606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Brambory Si Můžete Vypěstovat I Indoor – V Pytli

Pěstování brambor v pytli, doma, indoor

Na domácím pěstování brambor v pytli není nic složitého a při troše dobré vůle se budete moci za pár měsíců těšit na sklizeň výborných domácích pochoutek. Dnes pro vás máme pár tipů na pěstování v pytli, které se pro svou jednoduchost a efektivitu stalo oblíbenou metodou.

Brambory se nejlépe pěstují na teplém a slunečném místě

brambory v pytliZ jakého materiálu může být pytel, do kterého brambory nasadíte? Pro pěstování můžete použít kromě jutového pytle klidně také klasický igelitový pytel nebo pytel z rašeliny. Plastové pytle by ale v sobě měly mít otvory, aby mohla vytékat přebytečná voda. Nedoporučujeme ovšem pěstovat v příliš tenkých igelitových pytlích – mohou se trhat. Výborné jsou naopak třeba pytle od různých hnojiv. Ty jsou silné, navíc zužitkujete v podstatě odpadní materiál. Pokud chcete mít jistotu, že zvolíte správný materiál, můžete si rovnou objednat speciální textilní pytel na pěstování brambor.

Jak při pěstování brambor v pytli postupovat?

Ve vhodném období nasaďte asi 5 hlíz na vrstvu 15–20 cm kvalitního substrátu a překryjte je dalšími 10 cm substrátu a hnojiva. Během růstu postupně přidávejte další substrát, dokud nedosáhne hranice asi 5 cm pod ústím pytle. Substrát udržujte vlhký, ale nepřehánějte to, aby brambory nezačaly hnít. Výnos je několikanásobný, na cca 30 cm výšky pytle můžete počítat s jednonásobkem sklizně.

Jak brambory hnojit?

Aplikací hnojiva bohatého na draslík zvýšíte při pěstování brambor své výnosy. Vyvarujte se nicméně aplikace hnojiva s vysokým obsahem dusíku, které zbytečně prodlužuje dozrávání plodiny. Skvělým hnojivem je také guano v prášku, které se míchá rovnou do substrátu – Plagron Bat Guano si u nás můžete objednat v 1l, 5l či 25l balení. Brambory potřebují hodně vlhkosti, zvláště pak během fáze květu. Občasná větší zálivka je lepší než malá a častější (ta totiž nemusí proniknout až dolů ke kořenům).

Kdy začít se sklizní?

sklizeň bramborRané brambory je nejlepší sklízet v malém počtu a jíst je hned čerstvé během června a července. U salátových je to v zásadě podobné. Pozdní lze sklízet během září a skladovat je v suchých a tmavých prostorách. Indikátorem sklizně je žloutnutí listů a stonků – žluté výhonky odstraňte a asi týden poté sklízejte. Brambory sázejte předklíčené již v průběhu května. Pokud by ještě přišly jarní mrazíky, můžete srolované obruby pytle narovnat a vytvořit nad bramborami jakýsi ochranný skleník. Horní okraje můžete pak spojit třeba kolíčky na prádlo.

To je v zásadě vše, co potřebujete znát pro pěstování vlastních domácích brambor v pytli – nyní se můžete pustit do díla. Základem úspěchu je především vytvoření vhodných podmínek pro růst a kvalitní substrát. Pokud ho nemáte, podívejte se do našeho e-shopu, ve kterém vám jich nabízíme bohatý výběr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *