skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Na Opylování Při Indoor Pěstování Zeleniny

Jak na opylování při indoor pěstování zeleniny

O opylování pravděpodobně všichni něco tušíme ještě ze základní školy. K tomuto ději dochází, když samčí rostlinné buňky přenášejí na samičí orgány květu. V důsledku toho vzniká semeno a rostliny se množí. A protože ani jeden z aspektů, který opylování napomáhá, není v uzavřené pěstební místnosti k dispozici, případně zde je, ale k opylování neslouží, nabízí se otázka, jak ho vlastně zařídit.

Kdy je opylování potřeba a jak k němu dochází

paprikaV přírodě dochází k opylování díky působení větru, vody a opylovačů – hmyzu a jiných živočichů. Právě hmyz a různí živočichové opylují až 80 % rostlin. Protože v pěstebních místnostech tyto elementy nefigurují, je třeba opylování napomoci a zvolit některý z jiných způsobů, jak může k tomuto ději dojít.

Základem pro to, abychom mohli i při indoor pěstování nechat opylovat rostliny, je pěstování samčích a samičích rostlin, které se nakonec vzájemně doplní a vznikne z nich rostlina nová. Jakmile se na samičích rostlinách objeví pyl, stačí ho jednoduše stírat malým štětečkem a z něj potom pyl nanášet na samičí rostliny. K přenášení pylu lze použít i kousek vaty. Tuto péči potřebují okurky, bobulovité ovoce nebo melouny. Někdy stačí s rostlinou pravidelně po dobu několika dní mírně třást – to platí například lilků.

Ne všem rostlinám je však třeba při opylování pomáhat. Některé rostliny jsou totiž samosprašné, což znamená, že se opylují vlastním pylem. Jako příklad můžeme uvést třeba fazole, celer, cibuli, rajčata, papriky nebo hrách. Většinu rostlin ale tvoří rostliny cizosprašné a těm je třeba při indoor pěstování pomáhat, protože jinak by k opylování nedošlo.

Když se příroda nepostará

Opylování je v přírodě přirozený jev, ale při indoor pěstování pochopitelně dochází k nejedné situaci, kterou by za běžných podmínek vyřešila příroda sama. Zatímco samosprašné rostliny nevyžadují při opylování žádnou péči, rostlinám cizosprašným musí pěstitelé pomáhat buď pravidelným třesením, nebo přenášením pylu ze samičích rostlin na samčí, aby mohl vzniknout zárodek nových rostlin. K přenášení je nejvhodnější použít kousek vaty nebo malý štěteček.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat