, substráty, semena, přípravky pro ochranu rostlin a knihy o pěstování.

papričkyZ řad indoor pěstitelů je největší zájem o pěstební boxy, osvětlení, vzduchotechniku a hydroponické systémy. Snažíme se uspokojit poptávku většiny zákazníků, takže všechny tyto produkty i mnoho dalších máme v nabídce.

Které systémy jsou oblíbené dlouhodobě?

Nejoblíbenější pěstební systém je jednoznačně Autopot a Wilma. Autopot je automatický samozavlažovací systém a funguje na principu gravitačního tlaku, takže pro zavlažování nepotřebuje čerpadlo ani elektřinu. Další velkou výhodou Autopotu je jeho variabilita, lze ho rozšiřovat a je možné připojovat další květináče dle aktuální potřeby.

Hydroponický systém Wilma využívá pro závlahu čerpadlo, časovač a kapiláry. Tento systém lze použít pro pěstební v jakémkoliv substrátu. Nejjednodušší a nejpoužívanější je však keramzit, který lze doporučit začínajícím pěstitelům, protože nejde přelít. Tyto systémy jsou dlouhodobě oblíbené pro svoji spolehlivost, efektivitu a jednoduchou údržbu.

Na co se lidé nejčastěji ptají?

keramzitNa e-mail nám chodí spousta dotazů, což svědčí o vzestupném zájmu o naše produkty a o pěstování pod umělým osvětlením. Většinou se lidé ptají na dávkování hnojiv, jak fungují hydroponické systémy, technické informace typu jak zapojit předřadník, jak vypočítat sílu ventilace a jak správně sestavit vzduchotechniku. Veškeré důležité zahradnické tipy, rady a informace o produktech či pěstování rostlin pod umělým osvětlením publikujeme v magazínu Speciální zahradnictví, kde se zákazníci mohou zaregistrovat a pravidelně odebírat to nejlepší z našich článků. Každému registrovanému čtenáři nabízíme také stažení e-booků zdarma.

Jaký je celkový trend pěstování?

Jak Češi objevují nové volnočasové aktivity, roste i zájem o hydroponii a pěstování pod umělým osvětlením. Zároveň vidíme zvyšující zájem drobných hobby pěstitelů, kteří využívají naše produkty například pro pěstování chilli, čerstvých bylinek a vzácných druhů rostlin, které potřebují pro své přežití stálé klima. Další zvyšující se zájem jsme zaznamenali ze strany lidí, kteří se řídí pravidlem „jsme to, co jíme“. Tyto zákazníky zajímá pěstování bio zeleniny a při indoor pěstování možnost sklízet po celý rok. Mezi naše zákazníky patří i větší organizace jako je brněnská či plzeňská zoologická zahrada, kam jsme dodali pěstební osvětlení do botanické expozice.

Čeho si na svém obchodě vážíte nejvíce z hlediska přístupu k zákazníkům?

Na prvním místě je vstřícný proškolený personál, který umí poradit, a kvalita výrobků, které prodáváme. V poslední době se na internetu objevují v nabídce některých e-shopů nekvalitní výbojky, předřadníky, krystalická hnojiva a jiné podezřele levné výrobky, ale je třeba si uvědomit, že nízká cena tohoto zboží je vyvážená nízkou kvalitou a krátkou životností. Ze strany zákazníka jde pochopitelně o tlak na co nejnižší cenu, ale kvalita je důležitější, a proto se snažíme dodávat kvalitní, námi prověřené výrobky za rozumnou cenu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat