S rostlinami je to jako s vašimi sousedskými vztahy. Buď si navzájem sednete, pomáháte si…
Jak pěstovat ananas doma? Máme pro vás návod
Napadlo vás někdy, že si doma můžete vypěstovat nejen běžné, ale také exotické ovoce? K tomu, aby vám doma vyrostl slaďoučký ananas nemusíte složitě vytvářet žádné umělé prostředí. Ananas je totiž překvapivě odolná rostlina, o kterou se téměř nebudete muset starat.
Nalákali jsme vás? Pak pokračujte ve čtení. V dnešním článku si krok za krokem vysvětlíme, jak zasadit ananas, jak ho zalévat i jak ananas roste.
Král mezi tropickými ovoci
Ananas se řadí do čeledi broméliovitých a pochází z Jižní Ameriky. Tato rostlina se k nám do Evropy dostala díky Kryštofu Kolumbovi, který ji společně s Amerikou objevil a dovezl do Španělska. Díky své jedinečné chuti si ananas rychle získal srdce nejednoho Evropana. Známý je kromě toho ale také svým bohatým obsahem vitamínu C, vitamínu B1, B2, vápníku, železa, fosforu a draslíku.
Ananas se pěstuje na rozsáhlých plantážích v záhonech v řádcích a dorůstá výšky až jeden a půl metru. Zatímco v přirozených podmínkách mu trvá přibližně 2 až 3 roky, než přinese první plod, v našich končinách si počkáte o něco déle. Pěstování ananasu v bytě chce trpělivost, ale věřte nám, že se nakonec vyplatí. A vždyť to znáte. Kdo si počká…
Co je dobré předem vědět
Vzrostlý ananasovník není žádný drobeček a v bytě vám bude časem zabírat dost místa. Myslet na to byste měli už na začátku pěstebního procesu. Jak už jsme naznačili, s ohledem na zkušenosti českých pěstitelů může trvat 3–5 let, než si budete moct pochutnat na vlastních čerstvých ananasech. Do té doby vám ananas jako pokojová rostlina vyroste do slušných rozměrů. Některé jeho listy mohou mít dokonce až jeden metr. Pokud máte doma malé děti, dejte si také pozor na ostré háčky, které se nachází na koncích listů.
AGRO PERLIT
Agroperlit je pěstební médium vzniklé expanzí vulkanického skla, prodáváme v balení 3l a 8l.
ROOT IT ROOTING GEL
Root it Rooting Gel je kvalitní gelový zakořeňovač, který obsahuje přírodní růstové hormony (auxiny), vitamíny a minerály ve formě gelu pro rostliny bez rozvinutého kořenového systému (řízky).
SUBSTRÁT PRO VÝSEV A ŘÍZKOVÁNÍ
Zahradnický substrát pro výsev a množení obsahuje malé množství základních živin a široké spektrum stopových prvků. Tento substrát je vhodný nejen pro zakořeňování řízků, ale i pro výsevy a klíčení semen.
Jak se sází ananas
Při sázení ananasu se vám nabízí dvě možnosti – pěstovat ananas z ananasu nebo ze semínek. Společně se podíváme na obě varianty, ačkoliv doporučujeme spíše pěstování ananasu z plodu.
Jak vypěstovat ananas ze semínka
Semínka hledejte na ananasu na jeho vnější slupce. Mají hnědou barvu a jsou asi 2–3 mm velká. Semena mohou být i přímo v dužině. Šance, že semena najdete v ananasu ze supermarketu, je ale malá, protože většina druhů není samoplodných a semena tedy nejsou dostatečně vyvinutá.
Pokud budete mít štěstí a semínka v ananasu najdete, uložte je do krabičky s mírně vlhkým (ale ne mokrým) pískem a uschovejte je na měsíc do ledničky. Místo písku můžete použít i mokrou papírovou utěrku. Následně semínka vysaďte.
Jak vypěstovat ananas z plodu
Jednodušší a jistější způsob představuje pěstování ananasu z odřezku. Aby se vám co nejlépe uchytil, kupte si v obchodě co možná nejčerstvější kousek. Nemusí být velký ani hezký. Podstatné je, aby měl nepomačkanou a neoschlou růžici. Kvalitu plodu si můžete zkontrolovat také tak, že jemně zataháte za lístky. Pokud zůstanou na svém místě, berte ho.
Doma oddělte vrcholovou růžici od zbytku ovoce. Můžete na to jít dvěma způsoby:
- růžici odříznete i s kusem dužiny
- nebo ji ručně odkruťte
Druhý způsob je sice náročnější, ale někteří pěstitelé mu dávají přednost. Dužina má podle nich totiž sklony časem zahnívat.
Růžici omyjte ve vodě od zbytků ananasové šťávy a otrhejte malé spodní lístky. Je třeba otrhat alespoň čtyři řady, aby se vám odhalily základy budoucích kořenů.
Jak zakořenit ananas
Růžici vložte do ideálně destilované nebo měkké vody. V případě zájmu, přidejte růstový stimulátor, nezbytné to však není.
My doporučujeme:
Spodní část rostliny ponořte do vody asi na 1–2 cm, zbytek růžice musí být nad hladinou. Pozor, voda rychle vysychá, takže je třeba ji pravidelně dolévat. Pokojový ananas nechte na světlém místě, ale mimo přímé slunce. V místnosti udržujte teplo.
Zakořenění trvá přibližně dva měsíce, během kterých kontrolujte, že vám růžice nezahnívá. Jakmile vypustí ananas značné množství bílých kořínků, nastává čas na sázení.
Jak pěstovat ananas v květináči
Pokud má zárodek vašeho budoucího ananasovníku kořeny, můžete jej umístit do prvního květináče o průměru cca 15 cm. Jako vhodná půda se jeví zahradnický substrát smíchaný s pískem nebo perlitem v poměru 2 : 1. Zemina pro ananas by měla být hodně vzdušná, aby nezadržovala vodu. pH substrátu ananasu by se pak mělo pohybovat mezi hodnotami 4,5–6,5.
Později přesaďte ananasovník do ještě jednoho většího květináče o průměru asi 25 cm. Přesazování ananasu do větší nádoby by už bylo kontraproduktivní, protože by substrát mohl vysychat.
Kde ananas pěstovat
Aby měl ananasovník dostatek světla a tepla, vyberte mu místo v blízkosti topení a okna. Nejlépe ho postavte přímo na parapet. Pozor ale na přímé sluneční paprsky, které by mohly listy rostlině spálit.
Během léta bude ananasu vyhovovat polostín s ranním sluncem. Vhodným prostředím pro pěstování ananasu je ale také zimní zahrada nebo skleník, v němž ani v nejchladnějších dnech neklesne teplota pod 15 °C.
Jak často zalévat ananas
Na zálivku používejte měkkou odstátou vodu. Broméliovitým rostlinám se líbí zalévání přímo do růžice, tak se ho nebojte. Dejte si ale bacha, abyste ananas nepřelili. Zalévejte jen tehdy, když je substrát suchý. Stačí jednou za 1–2 týdny. Během léta stříkejte ananas vodou z rozprašovače.
Jednou za týden až dva pak stačí také hnojení. Ananasovník hnojte po celý rok, například hnojivem Atami.
Jak dlouho zraje ananas
Květy ananasovníku jsou oboupohlavní a oplodní se tedy samy. Po zhruba třech letech se pak vaše pěstitelská trpělivost vyplatí a uprostřed rostliny objevíte plod. Ten postupně vystupuje na silné dřevnaté stopce mezi listy.
Plod zraje asi 5 až 6 měsíců a po celou dobu tvoří ananasovník další odnože. Ty odebírejte, aby měla mateční rostlina dost sil. Během zrání se můžete těšit na příjemnou vůni, která se vám rozline do celého bytu. V momentě, kdy pak začne rostlina žloutnout, můžete sklízet.
Možná si nyní říkáte, že jeden vyprodukovaný plod není nic extra. Ve chvíli, kdy ale domácí ananas ochutnáte, poznáte, že je mnohem lepší než ten kupovaný. Růžici vašeho vlastnoručně vypěstovaného ananasu si navíc můžete uschovat a začít celý proces opět od kroku jedna.
Nejčastější chyby při pěstování ananasu doma
Za vůbec největší chybu považujeme přílišné zalévání ananasu, kterým způsobíte uhnití celého kořenového systému. Kromě nadměrné nebo nedostatečné zálivky, kdy je rostlina zase naprosto vyschlá, se ale také vyvarujte:
- výběru staré růžice
- hýbání s květináčem v době, kdy chcete, aby se růžice pořádně zakořenila
- umístění ananasu na tmavé místo, kde bude růst, ale nebude plodit
- umístění ananasu na chladné místo, kde je méně jak 15–20 °C
Nejčastější problémy při pěstování ananasu doma
Pozitivní zpráva zní – ananasovník netrpí na žádné nemoci ani škůdce. Může se vám ale stát, že listy rostlině zblednou nebo zesvětlají. V takovém případě nemá ananas dostatek světla a musíte ho přemístit. To, že rostlině nesvědčí vámi vybrané prostředí, vám naznačí také kroutící se či usychající listy.
Držíme vám palce s pěstováním domácích ananasů
Nyní už víte, jak se pěstuje ananas i jak se o něj starat. Rozhodli jste se, že jdete do toho? Pořiďte si u nás na e-shopu Speciální Zahradnictví vše, co k pěstování ananasu v květináči potřebujete.
0 komentářů k zobrazení