Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Co Dělat Se Srpnovou úrodou.

5 tipů, jak zpracovat srpnovou úrodu z vlastní zahrádky

Koncem července a v průběhu srpna se sklízí kromě zeleniny a bylinek i další plodiny, například letní jablka, hrušky, švestky, nebo dokonce mirabelky a broskve. Co si ale počít s takovou úrodou?

1) Domácí marmelády nade vše

Marmeláda ze supermarketu nikdy nebude chutnat tak jako ta domácí. Ze srpnové zahrádkářské nadílky se na její výrobu budou asi nejvíc hodit mirabelky a broskve.

Ze sklizeného ovoce připravíte skvělou marmeládu.

Zatímco broskvová marmeláda asi nikoho nepřekvapí, příprava marmelády z mirabelek neboli špendlíků může být pro spoustu lidí nezvyklá, ale výsledek chutná skvěle. V případě, že nemáte k dispozici ani jedno, ani druhé, sáhněte raději po švestkách a uvařte si pravá a nefalšovaná povidla.

2) Zavařeniny plné ovoce

Co uděláte, když v zimě dostanete chuť třeba na hrušky? Pokud v srpnu zavaříte pár sklenic na horší časy, stačí skočit do sklepa. Ovoce tak budete mít po ruce, kdykoli se vám zachce – na výrobu koláčů, pudinků nebo plněných knedlíků.

3) Pečený čaj s příchutí skořice

Marmelády a zavařeniny každý moc dobře zná, ale co třeba pečený čaj? Slyšeli jste už o něčem takovém? Jedná se o čajovou směs pečeného ovoce, kterou stačí zalít horkou vodou a nápoj je na světě.

Pro výrobu domácího pečeného čaje můžete použít jakékoli ovoce. V našem případě tedy jablka, hrušky nebo švestky. Také budete potřebovat ještě cukr a koření (skořici, hřebíček, badyán). Ovoce nejprve pokrájíte, poté vložíte na pekáč (s cukrem i kořením) a pečete zhruba tři čtvrtě hodiny při 200 °C.

4) Voňavý alkoholický nápoj

S ovocem naloženým v alkoholu zazáříte na každé párty – a nejen to. Může být také příjemným osvěžením letního večera.

Nápoj si připravíte tak, že ovoce naložte do vodky, slivovice, rumu nebo koňaku. Záleží na tom, co vám chutná a který alkohol se k ovoci hodí. Je důležité, aby ovoce bylo v alkoholu vždy ponořené a nachystaný nápoj se nechal alespoň 1 den odležet v lednici.

5) Sušené ovoce na mlsání

V případě, že vás zahrada letos překvapila opravdu velkou úrodou a nevíte, co s tím, nasušte si ovoce na horší časy. V zimě vám jistě přijdou vhod křížaly z jablek nebo lahodné sušené švestky.

Na sušeném ovoci si můžete pochutnat po celý rok.

Základem úspěchu je zvolit správný a především funkční sušicí systém. Na výběr máte hned z několika možností. Například síť Dryline dryrack, která se hodí především na sušení menšího objemu ovoce. Nicméně, pokud toho budete mít více, stačí dokoupit další sítě a položit je na sebe. Navíc oproti sušení na papíře je jednoznačně účinnější. Díky vyvýšení se totiž ovoce může sušit z obou stran.

V případě větší úrody zvažte raději sušicí síť Colgar, která se dá zavěsit do místnosti a díky několikapatrovému uspořádání nezabírá příliš mnoho místa. A pokud to se sušením myslíte opravdu vážně, pořiďte si odvlhčovač vzduchu, který je při sušení opravdu rychlý a účinný.

Vyspořádejte se se srpnovou úrodou

Dopřejte si sušeného ovoce z vlastní zahrady po celý rok.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat