skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Se Starat O Kompost? Přečtěte Si Našeho Průvodce Kompostováním

Jak se starat o kompost? Přečtěte si našeho průvodce kompostováním

V jednom z našich minulých článků jsme si pověděli, jak si kompost na zahradě nebo doma založit. Aby se ale mohl stát vaším pravidelným a cenným zdrojem bio hnojiva pro rostliny, musíte se o něj umět také patřičně starat. Možná si říkáte, že stačí naházet zbytky z kuchyně na jednu hromadu a je hotovo. Ve skutečnosti má ale i kompostování svá pravidla. Tak se na ně pojďme společně podívat.

Kam s kompostem

Správné umístění kompostu je pro úspěšný proces rozkladu rostlinných zbytků zcela klíčové. Najít byste proto měli místo, které je chráněné před přímým slunečním zářením a větrem. Ideálně založte kompost tam, kde lze zařídit i trochu stínu a vlhka, o což se může postarat i víko nebo stříška.

Jak kompostovat na zahradě a jak v bytě

Výběr vhodného kontejneru pro kompostování by se měl odvíjet od velikosti prostoru, který máte k dispozici. Na větších zahradách se můžete do jeho stavby pustit i sami. Stačí vám pár dřevěných prken, ze kterých postavíte čtvercovou ohradu. Nezapomeňte však nechat mezi prkny mezery, aby mohl dovnitř proudit vzduch. Stejně tak myslete na to, že bude potřeba po pár letech prkna vyměnit, aby se vám konstrukce nerozpadla.

Pokud si netroufáte na trochu toho kutilství, vsaďte raději na již hotové kompostéry. Doporučujeme vybírat ty, které mají podložku z propustného materiálu, čímž umožníte přístup do kompostu žížalám a dalším mikroorganismům.

Kompostéry se nejčastěji dělí na otevřené a uzavřené modely s víkem. Do druhé zmíněné kategorie se řadí také domácí kompostéry, které se hodí do kuchyně nebo na balkon. Pro kompostování v bytě skvěle poslouží ale i vermikompostér, v němž zpracovávají uložený odpad žížaly. Přečtěte si více o kompostování v kompostéru pomocí vermikompostování.

hnojiva Canna

VERMIKOMPOST OD EDY

VERMIKompost od Edy je moderní organické hnojivo pro pěstování a výživu všech druhů zahradnických i pokojových rostlin. 

Detail produktu
hnojiva Canna

NÁHRADNÍ FILTR PRO VERMIKOMPOSTOVAČ

Náhradní filtr do vermikompostovače Urbalive na filtraci kalu žížalího extraktu vznikajícího ve vermikompostovači.

Detail produktu
hnojiva Canna

VERMIKOMPOSTÉR URBALIVE

Vermikompostér Urbalive je zařízení na domácí kompostování pomocí žížal, čímž získáte kvalitní kompost jako organické hnojivo a žížalí extrakt

Detail produktu

Co na kompost patří a co ne

Nyní už víte, kde a v čem kompost vytvořit, a proto se můžeme přesunout k jeho obsahu. Kompost sice představuje efektivní způsob, jak zužitkovat zbytky, ale rozhodně do něj nemůžete naházet vše, co vám přijde pod ruku. Věnujte proto pozornost následujícím dvěma seznamům, které vám poradí, co do kompostu patří a nepatří.

Co se dává do kompostu:

 • Posekaná tráva
 • Listí a větvičky
 • Piliny, hobliny, dřevěné štěpky a kůra
 • Odkvetlé květiny
 • Zbytky ovoce a zeleniny
 • Trus hospodářských zvířat
 • Čajové sáčky a lógr z kávy
 • Popel ze dřeva

Častou otázkou také je, jestli můžete přidat do kompostu i houby a mech. Odpověď zní ano, ale nezapomeňte je dostatečně promíchat s dalším materiálem.

Co naopak nedávat do kompostu:

 • Plast, porcelán, kov, sklo, léky
 • Plevel, natě od brambor
 • Nemocné, napadené nebo plesnivé rostliny, ovoce a zelenina
 • Pecky z ovoce
 • Maso, tuky, kosti
 • Popel z uhlí
 • Odpad z ryb

Kompost tvoří dvě základní složky. Tou první je měkký, vlhký a zelený materiál bohatý na dusík, vytvořený tedy např. trávou, listím, zbytky ovoce a zeleniny nebo rostlinami. Druhá složka je pak suchá, tvrdá a hnědá bohatá na uhlík. Tu získáte větvemi, pilinami nebo kůrou. Tyto složky doporučujeme dát na samotné dno kompostu, abyste se vyhnuli zápachu.

Veškeré části byste měli do kompostu přidávat v co možná nejmenších kusech, ideálně nadrcené. Mikroorganismy si s jejich rozkládáním poté lépe poradí. Při kompostování trávy si dejte pozor, aby byla dostatečně proschlá. Přidávejte ji pak na hromadu postupně a prokládejte ji organickým odpadem a dřevní štěpkou. Tím předejdete případnému hnití.

Jak správně kompostovat? Udržujte zlatou střední cestu

Jádro pudla spočívá v udržení kompostu v podmínkách, kdy není ani příliš suchý a ani příliš vlhký. Příliš suchý kompost totiž zastavuje proces rozkladu a u přemokřeného zase hrozí, že začne hnít.

Pokud vidíte, že vám kompost začíná na povrchu šednout, prolijte ho dešťovou vodou. Následně ho překopejte a přidejte vlhké komponenty. Jakmile nastane druhá situace a kompost bude například vlivem dešťů hodně vlhký, skryjte ho a přidejte listí nebo slámu.

Během tlení dochází k sesypávání kompostu, kvůli čemuž nemají mikroorganismy dostatečný přísun kyslíku. Alespoň jednou za měsíc proto kompost přeházejte a promíchejte zelené s hnědým. Přehazováním pomůžete jednotlivé vrstvy pořádně provzdušnit a také dostanete čerstvé zbytky dovnitř.

V případě, že kompost teprve zakládáte, můžete přidat urychlovač. Později vám k urychlení bude stačit přidat už jen trochu staršího kompostu.

Během letních měsíců můžete kompost přikrýt netkanou textilií. Ta bude redukovat odpařování vody v horkých dnech a zároveň nepropustí tolik vody při přeháňkách.

Kdy nastává čas kompost využít

Třesete se nedočkavostí? Pro mulčování můžete kompost využít už po 9 týdnech od založení. Zralý je ale až v momentě, kdy má tmavě hnědou barvu a voní jako les. Záleží ale také na tom, kolik kompostu máte a co vše jste do něj přidali. Celý proces tak může trvat cca od 3 měsíců až do 2 let. 

Pár zahradnických tipů na závěr

 • Zryjte kompost na jaře, použijte ho při sázení nových záhonů a založte si kompost nový.
 • Zabraňte hlodavcům, aby váš kompost zničili a použijte na jeho spodek husté pletivo jako ochranu.
 • Se zápachem vám v případě nouze pomůže kamenná moučka, kterou do kompostu můžete přimíchat.

Snadné kompostování na balkoně i v bytě

Začněte ekologicky využívat organický odpad v domácnosti a pusťte se do domácího kompostování s Vermikompostérem Plastia. S touto nádobou z recyklovaného materiálu a díky žížalám získáte celoroční přísun kompostu pro vaše rostliny.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat