Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak jednoduše změřit hodnotu pH vody?

Při jakémkoli pěstování, tedy i při tom hydroponickém, hodně záleží na kvalitě vody, kterou svým rostlinkám dáváte a díky níž mohou růst a kvést, případně vám přinést šťavnaté a voňavé plody. Když hovoříme o vodě a její kvalitě, je v případě pěstování důležitá zejména kontrola pH vody, tedy její kyselost či zásaditost. V tomto článku se tedy zaměřujeme na to, jak takovou kontrolu provádět, jak ji měřit a upravovat na ideální hodnoty.

Co je pH a proč je důležité ho kontrolovat

Zkratku pH snad všichni známe, ale ne všichni víme, co přesně znamená a označuje. Pod anglickým souslovím potencial of hydrogen se skrývá tzv. potenciál vodíku neboli vodíkový exponent, který určuje kyselost či zásaditost roztoku na stupnici 0-14, přičemž hodnoty 0-6,9 řadíme mezi kyselé, hodnotu 7 chápeme jako neutrální a hodnoty 7,1-14 jako zásadité.

Nevyhovující pH vody nebo živného roztoku rostlinám neprospívá stejně jako příliš mnoho kyselin či zásad neprospívá žádnému živému organismu, například lidem.

Jednoduché měření se šikovnými pomůckami

Abychom mohli snadno změřit pH vody, kterou rostlinám dopřáváme, měli bychom mít od samého začátku pěstování připravený kolorimetricky-ph-test-na-voduelektronický pH metr nebo kolorimetrické kapky, jež nám prozradí pH vody pomocí barevné stupnice, která je k nim vždy přiložena.

Začínající pěstitelé nebo amatéři často používají kolorimetrické kapky, což je nejlevnější způsob, jak zjistit pH vody či živného roztoku. Malý objem živného roztoku se vlije do nádobky, přidá se několik kapek zkušebního roztoku, promíchají se a výsledná tekutina získá určitou barvu. Tu pak porovnáme s barvami na stupnici a podle toho určíme hodnotu pH.

Sofistikovanější metodou, jak zjistit pH vody nebo živného roztoku, je použití elektronického pH metru, který je často využíván pokročilejšími pěstiteli. Oblíbený je i přístroj, jenž nabízí kombinaci pH a EC metru (EC metr slouží k měření koncentrace živin v živném roztoku). Měření elektronickým pH metrem je nejpřesnější možný způsob kontroly, protože po ponoření elektrody do živného roztoku se přesná hodnota přímo objeví na LCD displeji.

Jedinou nevýhodou elektronických měřidel je to, že je třeba je pravidelně kontrolovat, pečovat o ně a kalibrovat je, aby dlouho měřila přesně a při měření nedocházelo k přílišným odchylkám.

Jak a kdy měřit pH vody a roztoku

hydroxid

Dříve než přikročíme k samotnému měření, musíme do kontrolované vody přidat živiny, které sníží nebo zvýší své pH v závislosti na svém chemickém složení. Po přidání živin můžeme začít s kontrolou a dodávat prostředky k úpravě pH vody nebo roztoku. Přidáváme vždy malý objem látek, znovu měříme a opakujeme celý proces, dokud nedosáhneme požadovaného pH.

Pěstitelé, kteří míchají živný roztok ve větším množství, si musí dávat pozor na to, že pH roztoku má tendenci se časem zvyšovat.

Jak na úpravu pH vody a živného roztoku

Při úpravě pH vody musíme samozřejmě nejprve vědět, zda potřebuje mít vodu či živný roztok kyselejší, nebo zásaditější, tedy zda je nutné jeho pH snížit, nebo zvýšit.

Ke snížení pH užíváme v růstové fázi rostliny kyselinu dusičnou nebo v květové fázi rostliny kyselinu fosforečnou. Ke zvýšení pH naopak užíváme hydroxid draselný, a to ve fázi růstové i květové. Je třeba přitom dbát na to, aby se hydroxid nesmísil s kyselinami v jedné zálivce. Také je třeba manipulovat s nimi velmi opatrně – mohou způsobit popáleniny.

Přehledná tabulka cílových hodnot EC a pH

Abyste věděli, jakých hodnoty byste se u konkrétních rostlin měli snažit dosáhnout, vytvořili jsme pro vás tabulku s často pěstovanými rostlinami, podle které se můžete snadno orientovat.

PLODINA EC pH POTŘEBNÁ ŽIVINA
Chřest 1,4 – 1,8 6,0 – 6,8 růst
Banán 1,8 – 2,2 5,5 – 6,5 růst/květ
Brokolice 2,8 – 3,5 6,0 – 6,8 růst/květ
Hlávkové zelí 2,5 – 3,0 6,5 – 7,0 růst
Celer 1,8 – 2,4 6,5 – 7,0 růst
Fazole 2,0 – 4,0 6,0 – 6,6 růst/květ
Cukety 1,8 – 2,4 6,0 – 6,5 růst/květ
Okurky 1,7 – 2,5 5,5 – 6,0 růst/květ
Pórek 1,4 – 1,8 6,5 – 7,0 růst/květ
Hlávkový salát 0,8 – 1,2 6,0 – 7,0 růst
Dýně 1,8 – 2,4 6,0 – 6,8 růst/květ
Paprika 1,8 – 2,2 6,0 – 6,5 růst/květ
Rebarbora 1,6 – 2,2 5,5 – 6,0 růst
Špenát 1,8 – 2,3 6,0 – 7,0 růst
Jahody 1,8 – 2,2 6,0 – 6,5 růst/květ
Rajčata 2,0 – 5,0 6,0 – 6,6 růst/květ
Bazalka 1,0 – 1,6 5,5 – 6,0 růst
Petržel 0,8 – 1,8 5,5 – 6,0 růst
Šalvěj 1,0 – 1,6 5,5 – 6,5 růst
Africká fialka 1,2 – 1,5 6,0 – 7,0 růst/květ
Karafiáty 2,0 – 3,0 6,0 – 6,5 růst/květ
Fíkus 1,6 – 2,4 5,5 – 6,0 růst/květ
Růže 1,5 – 2,5 5,5 – 6,0 růst/květ

Kontrolujte pravidelně pH vody nebo živného roztoku, který svým rostlinám dodáváte. Na jeho kvalitě závisí to, jak se rostlinám daří a příliš kyselý či příliš zásaditý roztok se na nich může negativně podepsat. Ve vaší výbavě by proto neměl chybět pH metr (ideálně v kombinaci s EC metrem), kyseliny a hydroxid.

2 komentářů k zobrazení

    1. Dobrý den, každý výrobce hnojiv doporučuje trochu jiné EC, všeobecně však platí, že v růstové fázi by mělo být EC od 0,7 – 1,4 a v květové fázi od 1,4 do 2,2 EC. Ideální je vždy začínat na doporučené spodní hranici a jak rostliny mohutní a zvětšují se EC se pomalu zvyšuje na horní doporučenou hranici, protože čím je rostlina větší, tím má vyšší nároky na živiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat