Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Vybíráme první rostlinku pro domácí pěstování. Na co si dát pozor?

Chcete začít s domácím pěstováním, ale nevíte, s čím začít a jaká rostlinka by pro váš začátek mohla být ideální? I na vás myslíme. A protože jsme sami jednou začínali, víme, o čem mluvíme. Proto jsme se rozhodli, že vám pro začátek doporučíme chilli.

chilli_papričkyChilli je nenáročné a vděčné

Právě proto, že si možná ještě nejste tak úplně jisti tím, jak se o svoje rostliny starat, je třeba začít s nějakou, která bude nenáročná a stane se vaší velkou pýchou, i když jí věnujete relativně málo své péče. Jestliže dáte na naši radu a vyberete si chilli papričky, zvolte si odrůdu s kratší délkou doby dozrávání, abyste před sebou měli viditelné výsledky, a zároveň odrůdu nižšího vzrůstu, která se celkově lépe drží pod kontrolou. V naší nabídce najdete 6 odrůd, z nichž speciálně Habanero a Serrano Balin se budou pro vaše účely hodit.

Tabasco – vaše malá červená radost

Notoricky známá odrůda chilli papričky teď může dělat radost i vám. Stačí, když jí dopřejete teplé místo s dostatkem světla. Keřík při dobré péči vyroste asi do výšky 40-60 cm, plody se promění ze žlutozelených na oranžové a po zhruba 75 dnech červené a potom už vám nic nezabrání, abyste si vychutnali jejich nezaměnitelnou chuť a kouřové aroma. Tabasco můžete konzumovat vcelku, je ale také výbornou přísadou do zeleninových salátů a do omáček. Jde o bohatý zdroj vitamínu A a C.

chilliSerrano Balin – kousek Mexika u vás doma

Druhou nenáročnou, a proto velmi oblíbenou odrůdou chilli papriček je Serrano Balin. Bohatou úrodu si zajistíte v tomto případě už jen tím, že jí u sebe doma vyhradíte dostatečný přísun světla a živin a také vyhovující vlhkost. Tato odrůda zraje asi 70 dní, rostlina doroste do výšky 60-80 cm a kromě toho, že plody naprosto báječně chutnají, poslouží i jako zdroj vitamínu C, B1, B2, D a celé řady minerálních látek.

Na co si dát pozor, když s pěstováním začínáte

Jednou z největších potíží, kterou pěstitelé začátečníci mají, je přelévání rostlin. Dochází k němu jednoduše proto, že se pěstitel bojí, aby rostlina nestrádala. Pamatujte ale, že nic se nesmí přehánět. Nezapomeňte také na dostatečný přísun světla, které rostliny ke svému růstu a životu obecně potřebují. Pokud pěstujete v pěstírně, rozhodně nepodceňujte umělé osvětlení. Chilli papričky potřebují 14 hodin denně světlo a 10 hodin denně tmu. Nezanedbejte ani hnojivo a pojistěte se proti škůdcům, kteří by vaši radost z pěstování mohli pěkně pokazit hned v počátku. A to by byla škoda.

Jestliže se chystáte začít s pěstováním, zvolte si pro začátek méně náročnou rostlinu, například chilli, která se vám odmění svou krásou a plody po relativně malé námaze. Jakmile se v péči o rostliny zdokonalíte, můžete si troufnout na těžší a těžší „kousky“. Držíme vám palce!

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat