skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vánoční Stromek V Květináči Zas A Znovu. Jak Na To?

Vánoční stromek v květináči zas a znovu. Jak na to?

Živý vánoční stromek v květináči je skvělým způsobem, jak podpořit trend udržitelných Vánoc. Nejen že nebudete muset stromek po pár dnech vyhodit, ale také vám bude po celý zbytek roku dělat na zahradě radost a parádu. Užijte si svůj vlastní vánoční stromek několik let po sobě a přečtěte si, jak postupovat při a po nákupu a udržovat mu ty správné podmínky.

Jak koupit vánoční stromek v květináči živý a zdravý

Živý stromek v květináči musí být na svůj úkol řádně připraven, protože jinak se můžete snažit sebevíc, ale stromek nepřežije ani Vánoce. Natož pak další rok. Jak tedy poznat vhodného kandidáta? Podle kořenů. Povytáhněte stromek z květináče a podívejte se, jestli jeho kořenový systém drží pohromadě a je se zeminou spojený drobnějšími bílými kořínky.

Základem životaschopnosti vánočního stromečku v květináči je nejen kvalitní kořenový systém, ale také správná závlaha a udržování v chladu. Vánoční strom v květináči rozhodně nekupujte, pokud:

  • se hlína kolem kořenů drolí a rozpadá,
  • má zahnědlé kořeny,
  • prodejce nabízí stromky v interiéru.

Při výběru se zaměřte i na jeho vnější vzhled. Mrkněte se, jestli vypadá svěže, zdali roste rovně a voní jako jeho kolegové v lese.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

NŮŽKY PRO CUT

Pro Cut zahradnické nůžky s aretační pojistkou mají rovné nebo zahnuté čepele.

hnojiva Canna

PLAGRON ALLMIX 50L

Plagron Allmix 50l Plagron Allmix 50 l je rašelinový substrát předhnojený na 6 týdnů.

hnojiva Canna

KERAMZIT AGRO

Keramzit Agro je expandovaný jílový granulát (8–16 mm), neboli keramické kamenivo.

Kde koupit vánoční stromek v květináči a na kolik vás vyjde

Prodej vánočních stromků v květináči se v posledních letech rozmohl s tím, jak stoupá jejich popularita v českých domácnostech. Přibližně od konce listopadu je tak seženete kromě specializovaných obchodů s produkty pro dům a zahradu, i v zahradnictvích nebo běžných supermarketech. Do své nabídky už je zařadila také řada e-shopů, kde ale musíte počítat s tím, že objednáváte stromek tak trochu naslepo.

A jaká je cena živého vánočního stromku v květináči? Ta se liší podle druhu stromu a odvíjí se také od jeho velikosti. Nejdražší bývají zpravidla jedle, nejméně vás pak vyjdou smrky. Při výšce 60–80 cm se cena smrku pohybuje přibližně od 500 Kč, borovice od 800 Kč a jedle od 1000 Kč.

Jaký druh stromečku v květináči vybrat

Možností máte více. V nádobě lze udržet a dále pěstovat téměř každý, rozdíl spočívá v opadávání jehličí při pokojové teplotě. Velmi rychle začne opadávat smrk ztepilý, nejodolnější je v tomto ohledu borovice. Vánoční jedlička v květináči stojí na zlaté střední cestě.

Aklimatizace vánočního stromečku v květináči a péče o něj po nákupu

Péče o vánoční stromek v květináči se zakládá na jednom veledůležitém pravidlu – nesmí zažít teplotní šok. Pokud jste dodrželi pokyny k jeho správnému výběru, byl váš stromek doposud skladován v chladu a mělo by to tak i zůstat. Umístěte ho proto na chodbu nebo půdu tak, aby měl dostatek světla.

Pokud budete mít stromeček venku, květináč dobře zaizolujte bublinkovou fólií, filcem nebo polystyrenem. Jako vrchní vrstvu můžete použít jutu nebo jiný dekorační materiál. Před přemístěním do pokojové teploty nechte stromek pár dní aklimatizovat v nevytápěné místnosti (například v garáži).

Co se zálivky týká, dávat vánoční stromek do vody není třeba. Jen udržujte zeminu stále mírně vlhkou a zalévejte studenou vodou, aby stromek nezačal rašit.

Jak dlouho vydrží vánoční stromek v květináči v teple?

Dopřejte svému vánočnímu stromku další životní etapu a nenechávejte ho v bytě déle než 3 dny. Při přípravách na Štědrý den schovejte nevzhledný květináč do proutěné nádoby nebo ho obalte ozdobným papírem. Při umisťování pak dodržujte tato doporučení:

  • Stromek postavte co nejdále od topení.
  • Nepoužívejte světelné řetězy, které vydávají teplo.
  • Udržujte vlhkost vzduchu nad 50 %.
  • Kromě zavlažování zeminy oroste také přímo jehličí.

Na rozdíl od vánoční hvězdy, kterou se při správné péči můžete kochat až do Nového roku, živý vánoční stromek v kontejneru nebo květináči musí po svátcích zpět do chladu.

Jak uchovat vánoční stromek v květináči do další sezony

S přemístěním „na mráz” nespěchejte. Stromeček může zimu přečkat ve světlé nevytápěné místnosti. Pouze ho přesaďte do větší nádoby, do níž dejte drenážní vrstvu a substrát s rašelinou. Stromek pravidelně zalévejte studenou vodou cca jednou za 10 dní.

Přesazení stromku na zahradu proveďte v předjaří, kdy už nehrozí mrazy, ale dříve než začnou rašit pupeny. Provést můžete volnou výsadbu nebo zapuštění do půdy i s dostatečně velkým květináčem. Půdu přihnojte a stromek zastřihávejte do pravidelného tvaru.

Vánoce, Vánoce přicházejí

Volně zasazený stromek vyjměte ze země nejdéle 2 měsíce před svátky, aby měl dost času v květináči zakořenit. Stromek zapuštěný v nádobě stačí vyndat v prosinci. Další postup už bude stejný, jako když jste vánoční stromek v květináči loni koupili. Ani tentokrát nezapomeňte na hlavní pravidlo: ochránit stromeček před teplotním šokem.

Vánoční balíčky pro každého

Udělejte na Vánoce radost sobě nebo svým blízkým a zabalte pod stromeček v květináči speciální balíčky pro nadšené zahrádkáře a pěstitele z naší nabídky.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat