Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Příprava substrátu na klonování a pěstování

Zatímco venkovní rostliny se rozmnožují bez problému, při indoorovém pěstování jim musíme trochu pomoci. Řízkování je jedním z nejjednodušších a nejvyužívanějších způsobů klonování rostlin, který lze běžně uplatnit i v domácích podmínkách. Pro úspěšné řízkování je třeba nejen dodržet správný postup, ale také mít k dispozici dobře připravený substrát. V dnešním článku si ukážeme, jak na to.

Z čeho se substrát skládá?

Předtím, než přistoupíme k samotné přípravě substrátu pro řízkování, si nejprve řekneme něco o substrátech obecně. Jednou z hlavních součástí substrátu bývá rašelina. Ta obsahuje vyvážené množství dusíku, fosforu i draslíku a navíc odlehčuje půdu. Rašelina by měla být v substrátu zastoupena z 30‑60 %. Další běžnou složkou substrátu je humus. Je těžší a hutnější než rašelina a mělo by ho být maximálně 30 %. Pokud chceme použít humus společně s rašelinou, neměl by podíl těchto dvou komponent být vyšší než 50 % substrátu. Zhruba 40‑60 % substrátu tvoří klasická zemina. Další častou složkou bývá perlit či písek. Perlit je obecně lepší, protože pomáhá odlehčit substrát a zachovat ho vzdušný, aby ke kořenům mohl vzduch.

Substráty dále mohou obsahovat mnoho různých druhů živin či hnojiv. Před výběrem konkrétního substrátu byste si měli samozřejmě nejprve ověřit, zda je vhodný pro rostliny, které hodláte pěstovat. Stalo se vám někdy, že jste nevěděli, jaké nároky vaše rostliny mají? V tom případě je můžete zasadit do takzvaného univerzálního substrátu. Jedná se o směs přibližně neutrální reakce, která je vzdušná, schopná zadržet dostatek vláhy a obsahuje živiny alespoň pro jeden či dva první měsíce. Univerzální substrát se míchá ze stejných dílů zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku. Použitelná je také kombinace zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a hrubého perlitu v poměru 2:2:1.

substrát na klonování

Substráty pro řízkování by měly být spíše chudé na živiny

Zatímco substráty pro výsevy by měly mít dostatek živin pro lepší rozvoj semenáčků, u substrátu pro řízkování je to přesně naopak. Substrát chudý na živiny podporuje u zakořeňujících rostlin rychlejší rozvoj kořenové soustavy. Pravděpodobně nejčastěji se u substrátu pro výsev a řízkování setkáme se složením z rašeliny, humusu, písku, perlitu, jemně mletého vápence a nízkého obsahu živin. Vhodné jsou tedy například perlit či písek s rašelinou 2:1, perlit nebo písek, rašelina a lehká zahradní zemina v poměru 2:2:1. Použít můžete také samotný hrubozrnný perlit nebo říční písek.

Mírně kyselé a neutrální zeminy jsou správnou volbou pro řízkování

Jako substrát pro řízkování můžete také použít směs pařeništní zeminy, písku a rašeliny. Jako alternativu vám také můžeme doporučit použít běžně dostupný substrát pro hrnkové květiny nebo zahradnický substrát, které jsou míchány na základě rašeliny. Vhodné jsou tedy humózní mírně kyselé a neutrální zahradnické zeminy s hodnotami pH mezi 5,5 a 6,9. Obsah živin by se měl pohybovat mezi EC 0,8‑1,2 mS/cm. Nejste si jisti, zda zvládnete namíchat správný substrát sami? Snadná pomoc – stačí sáhnout po už připravených substrátech. Pro účely řízkování vám doporučujeme na jeden týden mírně předhnojené substráty Plagron LightmixAtami Janeco Lightmix.

Chcete se dozvědět, jak vaši domácí zahrádku hnojit, aby se jí dobře dařilo během růstu?

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat