Následujte trend udržitelných Vánoc a nadělte si opakovaně dárky pod živý vánoční stromek v květináči. Poradíme vám, jak ho vybrat i jak se o něj starat.
Pěstování v půdním substrátu
Nízké náklady na pěstební médium a hnojiva dělají z pěstování v půdním substrátu stále rozšířenější způsob. Půdní substrát už obsahuje některé výživné látky a rostliny proto není zapotřebí tolik hnojit.
Jaké jsou výhody pěstování v půdním substrátu?
- Menší spotřeba hnojiv
Jednu velkou výhodu už jsme si uvedli. Pokud se rozhodnete pěstovat v půdním substrátu, ušetříte na hnojivech, protože jich spotřebujete méně než při pěstování hydroponickém.
- Organické pěstování
Díky pěstování v půdním substrátu navíc volíte plně organický způsob. Místo minerálních hnojiv můžete sáhnout po 100% přírodních, jako je kompost, hnůj, rašelina, popel nebo ptačí trus. Pro indoor pěstování můžete zvolit biologická hnojiva, kterých je v dnešní době nepřeberné množství.
- Odolnosti proti suchu
Bez zalití mohou rostliny v substrátu vydržet mnohem déle než při pěstování hydroponickém. Kvalitní pěstební zemina totiž dokáže dobře zadržovat vodu a udrží vláhu pro rostliny déle. Rostliny vám proto stačí zalít třeba jen dvakrát týdně.
Jaké jsou nevýhody pěstování v půdním substrátu?
- Pomalejší vývoj rostlin
Pokud zvolíte pěstování v substrátu, musíte se připravit na to, že během roku sklidíte méně než při pěstování hydroponickém.
- Neznámý poměr živin
Při pěstování v půdním substrátu si nikdy nejste jisti, jaký poměr živin je v něm obsažen. Nemůžete proto přesně vědět, jaké živiny rostlinám dodat a jaké nemusíte.
- Větší riziko chorob
Půdní substrát představuje ideální podmínky pro život některých škůdců i chorob. Oproti hydroponickému pěstování je tak pravděpodobnost výskytu nemocí či škůdců vyšší.
Pěstování v substrátu se doporučuje zejména pro pěstitele, kteří mají už alespoň minimální zkušenosti s klasickým venkovním pěstováním. Základ úspěchu je ale ve všech případech volba správného substrátu. Pokud si připravíte kvalitní substrát, rostliny vám porostou mnohem rychleji a vydatněji a zároveň je lépe ochráníte před plísněmi a dalšími chorobami.
Jak vybrat kvalitní půdní substrát?
Jak už jsme zmiňovali, největším problémem substrátů je možný výskyt nežádoucích škůdců. Při nákupu proto pozorně sledujte, v jakých podmínkách je substrát skladován, a pokuste se odhadnout, jak dlouhá doba uplynula od jeho zabalení. Velké množství venku skladovaných substrátů je náchylnější k napadení. Pokud pytle se substráty leží v blízkosti záhonů, zvyšuje se riziko, že se odtud mohou do substrátů nastěhovat škůdci.
Vyberte si půdní substrát, který je přímo určený pro rostliny, které plánujete pěstovat (např. od české značky Forestina).
Co by měl splňovat kvalitní půdní substrát?
1. Substrát by měl být lehký a vzdušný. Jedině takový substrát poskytuje ideální podmínky pro růst kořenů. Tvrdý substrát klade kořenům odpor a prodlužuje dobu jejich růstu. Nedostatek kyslíku zpomaluje růst kořenů a ovlivňuje jejich zdravotní stav.
2. Půdní substrát musí dobře absorbovat vodu. Substrát, který dokáže vodu dobře nasáknout, lépe rozvede živiny po celém květináči.
3. V případě, že je půdní substrát předhnojený nebo obohacený o nějaké živiny, měly by mít biologický původ a ne chemický. Do substrátů může být přidána rašelina, humus nebo jiné příměsi. Co substrát obsahuje, zjistíte na obalu.
Půdní substrát se skládá z anorganických a organických složek. Anorganické složky slouží k zajištění lepší průchodnosti a provzdušnění substrátu. Patří mezi ně perlit, keramzit, písek nebo štěrk. Poměr anorganických složek by nicméně neměl přesáhnout 20 %.
Organické složky tvoří podstatnou část půdních substrátů a napomáhají zvýšení jeho výživové hodnoty, zlepšují absorpční schopno
sti, ovlivňují pH a mnoho dalšího. Nejčastěji se setkáte s humusem, rašelinou, netopýřím trusem (guano),
případně žížalím trusem (wurmhumus, vermikompost).
Půdní substrát můžete zavlažovat pomocí Drip systému, tlakových jehel Spray stake nebo ručně.
Věnujte pozornost výběru kvalitního substrátu. Odměnou vám bude zasloužená sklizeň přesně podle vašich představ.
Nejlepší je koňský hnůj!