Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Vypěstujte si vlastní bylinky. Je nejvyšší čas zasít
Kdo by si nechtěl do pokrmů přidávat voňavé bylinky, které si navíc sami vypěstujete? S těmi z obchodů se vůbec nedají srovnat, vrhněte se proto na pěstování i vy. Poradíme vám, jak na to.
Nenáročné pěstování
Na pěstování bylinek není nic náročného a zvládne to opravdu každý. Naprosto bezproblémové pěstování vás čeká, pokud sáhnete po následujících bylinkách: bazalka pravá, kopr vonný, tymián obecný, pelyněk estragon, koriandr setý, majoránka zahradní, meduňka lékařská, petržel listová nebo třeba pažitka pobřežní.
Semínka bylinek si pořídíte za pár korun, sáček vás obvykle vyjde na deset až dvacet korun. Raději nekupujte zboží v akci, dobře vám vyklíčí pouze čerstvá semena.
Co budete na výsev potřebovat
Základem je dobrá nádoba. Bylinky můžete vysévat do klasických květináčů nebo truhlíků, poslouží vám ale klidně i kelímky, krabičky či misky. Druhé jmenované využívají pěstitelé zejména, pokud bylinky plánují přesadit do zahrádky.
Pro pěstování je třeba zvolit také správnou zeminu. Neměla by být příliš těžká. Substrát na výsevy a množení, na živiny chudá zemina nejlépe vyhovuje klíčícím rostlinám. Samozřejmě existují i speciální substráty přímo určené k pěstování bylinek, které vám práci ještě více usnadní.
Kdy vysévat
Už je nejvyšší čas. Koncem února a začátkem března můžete umístit bylinky do nádob a dát je na parapet. Pamatujte na to, aby měla klíčící semena dostatek vzdušné vlhkosti, nádoby proto raději zakryjte průhledným víkem nebo fólií. Pozor ale, aby vlhkosti nebylo příliš, mohla by způsobit na porostech plísně. Suchý vzduch zase neumožní bylinkám růst. Udělejte do zakrývací fólie pár menších větracích otvorů.
Jak vysévat a zalévat
Semínka bylinek vysévejte řídce. Jedině tak zaručíte, že vyklíčí a budou silná. Hustý výsev svědčí například pažitce, které se daří při růstu v trsu. Ostatní bylinky ale ocení prostor pro vývoj svého kořene i nadzemní rozvětvené části. Ze začátku nezalévejte semínka konví, ale použijte mechanický rozprašovač. Zalévejte jednou až dvakrát denně. Zemina by neměla nikdy vyschnout, aby semínka nezaschla. Bylinka by vám měla vyklíčit zhruba za jeden až dva týdny.
V domácnosti klíčí bylinky rychleji než při vysévání venku. Obecně platí, že rostlinkám stačí ke klíčení doma polovina venkovního času. Zajistěte jim dostatek světla a vláhy, abyste do května měli silné zdravé sazenice, které můžete vysadit na záhon nebo do truhlíku.
Jak na přesazování mladých sazenic
Jakmile mají rostlinky minimálně jeden měsíc, můžete s nimi začít manipulovat. Jsou už totiž dostatečně silné a přesazení do jiné nádoby jim neuškodí. Poznáte to také tak, že se porost semenáčku zahušťuje. Nepřesazujte ale bylinky s kůlovým kořenem, jako je kopr a petržel, které přesazování špatně snášejí. K přesazování použijte „přepichovací“ kolík, případně obrácenou stranu lžíce. Pamatujte na to, abyste přesazovali v dostatečných rozestupech s řádně navlhčenou zeminou.
Kdy přesunout bylinky ven
V případě přesazování bylinek venku je musíte postupně nechat zvyknout na změnu klimatu. Větrejte místnost, kde se vyskytují a přenášejte je ven, aby si na venkovní podmínky zvykaly. Zároveň chraňte rostlinky před průvanem a přímým sluncem.
Pěstování bylinek opravdu není náročná činnost, a pokud jste ji doteď odkládali, nic vám nebrání s ní konečně začít. Brzo se můžete těšit na vlastní bylinky, které zlepší chuť vašich pokrmů a zkrášlí kuchyňský kout.
0 komentářů k zobrazení