Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Vybíráme vhodný substrát pro rostliny. Jaké jsou druhy a k čemu se používají?

Jedním z prvních rozhodnutí při pěstování rostlin je volba způsobu pěstování, a tím i zvolení vhodného pěstebního média. Pokud se rozhodneme pro pěstování v zemitém substrátu, musíme ho vybírat pečlivěji, než pěstební médium pro hydroponické pěstování. Pojďme se podívat na to, jaké vlastnosti by nás měly zajímat.

Zásadním předpokladem úspěšného pěstování v zemitém substrátu je jeho vhodnost pro typ rostlin, které chceme pěstovat. Různé rostliny potřebují různou úroveň kyselosti půdy a stejné je to i s obsahem živin a propustností půdy. Jiné složení substrátu tak potřebují stále zelené rostliny, plodící rostliny a třeba kaktusy. Před výběrem substrátu si tedy musíme zjistit, jaké požadavky mají rostliny, které hodláme keramzitpěstovat.

Kyselost substrátu

Jinými slovy úroveň pH je zpravidla uvedena na obalu každého kvalitního substrátu. Některé rostliny dávají přednost kyselejšímu prostředí, tedy pH nižší než 7. tyto rostliny se označují jako kyselomilné a patří sem třeba kanadské borůvky, rododendrony či azalky. Naopak vápnomilné rostliny, například řada dřevin a bylin, dávají přednost prostředí zásaditějšímu – pH vyšší než 7 respektive 7,2. Většina rostlin se spokojí s neutrální pH, takže pokud si nejsme jistí, jaké pH mají naše rostliny rády, zvolíme substrát s pH 6,5-7,2, kterým těžko něco pokazíme.

Propustnost substrátu

cocostarTímto pojmem rozumíme schopnost substrátu zadržovat vodu. Je jasné, že pro kaktusy a skalničky použijeme raději písčitý substrát, neboť tyto nepotřebují příliš mnoho vláhy.
Naopak většina zeleniny a řada okrasných pokojových rostlin uvítá zeminu zadržující vláhu lépe. Propustnost substrátu se odvíjí od množství anorganických látek, tedy písku, keramzitu či podobných hmot.

Obsah živin

Neméně důležitý je obsah živin. Stálezelené a nekvetoucí rostliny si nejspíše vystačí s vyšším obsahem dusíkatých látek, zatímco kvetoucí a plodící rostliny budou vyžadovat v době kvetení vyšší obsah draslíku a fosforu. Nelze ovšem paušalizovat, ale vždy se zaměřit na reálné potřeby našich rostlin. V ideálním případě si pořídíme substrát určený přesně pro naše rostliny nebo se poradíme přímo v zahradnictví. Pokud si tedy nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat