skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Pěstovat Ananas Doma

Jak pěstovat ananas doma

Ananas považuje většina z nás za poměrně exotické ovoce, které se k nám musí dovážet z tropických zemí. Napadlo vás ale, že si tuto sladkou pochoutku můžete poměrně snadno vypěstovat i doma? Nepotřebujete na to žádné složité umělé prostředí, ananas je totiž překvapivě odolná plodina. Chcete vědět, jak na to? Právě pro vás jsme připravili dnešní článek, ve kterém vám krok za krokem vysvětlíme, jak vypěstovat ananas u vás doma.

young-pineapple1. Ananas potřebuje čas a dostatek prostoru

Vzrostlý ananasovník není žádný drobeček a v bytě vám bude časem zabírat dost místa. Myslet na to byste měli už na začátku pěstebního procesu. Bude totiž nějakou dobu trvat, než rostlina začne kvést a plodit další ananasy. S ohledem na zkušenosti českých pěstitelů můžete počítat asi s 3 roky trpělivého čekání, než si budete moci pochutnat na vlastních ananasech. Ananasovník do té doby vyroste do poměrně slušných rozměrů, některé listy dosáhnou i délky jednoho metru. Pokud máte malé děti, dejte si pozor, háčky na koncích listů jsou dosti ostré.

2. Při nákupu ananasu se snažte vybrat co nejčerstvější plod

Aby se vám ananas co nejlépe uchytil, kupte si v obchodě co nejčerstvější kousek. Nemusí být velký ani hezký, důležité však je, aby měl nepomačkanou a neoschlou růžici. Pořídit si klasický ananas z obchodu je nejjednodušším začátkem pro všechny, kteří zrovna neznají někoho, kdo už ananas doma pěstuje. Po nákupu oddělte vrcholovou růžici od zbytku ovoce. Můžete na to jít dvěma způsoby – buď prostě růžici odříznete i s kusem dužiny, nebo ji ručně odkroutíte. Druhý způsob je náročnější, někteří pěstitelé mu však dávají přednost. Dužina má podle nich totiž sklony časem zahnívat. Růžici následně omyjte ve vodě od zbytků ananasové šťávy a otrhejte malé spodní lístky. Je třeba otrhat alespoň čtyři řady, aby se vám odhalily základy budoucích kořenů. Nyní máte tedy připraven základ vaší budoucí úrody a můžete se pustit do samotného pěstování a můžete se v tomto návodu, jak pěstovat ananas, posunout ke třetímu kroku.

3. Nechte ananas zakořenit ve vodě

ananasJeště před zakořeněním můžete přidat nějaký růstový stimulátor, nezbytně nutné to však není. Z nabídky našeho e-shopu vám můžeme doporučit práškový Stimulax I, gelový Stimulax III nebo Root it Gel. Práškový i gelový stimulátor naneste na spodní stranu růžice ananasu. Trochu gelového stimulátoru můžete taky rozmíchat ve vodě, ve které bude ananas zapouštět kořeny. Spodní část rostliny nechte ponořenou do vody asi na 1 cm, zbytek musí být nad hladinou. Pozor, voda rychle vysychá, takže je třeba ji pravidelně dolévat. V místnosti udržujte teplo a během jednoho až dvou měsíců vypustí ananas značné množství bílých kořínků.

4. Pěstujte ananas na co nejteplejším a nejsvětlejším místě

ananas krájenýPokud má zárodek vašeho budoucího ananasovníku kořeny, můžete jej umístit do prvního květináče. Jako ideální půda se jeví zahradnický substrát smíšený s pískem v poměru 2:1 (pH by se mělo pohybovat mezi hodnotami 4,5–6,5). Později ananasovník přesaďte ještě do jednoho květináče o průměru asi 25 cm. Přesazovat do větší nádoby by už bylo kontraproduktivní, substrát by totiž mohl vysychat. Aby měla rostlina dostatek světla a tepla, vyberte jí místo v blízkosti topení a okna, nejlépe přímo na parapetu. Během horkých letních dnů ovšem naopak ananas chraňte před příliš ostrým přímým sluncem – v tomto období mu vyhovuje polostín. Pokud by vám listy ananasovníku v bytě překážely, je možné je svázat dohromady.

5. Zalévejte až tehdy, když substrát důkladně proschne

Vodu k zalévání používejte dešťovou či alespoň dobře odstátou. Broméliovité rostliny, k nimž ananas patří, mají rády i zalévání přímo do růžice. Dejte si ale pozor, abyste ananas nepřelili. Zalévejte jen tehdy, když je substrát suchý. ananasPoužít můžete i hnojiva rozpuštěná ve vodě a hnojit ananas po celý rok. Z naší nabídky vám pro tento účel můžeme doporučit hnojiva Atami. Jak už jsme uvedli, po zhruba třech letech se vaše pěstitelská trpělivost vyplatí a ananas vydá první plody.Květy ananasovníku jsou oboupohlavní a oplodní se tedy samy. Plod zraje asi 5 až 6 měsíců a po celou dobu tvoří rostlina další odnože. Ty odebírejte, aby měla mateční rostlina dost sil. Až začne rostlina žloutnout, můžete teprve sklízet. Jeden plod, který rostlina vyprodukuje, se možná na první pohled jeví jako nic moc výtěžnost. Až ale domácí ananas ochutnáte, pochopíte, že to stálo za to. Určitě bude o moc lepší než kupovaný. Růžici vašeho vlastnoručně vypěstovaného ananasu si můžete uschovat a začít celý postup znovu.

Doufáme, že jste v dnešním článku našli vše, co jste potřebovali. Přejeme vám hodně štěstí s pěstováním domácích ananasů, pokud byste potřebovali s čímkoliv poradit, využijte prosím našich kontaktů.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat