skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Biouhel: Co To Je A Proč Byste Ho Měli Při Pěstování Používat?

Biouhel: co to je a proč byste ho měli při pěstování používat?

Jeho základem je chemicky stabilní uhlík a vyrábí se stejně jako dřevěné uhlí, ale není to tak úplně uhlí. Tak co je to?

Biouhel (také anglicky biochar) si můžete představit jako drcený zuhelnatělý organický materiál, který se přidává do půdy s cílem zlepšit její vlastnosti. Zahradníci tvrdí, že dokáže zázraky – a vzhledem ke všem jeho výhodám jim musíme dát za pravdu. Proč už ho tedy dávno nevyužívají úplně všichni? Málokdo o jeho schopnostech ví. A pokud i vy o biouhlu čtete vůbec poprvé, pak už není na co čekat. Pojďme si prozradit, k čemu je tato přírodní surovina dobrá a jak si ji vlastnoručně vyrobit.

Zahradníkovo černé zlato

Biouhel definujeme jako biomasu rostlinného původu, která byla zuhelnatěna pomocí pyrolýzy za účelem aplikace do půdy. Co si pod tím představit? Jedná se o proces, během kterého dochází k zahřívání biomasy bez přístupu vzduchu při vysokých teplotách dosahujících 300–600 stupňů. Finální produkt se pak od dřevěného uhlí liší tím, že bývá drobnozrnný a nepoužívá se jako palivo.

Co tento přírodní zázrak umí? 

Uhlík vázaný v biouhlu dokáže setrvat v půdě v řádu staletí až tisíciletí. Díky tomu funguje jako zásobárna nejen mikroorganismů, ale i živin a vody. V praxi to například znamená, že na místo toho, aby část zálivky z truhlíku odtekla, zůstane voda uložená v biouhlu, odkud si ji rostlina může kdykoliv vzít a překonat tak období sucha.

Biouhel představuje pomocnou půdní látku, která

  • půdu provzdušňuje a zlepšuje její strukturu a kvalitu,
  • váže živiny a důležité látky, které se díky sorpční kapacitě biouhlu nevyplavují,
  • poskytuje životní prostor prospěšným mikroorganismům,
  • podporuje biodiverzitu,
  • obnovuje úrodnost bez potřeby hnojení.

Tím však zdaleka nekončíme. Biouhel umí také regulovat pH půdy, čímž snižuje její kyselost a přispívá k tvorbě správného prostředí pro růst rostlin. Pokud jste fanouškem udržitelného zahradnictví a ekologického pěstování, pak vás jistě potěší, že biouhel navíc snižuje uhlíkovou stopu, produkci odpadu a šetří vodu i hnojivo

Jelikož pracuje jako houba, která do sebe dokáže nasát víceméně cokoliv, aniž by se nafukovala, můžete ho využít i jako přírodní herbicid a fungicid. Biouhel do sebe naváže škodliviny a nedá tím pádem patogenům šanci se k vašim rostlinám dostat.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

MICROCHAR PŮDNÍ KONDICIONÉR

MicroCHAR® je unikátní uhlíkový půdní kondicionér ve formě granulek. Kromě uhlíku z biomasy (biouhlu) také obsahuje organické živiny, symbiotické houby a půdní bakterie.

hnojiva Canna

BIOCHAR DR.UHLÍ

Biochar Dr. Uhlí je aktivní uhlí, které výrazným způsobem zlepšuje kvalitu půdy. Skvěle zadržuje vodu, pomáhá tak překonat období sucha a poskytuje životní prostor prospěšným mikroorganismům.

hnojiva Canna

FERTICHAR PŮDNÍ KONDICIONÉR

Vytvořte si unikátní výživný substrát, který zadržuje vodu a podporuje Vaše rostliny. FertiCHAR je unikátní uhlíkový půdní kondicionér ve formě malých zrnek.

Připravte si plechový sud, větve a sirky

Pro pěstitele kutily máme skvělou zprávu. Biouhel si zvládnete vyrobit i vlastníma rukama a nepotřebujete k tomu příliš mnoho věcí. Jako první si nashromážděte potřebný materiál, nejvhodnější jsou menší kusy dřeva, především proschlé větve z prořezávky stromů, ale lze zpracovat i suchou trávu, klasy kukuřice nebo další bioodpad. Následné spalování doporučujeme provádět v plechovém sudu, z něhož odstraňte vršek.

Libovolným způsobem rozdělejte oheň a nechte dřevo dostatečně dlouho hořet. Pozor ale, abyste ten správný moment nezmeškali a nezůstal vám už jen popel. Proces tvorby biouhlu následně zakončete tak, že sud s hořícími uhlíky prolijte odshora vodou nebo bylinou či hnojnou jíchou. Tím, že není nádoba zespodu prodyšná, vám vznikne zuhelnatělá hmota v podobě černých pevných kousků.

V případě, že plánujete zařadit produkci biouhlu do svých pravidelných činností, pořiďte si retortu na dřevěné uhlí. V té pak můžete černé zlato vyrábět jednoduše ve velkém.

Biouhel, biochar.

Před zapravením do půdy biouhel zaktivujte

Pokud si biouhel zmíněným způsobem vyrobíte nebo zakoupíte, bude se jednat s největší pravděpodobností o takzvaný neaktivovaný biouhel. Abyste však mohli využít všechny jeho vlastnosti, bude zapotřebí ho takzvaně zaktivovat neboli napustit tím, co chcete, aby do půdy přinesl.

Jeho čistou variantu proto doporučujeme přidávat do kompostu, kde získá organické živiny, které poté může jako hnojivo předat v půdě rostlinám. Každou novou vrstvu kompostového materiálu poprašte zhruba 0,5 cm biouhlu, který následně zachytí a nasaje vše, co by se jinak z kompostu vypařilo nebo odteklo.

Druhou variantou, jak biouhel zaktivovat, je smíchat ho s koupeným substrátem nebo stávající půdou. Odborníci doporučují dávkování kolem 10 %, tudíž na 10 litrů substrátu použijte přibližně 1 litr biouhlu. Tuto směs poté zapravte do takové hloubky, ve které rostliny koření. Kromě záhonů ji ale můžete přidat i ke stromům či keřům a pomůže také při obnově trávníků, ozdravování květin nebo řízkování. 
Biouhel představuje způsob ekologického a šetrného pěstování, díky kterému můžete omezit využití chemických prostředků. Pomáhá navíc nejen planetě, ale i vaší zahradě a jak jste si sami přečetli, existuje celá řada důvodů, proč stojí za to ho vyzkoušet.

Objevte kouzlo biouhlu

Přesvědčte se o účincích biouhlu na vlastní oči a objednejte si svůj první pytel 100 % ekologického černého zlata.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat