skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Doma Vypěstovat Vlastní česnek Po Celý Rok

Jak doma vypěstovat vlastní česnek po celý rok

Indoor pěstování má oproti tomu klasickému jednu opravdu velkou výhodu. Za předpokladu, že budete místnost vytápět na vyhovující teplotu, můžete pěstovat prakticky cokoli a po celý rok. Sklízet, konkrétně třeba česnek, není problém v listopadu ani v lednu, když víte, jak celý proces správně zařídit. Pojďme se podívat, jak pěstovat česnek u sebe doma.

Proč pěstovat česnek? Přece kvůli chuti!česnek

Kdo by neměl rád česnek? Ať už v malém, či ve velkém množství, česnek je pravděpodobně součástí života každého z nás.

Nejde jen o jeho nezaměnitelnou chuť, která dělá z pokrmů a jejich konzumace nadpozemsky krásné zážitky, ale také o jeho složení, vitamíny a minerály. Ty nám pomáhají při prevenci i při léčbě různých onemocnění.

Jak působí česnek na lidské zdraví?

  • Snižuje krevní tlak.
  • Má silné antioxidační účinky.
  • Je vhodný jako prevence proti vzniku rakoviny.
  • Podporuje imunitní systém.
  • Je hotovou vitamínovou bombou, která pomáhá při chřipce a nachlazení.

Pro nikoho zřejmě není novinkou, že se na našem trhu vyskytuje český a čínský česnek. Zatímco ten první opravdu chutná jako česnek a lidově řečeno „má grády“, zato je však dražší, ten druhý je levnější, ale jeho kvalita a chuť už je na jiné úrovni, na nižší. Jaké je tedy řešení této situace? Neplatit spoustu peněz za dobrý český česnek a pěstovat ho doma, když to jen trochu jde.

Jak pěstovat česnek? Jednoduše a levně

Ne, žádná složitost v tom vážně není. K pěstování vám stačí tři věci – palice česneku, pěstební médium a prostor, v němž budete pěstovat. Palici česneku rozdělte na stroužky a neloupejte z nich slupku. Sázejte je do hloubky asi 2 centimetrů a mezi jednotlivými stroužky nechávejte 15-20 centimetrů místa.

Palice česneku má kromě stroužků také středový výhonek, z něhož se tvoří květ. Na mladé rostlině je tento výhonek stočený, zakroucený. Výhonků se u většiny rostlin zbavte, jen u několika je nechte. Jakmile se totiž výhonek narovná, bude to pro vás signál, že můžete sklízet.

Stejně jako u jiných rostlin, i u česneku musíte dbát na zavlažování, aby nevysychal. Vezměte v potaz i fakt, že česnek vyžaduje hodně světla, pokud ho pěstujeme doma mimo pěstební místnost, vůbec mu neškodí přímý sluneční svit.

Jakmile česnek sklidíte, jednu palici můžete použít na další rozmnožování. Takového pěstování jistě nebudete litovat – získáte zásoby svého česneku, poctivě vypěstovaného, bez jakýchkoli potravinářských zásahů. A ta chuť!

4 nejčastější chyby při pěstování česneku aneb Tohle ne!

Pěstovat česnek je snadné, ale kolem celého aktu koluje spousta mýtů a pěstitelé se diví, proč nesklízejí, když už by mohli. Kdyby nechybovali…

Co děláme nejčastěji špatně?

  • Používáme na česnek postřik proti plísni. Až na výjimky to není třeba, jde o plýtvání peněz a už jsme opět u chemie, kterou obecně nemáme příliš v lásce.
  • Nedostatečně ho zavlažujeme. Teorie, že cibulová zelenina je nenáročná na závlahu, je dávno překonaná. Pokud nechcete, aby vám česnek vyschl, závlahu nepodceňujte.
  • Nepřidáváme hnojiva. Žloutnutí česneku není způsobeno suchem, ale nedostatkem dusíku. Přihnojením tedy problém vyřešíme.
  • Nevhodně skladujeme. Několik dní po vytažení z pěstebního média by měl být česnek volně položen a teprve po několika dnech ho můžeme bezpečně uskladnit v suchu a teple.

Postarejte se sami o svůj česnek!

Pěstování česneku není nijak složité a zvládne ho i začátečník. Pokud máte navíc po krk cen českého česneku a ten čínský vám česnek vůbec nepřipomíná, není na co čekat – připravte si pěknou palici česneku a začněte sázet!

Stáhněte si e-book o všestranném česneku

Naučíte se vypěstovat pravý český česnek u sebe doma, dozvíte se, jak česnek skladovat, aby vám dlouho vydržel a stanete se mistry na přípravu léčivých česnekových dobrot.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat