skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Sestavte Si Automatický Zavlažovací Systém Podle Našeho Návodu

Sestavte si automatický zavlažovací systém podle našeho návodu

Usnadněte si práci se zaléváním a sestavte si automatický zavlažovací systém na zahradu, terasu, balkon nebo do skleníku. S naším návodem to hravě zvládnete. Ukážeme vám, jaké produkty vybrat, abyste zajistili svým rostlinám pravidelný přísun vody a nemuseli nad zálivkou neustále přemýšlet.

Krok jedna: Přívod vody k rostlinám

Jako první se pojďme podívat na způsoby, pomocí kterých přivedete vodu ke květinám.

Kapilární jehla

Existuje několik možností, přičemž tu základní představuje individuální kapilární jehla

Pro její napojení do zavlažovacího systému můžete využít jednostranné nebo oboustranné rozbočovače, které připevníte na 16mm hadici ve středu záhonu. 

Následně si podle vzdálenosti k rostlině připravíte dostatečně dlouhou hadičku, na jejíž konec umístíte kapilární jehlu. Tu pak jednoduše zapíchnete do květináče, truhlíku nebo záhonu. Připevnit tímto způsobem můžete libovolný počet rostlin.

Pokud ale potřebujete připojit více kapilárních jehel a máte silnější proud vody, sáhněte raději po hadici z tvrzeného plastu. Pomocí děrovačky uděláte do hadice několik otvorů, do kterých zasunete kapilární spojky.

Kapilární rozvodka

Zvolit můžete i sofistikovanější zařízení jako Spin 4 nebo Top Spin 12. Jedná se o kapilární závlahy se čtyřmi nebo dvanácti jehlami, které opět připojíte pomocí kapilární spojky. Naráz pak můžete snadno zavlažovat až několik rostlin.

Další produkty pro individuální závlahu

K závlaze jednotlivých rostlin vám poslouží také vodní tryska s rozprašovačem nebo paprskový mikrozavlažovač

Tryska vytváří příjemnou vodní mlhu, zatímco z mikrozavlažovače voda tryská, a je proto vhodný do záhonů s úzkými řádky, jelikož zalije obě strany. Horní část produktu je navíc otočná a lze s ní regulovat průtok.

Krok dvě: Automatizace procesu

Nyní už víme, jak závlahu dovedeme tam, kam potřebujeme. Nastává proto čas si odhalit, jak proces samozavlažování zautomatizovat.

Máte na zahradě kohoutek? Pak vám postačí vodní ventil Water Timer s časovačem a zdrojem. Tato vychytávka

  • udrží tlak vodovodní sítě,
  • funguje díky dvěma alkalickým bateriím, takže nepotřebuje elektřinu,
  • obsahuje filtr na nečistoty,
  • umožňuje vám si nastavit, jak dlouho a jak často budete rostliny zalévat.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

GARDENA AQUA BLOOM SAMOZAVLAŽOVACÍ SET

Gardena Aqua Bloom set – automatický samozavlažovací set až pro 20 rostlin s programovatelnou řídící jednotkou a solárním napájením čerpadla.

hnojiva Canna

PLANT!T WATER TIMER

Water timer – Časovač zavlažování s vodním ventilem, filtrem a možností přímého připojení do vodovodní sítě

hnojiva Canna

GARDENA MICRO DRIP SYSTÉM ŘÁDKY

Gardena Micro Drip Startovací sada pro rostliny v řádcích S je zavlažovací sada s hadicí 15m pro malé rostliny zasazené na zahradě v půdě, ne v květináčích.

V případě, že přístup do vodovodní sítě nemáte, využít můžete dešťovou vodu ze sudu. K tomu pak bude zapotřebí zahradní čerpadlo, jehož výběr se odvíjí od dvou základních faktorů:

  • Maximální výtlak = výška, do jaké je schopné čerpadlo vodu vytlačit
  • Maximální průtok = množství vody, které je čerpadlo schopné za určitou dobu přečerpat

Roli hraje ale také délka a průměr vedení nebo třeba tlak vody, který chcete mít na konci zavlažovacího systému. K výpočtu, jaké čerpadlo potřebujete, vám proto doporučujeme využít kalkulačky, které jsou dostupné na internetu. Praktický příklad výpočtu popisujeme také na videu.

Obecně pro zahradní samozavlažování by vám ale mělo stačit čerpadlo s výtlakem 2000–4000 litrů za hodinu. S kapilárami ho spojíte jednoduše hadicí. K nastavení délky a častosti zalévání vám pak poslouží digitální časovač se zavlažovacími hodinami.

Krok tři: Regulace tlaku vody

Aby automatické zavlažování, které jste si vytvořili svépomocí, naplnilo svůj účel, potřebujete dosáhnout co možná nejmenšího rozdílu mezi tlakem vody na začátku a na konci systému. K tomu vám pomohou tlakové ventily a jejich vhodné rozložení.

Zatímco klasické kapilární jehly s koncovkou doporučujeme používat až na konci vedení, na začátek připojte spíš:

  • Kapací ventily s různými průtoky, které připíchnete ke kapilární jehle s hadičkou

Přímo na kohoutek s vodou pak můžete nasadit redukční ventil Gardena. Ten omezí tlak ve vodovodní síti z 3–5 baru na 1,5 baru a udrží průtok na 1000 litrech za hodinu. Díky tomu předejdete případnému vylétávání kapilár a ztrátě vody.

Užitečné rady na závěr

  1. Dlouhé zavlažovací větve se spoustou vývodů rozdělte raději na několik kratších. Čím kratší větev rozvodů, tím větší máte šanci, že udržíte stejný tlak.
  2. Při přípravě automatického samozavlažovacího systému na vodovodní síti použijte do hadice redukční ventily, abyste předešli vypadávání kapilár.
  3. Rostliny, které potřebují více vody, umisťujte na začátek zavlažovacího systému a na konec naopak ty, které ji tolik nevyžadují.

Obecně doporučujeme při tvorbě automatických závlah zkoušet různé varianty a upravovat jednotlivé části podle případných problémů. Pokud vás zajímají praktické ukázky výroby závlahového systému, mrkněte na naše video.

Pusťte se do práce

Vytvořte si vlastní automatický samozavlažovací systém do skleníku, na zahradu nebo na balkon. Všechny jeho části objednáte na našem e-shopu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat