skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vánoční Stromek V Květináči Zas A Znovu. Jak Na To?

Vánoční stromek v květináči zas a znovu. Jak na to?

Živý vánoční stromek v květináči je skvělý nápad v duchu udržitelnosti, ale jen za dodržení správných podmínek. Přečtěte si, jak postupovat, abyste si mohli užívat svůj vlastní vánoční stromek několik let po sobě.

Jak koupit vánoční stromek v květináči živý a zdravý

Živý vánoční stromeček v květináči musí být na svůj úkol řádně připraven, protože jinak se budete snažit sebevíce, a stromek nepřežije ani Vánoce, natožpak další rok. Ale jak poznat vhodného kandidáta? Podle kořenů. Při povytažení z květináče musí kořenový systém držet pohromadě a být se zeminou spojený drobnějšími bílými kořínky

Základem životaschopnosti vánočních stromků v květináči je nejen kvalitní kořenový systém, ale také správná závlaha a udržování v chladu. Vánoční stromek v kontejneru rozhodně nekupujte, pokud:

  • se hlína kolem kořenů drolí a rozpadá,
  • má zahnědlé kořeny,
  • prodejce nabízí stromky v interiéru.

Jaký druh stromečku vybrat

Možností máte více, v nádobě lze udržet a dále pěstovat téměř každý, rozdíl je v opadávání jehličí při pokojové teplotě. Velmi rychle začne opadávat smrk ztepilý, nejodolnější je v tomto ohledu borovice. Vánoční jedlička v květináči stojí na zlaté střední cestě.

Jak uskladnit vánoční stromek a jak o něj pečovat

Právě jste si přinesli domů živý vánoční stromek a péče o něj se zakládá na jednom veledůležitém pravidlu – žádný teplotní šok. Pokud jste dodrželi body z předchozího odstavce, byl váš stromek doposud skladován v chladu a mělo by to tak zůstat. Ideální je chodba nebo půda, ale s dostatkem světla

Pokud budete mít stromeček venku, květináč dobře zaizolujte bublinkovou fólií, filcem nebo polystyrenem. Jako vrchní vrstvu můžete použít jutu nebo jiný dekorační materiál. Před přemístěním do pokojové teploty nechte stromek pár dní aklimatizovat v nevytápěné místnosti (například v garáži).

Co se zálivky týká, dávat vánoční stromek do vody není třeba. Jen udržujte zeminu stále mírně vlhkou a zalévejte studenou vodou, aby stromek nezačal rašit.

Jak dlouho vydrží vánoční stromek v teple?

Pokud opravdu máte v plánu dopřát stromku další životní etapu, nenechávejte ho v bytě déle než 3 dny a dodržte tato doporučení:

  • Stromek umístěte co nejdále od topení.
  • Nepoužívejte světelné řetězy, které vydávají teplo.
  • Udržujte vlhkost vzduchu nad 50 %.
  • Kromě zavlažování zeminy oroste také přímo jehličí.

Na rozdíl od vánoční hvězdy, kterou se při správné péči můžete kochat až do Nového roku, živý vánoční stromek v kontejneru nebo květináči musí po vánočních svátcích zpět do chladu.

Jak uchovat vánoční stromek do další sezony

S přemístěním „na mráz” nespěchejte, stromeček může zimu přečkat ve světlé nevytápěné místnosti. Pouze ho přesaďte do větší nádoby, do níž dejte drenážní vrstvu a substrát s rašelinou. Stromek pravidelně zalévejte studenou vodou (cca jednou za 10 dní).

Přesazení stromku na zahradu proveďte v předjaří, kdy už nehrozí mrazy, dříve než začnou rašit pupeny. Provést můžete volnou výsadbu nebo zapuštění do půdy i s dostatečně velkým květináčem. Půdu přihnojte a stromek zastřihávejte do pravidelného tvaru.

živé vánoční stromky v květináči

Vánoce, Vánoce přicházejí

Volně zasazený stromek vyjměte ze země nejdéle 2 měsíce před svátky, aby měl dost času v květináči zakořenit. Stromek zapuštěný v nádobě stačí vyndat v prosinci. Další postup je stejný, jako když jste vánoční stromek v květináči loni koupili. Ani tentokrát nezapomeňte na hlavní pravidlo: ochránit stromeček před teplotním šokem.

Jak se postarat o vánoční stromek v květináči už víte, ale možná ještě řešíte, co dát pod něj. I s tím vám poradíme. Podívejte se na naše tipy na vánoční dárky a vyberte ten nejvhodnější.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat