Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Zasaďte Zeleninu, Které Si Budete Užívat Po Celý Rok

Připravte se na sezónu: Kdy vysévat zeleninu

Venku už svítí jarní sluníčko a zahrádkářům začíná jedno z nejoblíbenějších a zároveň nejpracnějších období v roce. Je totiž čas na první výsadbu zeleniny. Víte, kdy a jakou zeleninu sázet? Připravili jsme pro vás praktický zahradnický kalendář.

Březen

Začátek března znamená ideální čas pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic. Do poloviny měsíce by se ještě měla stihnout vysít semínka pro předpěstování sadby rajčat a melounů. Během března vysévejte na záhony špenát, dále můžete v druhé polovině měsíce přidat ředkvičky, petržel a mrkev. Vzcházející semínka a klíčící rostlinky můžete ochránit proti chladu a před škůdci pomocí bílé netkané textilie. V březnu můžete vysadit ještě cibuli sazečku a česnek.

Duben

V dubnu už na záhony patří téměř všechny druhy zeleniny, od mrkve přes saláty, hrách, špenát až po červenou řepu a asijskou listovou zeleninu. Zároveň je čas na vysazení předpěstovaných sazenic salátu i brokolice, naklíčených brambor a křenu. Během dubna se můžete vrhnout také na výsev aromatických bylin, jako je tymián, majoránka, bazalka, máta nebo rozmarýn.

Květen

Na záhony vysaďte předpěstovaná rajčata, papriku a okurky nakládačky i polní salátovky. Květen je zároveň období pro pěstování cuket, raději aleDomácí zeleninu si zamilujete počkejte až na polovinu měsíce, abyste se vyhnuli posledním přízemním mrazíkům. Právě polovina května je ideální čas pro setí fazolí a kukuřice, vodních melounů, rajčat, paprik a lilků.

Červen

V červnu můžete stále vysévat mrkev, zelí, pór, růžičkovou kapustu, černou a červenou ředkev a keříčkový fazol i rané kedlubny. Pro průběžnou sklizeň se v červnu vysévají ještě saláty.

Červenec

I v červenci můžete založit novou zeleninovou sklizeň. Vysévat můžete pekingské a čínské zelí, špenát, letní saláty či fenykl.

Srpen

V srpnu můžete vysévat salát, a to zejména polníček, který vám bude dávat sklizeň až do doby prvních mrazíků. Také můžete vysévat špenát, který vám přinese podzimní sklizeň. Srpen je období pro výsev ředkve a ředkviček, kapusty, černého kořenu a ozimé cibule pro sklizeň v následujícím roce.

Září

I na podzim můžete vysít zeleninu, kterou stihnete sklidit ještě v letošním roce. Platí to pro rané ředkvičky, raný salát a roketu. Pro jarní sklizeň Připravili jsme pro vás přehledný kalendář: kdy vysadit jaký druh zeleniny?můžete vysít špenát, listovou petržel a kerblík, měli byste to ale stihnout do poloviny měsíce.

Říjen

V říjnu se vrhněte na výsadbu česneku.

Listopad

Během listopadu můžete vysévat ozim pro jarní sklizeň, a to ranou karotku, pastinák, ředkvičky, zimní odrůdy česneku, salát i cibuli.

Jako správní zahrádkáři se už určitě nemůžete dočkat první úrody. Pohlídejte si, abyste stihli vše včas vysít a mohli jste sklízet zasloužené plodiny.

Pořiďte si kvalitní semínka

Semínka na výsadbu zeleniny pro všechna roční období najdete na našem e-shopu. Naše semena jsou kvalitní a pomohou vám vypěstovat tu nejlepší zeleninu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat