skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
2 Způsoby, Jak Správně Sázet Naklíčená Semena

2 způsoby, jak správně sázet naklíčená semena

I když nejste zrovna zkušení zahradníci, vlastnoručně si vypěstovat rostlinky ze semínek hravě zvládnete. Poradíme vám, jak na to. Nejprve pamatujte na to, aby prostředí, ve kterém budou vámi zvolené rostlinky růst, mělo ideální vlhkost a teplotu. Vlhkost se uvádí zhruba od 70 do 85 % a teplota v rozmezí od 24 do 28 °C. Pojďme se pustit do práce! Začneme klíčením.

Vyberte si způsob klíčení

Abyste pravděpodobnost klíčení zvýšili na maximum, dodejte semínkům takové podmínky, v nichž se jim bude dařit. Můžete si vybrat ze 2 způsobů klíčení:

Jak správně sázet naklíčená semena

  1. Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon. Ať už je základem jakýkoli z těchto savých materiálů, myslete na to, že po namočení ho musíte pořádně vyždímat, aby semena neplavala ve vodě. Stejně tak dohlédněte na to, aby se k nim dostal vzduch, protože jeho nedostatek přeruší klíčení. Jakmile budou mít klíčky přibližně 5–10 mm dlouhé kořínky, jemně je vytáhněte z vaty a velmi opatrně zasaďte tak, abyste kořínky neporušili.
  2. Klíčení v pěstebním médiu – pěstebním médiem je v tomto případě zemina, rockwool nebo třeba rašelinové válečky. Můžete zvolit i půdní substrát. Pak je možné naklíčená semínka vkládat rovnou do něj, případně použijte sadbovací kostičky z rockwoolu. Díky nim se vám podaří mnohem lépe udržet požadovanou vlhkost, kterou bude rostlina potřebovat k dalšímu vývoji.

Než zvolíte metodu klíčení, zvažte, jak velká semínka budete nakličovat. Pro klíčení na vatě a přímé sázení do substrátu se hodí střední a větší semena. Malá semena o velikosti 0,5 mm a menší je vhodné nakličovat přímo v substrátu, při jejich velikosti by se vám velmi těžko přesazovala nebo vytahovala z vaty bez poškození.

Pěstování s rockwoolovými kostkami vás bude bavit

Jak správně sázet naklíčená semena

Pokud vám učarují praktické rockwoolové kostičky, pořiďte si dva druhy. Při pěstování budete potřebovat malé sadbovací a větší pěstební kostky, které rostlinám poskytnou oporu a zajistí jejich stabilitu v hydroponických pěstebních médiích. V praxi to chodí tak, že se malé sadbovací kostičky vkládají do těch pěstebních, které jsou právě takový případ opatřeny dírkou.

Sázejte krok za krokem

Kladete si otázku, jak hluboko naklíčená semínka sázet? Tak tady záleží na velikosti semen. Sází se tedy do hloubky velikosti semene. Pokud je například semeno velké půl centimetru, sází se do hloubky půl centimetru pod povrch. V případě, že máte malá semena o velikosti jen půl milimetru (nebo dokonce ještě menší), můžete je jen rozsít po povrchu a mírně zatlačit do substrátu.

Při sázení myslete na to, aby naklíčená semínka mířila vždy klíčkem (bílým ocáskem) dolů. Tímto způsobem si bude rostlina snadněji razit cestu vzhůru nad povrch.

Vyvarujte se zbytečných, ale častých chyb

Jak správně sázet naklíčená semena

Chybami se člověk učí. Abyste se vyhnuli těm zásadním, máme pro vás pár rad do začátku:

  • Nepřelévejte rostliny – pokud budete rostliny zalévat často a moc, můžete způsobit uhynutí kořenů nebo hnití stonku a rostlina vám zemře. Proto v této fázi raději nepoužívejte automatický závlahový systém, ale zalévejte ručně.
  • Nezalévejte rostlinu přímo u stonku – lepší je zalévat rostlinu dále od něj. V případě, že používáte rockwoolové kostičky, stříkejte roztok přímo na kostičku pomocí rozprašovače. Udržíte tak vlhkost a kostka nebude mokrá, nebo dokonce promáčená.
  • Zajistěte rostlině dostatek světla – bez něj vám rostliny neporostou. Při pěstování v uzavřeném prostoru si pořiďte speciální lampy a zavěste je co nejvýše nad pěstební nádoby. Nastavte světla na režim „18 hodin světlo a 6 hodin tma“.

Rozdělte se o čaj s rostlinami

Možná máte zásobu semínek z loňska, nebo je máte doma dokonce ještě delší dobu. Jestli si nejste jisti jejich kvalitou, možná vás překvapí, že lze použít zcela dostupné, ale netradiční prostředky pro podporu klíčení. Pro moření semínek za účelem zvýšení klíčivosti můžete aplikovat například:

  • Stimulátor – těch je na trhu hned několik, dobrou zkušenost máme například s produktem Forestina list, který slouží jak pro výsev a mladé rostliny, tak pro moření semen. Klíčení čerstvých, ale i starších semen dokáže urychlit také biologický stimulátor Plagron Seedbooster Plus.
  • Čaj – semena louhujte ve vychlazeném čaji z heřmánku nebo přesličky.

Ideální klíčivost semínek je 80–100 %. Jak toho ale dosáhnout? Pro klíčení v substrátu, jiffy tabletách či grodanu jsou ideální plastové skleníky, kde se dobře udrží požadovaná vlhkost. Možná vám připadá, že je investice do klíčení a pěstování rostlin příliš velká. Navštivte náš e-shop a zjistíte, že kvalitní podporu vašich rostlin je možné zajistit i za velmi slušné peníze.

Pořiďte si kvalitní semínka

Pořiďte si na sázení co nejkvalitnější semínka. Najdete je v našem e-shopu. Všechna naše semena jsou souměrná a nepoškozená a můžete se díky nim už brzy těšit na krásné rostlinky.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat