skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Chcete mít skvělou zeminu? Zkuste substrát s kokosovým vláknem!

Nároky pěstitelů na kvalitu půdy, ale i budoucí výnosy neustále narůstají. Ať již patříte mezi growery- začátečníky, nebo jejich zkušené kolegy, jistě máte z každého – byť i sebemenšího výpěstku upřímnou radost. Nutno podoktnout, že moderní trendy se nevyhýbají ani zahradničení a proto jsme neustále konfrontování s novými pěstebními médii a vylepšenými substráty. Jedním z nich je i substrát s kokosovým vláknem, s nímž je spojena spousta zajímavých informací. Pojďme se společně podívat, v čem tkví tajemství tohoto unikátního substrátu a komu je určen.

Substrát tak, jak ho (ne)znáte

Kvalitní substrát musí splňovat tři základní podmínky, mezi něž patří optimální zadržování vody, vytváření adaptibilního prostředí v kořenové zóně a samozřejmě také podpora růstu rostlin. Na trhu existuje nespočet substrátů, které slibují nejen vše výše uvedené, ale také celou atami coco substratřadu dalších výhod a benefitů. Zkušení pěstitelé ovšem vědí, že není substrát jako substrát a to, co je psáno na obalu nemusí vždy věrně odpovídat realitě.  Naštěstí však existují ověřené značky a seriózní prodejci, kteří za kvalitu prodávaných výrobků dají do ohně třeba i vlastní ruku.

V čem je kokosový substrát jiný?

Kokosový substrát je v pěstitelství obecně považován za výjimečný materiál. I přesto, že používání kokosových vláken rozhodně nepatří k absolutním novinkám současnosti, dlouhá léta stál tento materiál v pozadí. Až v posledních několika letech se přišlo na to, jakým způsobem materiál zpracovat a upravit tak, aby v substrátu plnil nenahraditelnou funkci a pěstitelům přinášel nejen radost, ale zejména kvalitní výpěstky a bohatou úrodu. Substráty, které u nás pořídíte, jsou většinou tvořeny směsí tří hlavních složek (štěpka, vlákna a drť), jejichž struktura určuje výslednou kvalitu substrátu i možnosti jeho použití.

Výroba kokosového substrátu

Kokosový substrát se vyrábí drcením kokosových slupek, jež se odsolují opakovaným propíráním ve vodě. Při namáčení jsou ze slupek oddělována velká tlustá vlákna, která se následně dočkají dalšího zpracování. Kvalitní vlákna se na nějakou dobu uloží a podrobí rozkladu. Zde je ovšem nutno podotknout, že rozklad vláken nesmí dojít příliš daleko, protože čím jsou částice menší, tím víc hrozí, že budou příliš malé na kokosto, aby se daly ještě dále použít. Kvalitu substrátu lze navýšit tzv. pufrováním, které přispívá ke stabilizaci chemického složení substrátu a hodnoty jeho pH. Pufrování nepředstavuje nic jiného, než přidání speciální látky, jenž výše uvedené vlastnosti upraví žádaným směrem.

Jak s kokosovým substrátem pracovat?

Používáte-li tento výrobek ve své nejčistší formě, aplikujte jej ještě před vysazením rostlin do čistého substrátu. Díky tomu získáte jistotu, že substrát dodá dané rostlině optimální množství živin, které se ovšem v průběhu týdnů vlivem zalévání pomalu vyplavuje. Z tohoto důvodu doporučujeme rostliny zalévat vhodným živným roztokem, jenž má pozitivní dopad nejen na samotný růst rostliny, ale i pozdější usazování plevele.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat