Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Založte Si Vlastní Kompost.

Založte si kompost: poradíme vám, jak na to

Není lepšího hnojiva než podomácku připravený kompost v bio kvalitě. Pokud máte zahrádku, ale prozatím jste si kompost nezaložili, zkuste to s námi. Zužitkujete zbytky a vytvoříte produkt, za který by nejeden zapřisáhlý zahradník platil zlatem. A víte co? Kompostování ani nestojí moc času, nejvíce se totiž napracují žížaly a jejich další přátelé z organické říše.

Co si musíte předem promyslet

Než se celí natěšení bezhlavě vrhnete na zakládání kompostu na své zahradě, promyslete ještě následující 3 body:

Do kompostu nemůže házet úplně vše.

  1. Na jakém místě v zahradě kompost založit – kompostovací zařízení není radno umístit, kamkoliv se vám zamane. Každý správný zahradník by měl vědět, že by se měl vyvarovat přímého slunce, „větrné hůrky“ i místa, které je každou chvíli promočené deštěm.
  2. Jaký kompostér vybrat – pokud prahnete po novém kompostéru z obchodu, vybírejte ten s podložkou z propustného materiálu. Usnadníte tak přístup žížalám a ostatním půdním organismům. Kompostér vybírejte i podle obsahu. Máte-li malou zahradu, postačí vám nádoba o objemu do 600 litrů.
  3. Zda si kompostér sami nevyrobit – je vaše zahrada velká, ročně na ní posečete hromady trávy a na podzim sbíráte spoustu nůší listí? Pak zvažte, zda si nevyrobit velký kompostér svépomocí. Většinou si ho zahrádkáři sestavují z desek, které zajistí tyčemi. Myslete ale na to, že by jedna deska měla být odnímatelná, abyste se ke kompostu dostali, když ho budete chtít prohazovat.

Co do bio kompostu patří

Domácímu bio kompostu (a následně i své úrodě) nejvíce prospějete, když do něj budete dávat:

  • zbytky ovoce a zeleniny bez pecek,
  • odkvetlé květiny, trávu, listí, větvičky,
  • piliny, hobliny, dřevěné štěpky, kůru,
  • popel ze dřeva,
  • sáčky od čaje, lógr z kávy,
  • papír, který se v přírodě snadno rozkládá,
  • trus výhradně hospodářských zvířat (slepice, králíci), ale i netopýří trus.

Zapište si (třeba do poznámek), co do kompostu nepatří

Možná si myslíte, že na kompost můžete hodit téměř cokoliv. Tak to ale není. Samozřejmostí je, že sem nepatří plast, porcelán, kov, sklo či chemikálie a léky. Uvádíme ale další seznam složek, které by kompostu spíše uškodily. Některé vás možná překvapí:

  • plevel,
  • natě od brambor,
  • rostliny napadené škůdci, plísní a jinými chorobami,
  • pecky z ovoce,
  • maso, tuky, kosti,
  • popel uhlí,
  • výkaly psů a koček.

Jak si založit svůj první kompost

Žížaly za vás udělají všechnu práci.

Už máte kompostér na zahradě, ale zatím zeje prázdnotou. Jak začít? Na jeho dno umístěte nejdříve drobné větvičky a pokryjte je vrstvou slámy. Ta se postará o to, aby kompost nezapáchal a byl dobře provzdušněný. Až na tuhle vrstvu přidávejte trávu, listí a další složky, které jsme vám výše doporučili. Sem tam kompost prohazujte a přisypávejte po trochách zeminu. Tvorové podílející se na tvorbě kompostu vám budou vděční.

Vytváření kompostu není žádná věda. Přesto vás občas mohou překvapit menší komplikace. Dejte si pozor hlavně na:

  1. Vysušení kompostu – sucho je doslova stopkou pro kompostovací proces. Jakmile kompost získá našedlou barvu nebo na něm zahlédnete svinky, pokropte ho dešťovou vodou. Jako správný zahradník ji stejně určitě uchováváte v sudech. K suchému přidejte i čerstvý vlhký materiál (například v podobě ovoce) a vše promíchejte.
  2. Přemokření kompostu – čím větší vlhkost, tím větší šance na to, aby vám kompost začal zahnívat. Ideální je rovnou od začátku chránit kompost stříškou. Pokud už se ale stalo a máte celou kupku promočenou, chvíli do ní nepřidávejte vodnaté složky, naopak doplňte slámu a suchou zeminu. Opět prohazujte.

Kdy budete mít kompost připravený k použití?

Tak to je otázka každého trpělivého i nedočkavého zahradníka, který se poprvé pustí do výroby kompostu. Odpověď není tak jednoduchá. Záleží na tom, jak se vám podaří zachovat ideální podmínky (teplota, vzduch, vlhkost). Dá se ale říct, že do 10 týdnů budete mít ne příliš vyzrálý kompost, který se hodí k mulčování. Když si počkáte další 2 týdny, získáte zralý kompost tmavě hnědé barvy, který se drolí a voní jako lesní půda.

Nemáte prostor nebo se do toho nechcete pouštět sami?

Pokud nepatříte mezi zahrádkáře, kteří by se do výroby kompostu pustili na vlastní pěst, není třeba se tím trápit. Jde to i jednodušeji. Stačí si koupit kompost v bio kvalitě v e-shopu, smíchat ho se substrátem a použít na zahrádce. Ideálními pomocníky pro pěstování jsou například 100% organický BioBizz Worm-Humus z exkrementů kalifornských žížal nebo Plagron Mega Worm, ve kterém jsou rostlinné zbytky zpracované červy. Za vyzkoušení stojí také Organo Fertil. Jeho základní složkou je rostlinný kompost Mazor, který zrál až 7 měsíců. Obsahuje dokonce léčivé rostliny, hroznovou i olivovou dužinu a kávovou sedlinu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat