Teplota, vlhkost, osvětlení a obsah oxidu uhličitého představují podmínky, které hrají při indoor pěstování zásadní…
Jaká je ideální vlhkost prostoru pro růst rostlin
Možná máte v tomto okamžiku plně vybavenou pěstební místnost a jste připraveni se do pěstování pustit celým svým srdcem. Dost možná si ale nejste jisti některými fakty, kterými je nutné se při pěstování řídit. Abyste si mohli to správné zařízení pro své pěstování, díky němuž budete moci měřit vlhkost vzduchu, zvlhčovat ho a odvlhčovat, pořídit, měli byste vědět, jaká vlhkost je pro rostliny ideální. A pokud to nevíte, přečtěte následující řádky – pomohou vám udělat si v této oblasti jasno.
Růst nebo květ? Pozor na fázi rostlin
Vždy je důležité myslet na to, že čím větší vlhkost v místnosti je, tím budou mít rostliny větší listy a květy. Je dokonce vědecky dokázáno, že k maximálnímu možnému růstu dochází za vlhkosti, která se pohybuje od 60 do 80 %, zpravidla se však doporučuje vlhkost od 65 do 75 % a hodně záleží na tom, v jaké fázi života se rostliny nachází. Jak rostlina stárne, vlhkost, v níž je pěstována, by se měla snižovat. V růstové fázi je ideální 80% vlhkost a ve fázi květu se doporučuje asi 30%.
Vyjádření vlhkosti v procentech je relativní. Teplý vzduch vždy udrží více vody než studený a hodnoty, které v procentech udáváme, nám ukazují poměr k množství vody, jež dokáže vzduch udržet za dané teploty. Plyne z toho například to, že když zvýšíme teplotu v místnosti, dojde ke snížení vlhkosti. Na druhou stranu může dojít i k tomu, že vzduch v pěstební místnosti bude příliš suchý (méně než 40% vlhkost).
Jak vlhkost vzduchu v pěstební místnosti upravovat
Vlhkost vzduchu v pěstební místnosti se dá upravovat oběma směry – dá se zvyšovat i snižovat. Nejprve je ale třeba zjistit, jak na tom s vlhkostí vlastně jsme. K tomu jednoznačně potřebujeme vlhkoměr. Jakmile budeme znát přesné informace, můžeme se pustit do úpravy.
Vlhkost se dá zvyšovat manuálně (manuální vlhčení rostlin a prostoru) nebo pomocí zvlhčovačů a snižovat ji můžeme manuálně (větráním, zvýšením teploty) nebo prostřednictvím odvlhčovačů.
Typy zvlhčovačů – na co zaměřit při výběru
Zatímco snižovat vlhkost není ve většině případů potřeba, její zvyšování k náplni práci pěstitele neodmyslitelně patří. V naší nabídce najdete tři ultrazvukové zvlhčovače, které tvoří studenou páru – pro pěstování rostlin se používají výhradně takové. U jednotlivých modelů zvlhčovačů záleží na počtu membrán, které vytváří mlhu – čím více membrán, tím větší výkon. Pro jednodušší orientaci – model Neptune M1 má jednu membránu, Neptune M5 jich má 5 a je tedy výkonnější. Tyto zvlhčovače musíme umístit na plovák, který ho bude držet ve správné poloze na hladině. Lze jej umístit například do obyčejného kbelíku s vodou. Bohužel mají zvlhčovače nevýhodu, a to takovou, že u nich nelze regulovat výkon tvorby páry.
Trochu jiným případem je zvlhčovač Cornwall Electronics, který má vlastní nádrž na vodu a na rozdíl od předchozích zmíněných modelů u něj lze regulovat výkon tvorby páry.
Dopřejte svým rostlinám v každé jejich životní fázi správnou vlhkost. Odmění se vám svou krásou a některé svými skvělými plody. Pro usnadnění práce doporučujeme k regulaci vlhkosti používat zvlhčovače vzduchu. V případě nejasností či dotazů se na nás obraťte, poradíme vám.
0 komentářů k zobrazení