Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Jak a kdy přesadit rašící sazenice ven?
Možná máte pro semenáčky samostatnou místnost, třeba vám sazenice raší na parapetu za oknem. V obou případech je podstatné vystihnout okamžik, kdy lze rostliny přesunout z tepla domova do záhonu nebo skleníku. Tato chvíle je důležitá proto, abyste se dočkali silných, zdravých a případně i plodících výpěstků.
Kdy nejlépe začít s přesazováním rostlin?
Zajímavá otázka, na kterou není snadné odpovědět. Nezáleží totiž jen na pěstované odrůdě a údaji na sáčku se semínky, ale i na počasí a s ním spojených venkovních teplotách. Rozdíl je také ve vysazování na záhon nebo do o něco teplejšího skleníku. Podívejme se, kdy pěstitelé obvykle vyrážejí se sazenicemi na zahradu.
- Konec března – ideální čas pro okrasné trvalky kvetoucí v létě, dále ven můžou papriky, petržel, špenát, mrkev nebo ředkvičky. Pozor ale na noční mrazíky nebo sněhovou pokrývku, která vás v tomto období ještě může překvapit.
- Duben – na záhon klidně dejte brambory, salát, brokolici, cibuli, hrášek a řepu, do skleníku v tuhle dobu mohou bylinky. Venkovní teploty už zvládnou taky trvalky kvetoucí na podzim.
- Květen – tenhle jarní měsíc přeje nejoblíbenějším druhům zeleniny, jako jsou okurky nakládačky, salátovky nebo rajčata. Bez obav přesaďte ven i cukety, artyčok, dýně nebo fazole.
- Červen – tento měsíc je ideální na přesazení kapusty, kedlubny, ale na záhoně se bude dařit i celeru.
Jak připravit půdu k výsevu
Vůně jarní hlíny okouzlí snad každého milovníka zahradničení. Právě teď zjara nastal ten nejlepší čas na pořádné prokypření půdy rycími vidlemi nebo kultivátorem.
Ideální prostředí malým rostlinkám připravíte, pokud zeminu obohatíte o kompost, třeba vlastnoručně založený.
Brukvovité a jiné druhy zeleniny, které si žádají opravdu dost živin, podpoříte dávkou rohovinové moučky nebo rychle rozpustného hnojiva.
Seznamte se s pikýrováním, bez něj to nepůjde
Pikýrování je přepichování mladých sazenic z nádob na předpěstování do volnějšího prostředí. S drobnými sazeničkami se můžete natrápit. Jejich pikýrování bývá opravdu titěrná práce. Tomu je ale možné předejít už při samotném výsevu. Místo květináčků zvolte raději sadbovací Jiffy tablety z kvalitní přírodní sphagnové rašeliny, které s vytáhlými sazenicemi rovnou přesadíte do záhonu nebo skleníku.
Jak správně vyjmout rostlinku z květináče
Pokud jste sazenice předpěstovávali v Rockwoolu nebo v Jiffy tabletách, budete mít přesazování jednodušší. Ani s tímto pěstebním médiem se totiž nemusíte bát, že by se při přesazování poškodily kořeny, a rostlinu můžete zasadit rovnou do hlíny.
Jestliže jste použili klasické výsevní misky nebo květináčky, robustnější sazenice vyjměte po jedné, ty drobné raději v trsech a pak je teprve opatrně oddělujte od sebe.
Postupujte následovně:
- Než sazenici vytáhnete z nádobky, navlhčete substrát.
- Uvolněte zeminu kolem sazenice například obyčejnou vidličkou z kuchyně.
- Otočte květináč dnem vzhůru a jemným poklepáváním opatrně vytahujte rostlinu ven.
- Neberte sazenici za stonek, abyste ho nezlomili.
- Do záhonu nebo větší nádoby přenášejte mladou rostlinku v dlani.
- Umístěte ji do prostorné jamky a zasaďte ji tak, aby byly její první lístky těsně nad zemí. Rostlinu ihned zalijte.
6 kroků, které vás provedou pikýrováním
A jdeme na samotné vysazování rostlinek do nové půdy! Pikýrování se může na první pohled zdát jednoduché. Přesto se vyplatí osvěžit si postup a nevynechat ani jeden krok.
- Připravte si výbavičku – kromě správného substrátu a hnojiva se vyplatí pořídit náčiní jako sázecí (pikýrovací) kolík, zahradní rukavice, konev na zalévání. I pěstitelské štěstí přeje připraveným, proto neuděláte chybu, když už pořídíte také pomůcky k uchycení rostlin.
- Obstarejte vhodnou půdu – nejlepší bude substrát s obsahem rašeliny a u kořenů drenáž, která odvede přebytečnou vodu. Dobré je na jedno místo pikýrovat sazenice stejného druhu, podle toho snadno zvolíte vhodnou zeminu a hnojiva.
- Řádkujte – už na sáčku se semeny se můžete dočíst, jak daleko od sebe umístit sazenice v záhonu. Těsně předtím, než se pustíte do sázení, naznačte si ostrou špejlí nebo jiným podobným nástrojem řádky. Ty od sebe umístěte aspoň na vzdálenost dlaně. Usnadníte si tím pletí.
- Vybírejte správné sazenice – do země patří jen zdravé a silné mladé rostliny, kterým se už vyvinuly dva pravé lístky.
- Sázejte do správné hloubky – do připravených řádků můžete začít hloubit důlky. Pomozte si pikýrovacím kolíkem. Semenáčky okurek, rajčat, paprik, cuket a lilku vsaďte tak hluboko, aby ven koukaly první listy. U salátu nebo celeru je potřeba nechat vyčnívat celý stonek rostliny.
- Zajistěte ideální podmínky – závlaha, světlo a teplo jsou 3 pilíře úspěšného pěstování. Hned po zasazení zalijte novou výsadbu z postřikovače odstátou vodou.
Náš tip: Do doby, než vzejdou první klíčky rostlin, vybavte záhony cedulkami s informacemi o zaseté plodině.
Věděli jste, že rostliny potřebují otužování?
Sami sebe možná vystavujete otužování. Víte ale, že to potřebují i mladé rostliny? Přeci jen jste je dosud hýčkali teplem domova a je třeba navyknout je na venkovní podmínky.
Prvním krokem může být dostatečné větrání na vzrůstající sazenice na parapetu. Dalším pak přenášení pěstebních nádob ven na zahradu, pokud je zrovna tepleji, ale nesvítí ostré slunce.
A jaké benefity otužování přinese? Rostliny vám lépe zakoření a nebudou později náhlou změnou stanoviště šokovány.
Náš tip: Před nečekaným ochlazením (a vlastně i prvními škůdci) chraňte rostliny netkanou textilií nebo ochrannou sítí s drobnými oky.
Pěstujte a sklízejte i bez zahrady
Pokud nemáte zahradu ani skleník, nevadí. Řada druhů zeleniny, ovoce a bylinek si bude rozumět i s většími nádobami na vaší terase nebo balkoně. Moderní jsou i vertikální zeleninové zahrady, které ušetří místo, a přesto budete hojně sklízet. Zkuste si ještě letos vysadit například převislé jahody, cherry rajčátka, bylinky a klidně i kanadskou borůvku ve velké nádobě.
Sázím plátky rajčat, když vyroste ze semínek pár kytiček, počkám, až jsou vyšší, tu nejsilnější ponechám a ostatní okolo ustřihnu u hlíny. Když zasadím plátek rajčete do kelímku, samozřejmě rostou milimetr od sebe. Nevytahuju je, ale stříhám a zbyde jedna nejsilnější a tu pak přesadím do velkého květináče.