skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Inertní Pěstební Média: Poradíme, Kde A Jak Je Použít

Inertní pěstební média: Poradíme, kde a jak je použít

Inertní média – nebo chcete-li inertní substráty – jsou doslova živnou půdou pro řadu rostlin. Podporují sílu a růst kořenů, navíc s vodou dodávají vašim květinám, bylinám, ovoci a zelenině spoustu minerálních živin. A protože se specializujeme na hydroponii, dáváme využití inertních médií palec nahoru i v téhle oblasti. Naše zkušenosti jednoznačně hovoří za to, že živný roztok dělá z rostlin malé siláky plné vitality a života.

Jak s inertními médii kouzlit na své domácí zahrádce

Keramzit HortusMinerální vata, keramzit nebo perlit – slibná trojice, kterou spojují výhody v podobě absorpční a retenční schopnosti – ty oceníte jak v zahrádkářství, tak v pěstitelství. Podívejme se na jednotlivá média podrobněji:

  • Minerální vata – tu si připravte pro pěstování zeleniny, ovoce a rozmnožování rostlin. Možná si tuto vatu vybavíte v souvislosti se stavbou domů. Pravda, ve stavebnictví je vyhledávaná pro její zvukovou i tepelnou izolaci, podobná se dá ale využít i při pěstování rostlin. Rozdíl spočívá pouze v tom, že stavební minerální vata je namáčena speciální látkou, která odpuzuje vodu, kdežto pěstební minerální vata je bez jakýchkoli přidaných chemických příměsí, a tak dobře absorbuje vodu. Vyrábějí se z ní sadbovací a pěstební kostky, které se mohou pochlubit svou vzdušností a dokonalou absorpcí vody i s živinami. A jestli se bojíte, aby vám vata nezahnívala, klidně tuto starost vypusťte z hlavy. Má totiž anorganický původ, takže nepodléhá hnilobě, ani ji nenapadají houby a bakterie.
  • Keramzit – další materiál, který zná každý zedník, který kdy měl co do činění s izolací. Vy se jako pěstitel nebo pěstitelka s jílovým keramzitem určitě seznamte také. Ve formě granulátu ho totiž můžete využít jak na své zahradě, tak při hydroponickém pěstování rostlin. Postará se o to, aby kořeny měly dostatek vzduchu, funguje také jako drenáž a filtrace, a navíc je porézní a čistý. Nezapáchá a choroboplodné zárodky si na něj nepřijdou. Vyzkoušejte tento ekologický produkt, který seženete dokonce v několika barvách a velikostech, a tak se může stát funkční a zároveň krásnou dekorací.
  • Perlit – bílá granulovitá hmota z amorfního vulkanického skla, které obsahuje hodně vody. Vřele ji doporučujeme přidat do pěstebních substrátů nebo využít jako drenážní vrstvu na dno květináčů. Perlit dokonale provzdušňuje zeminu, má retenční vlastnosti a nemá vůbec špatný vliv na životní prostředí, je totiž ekologický.

Sůl nad zlato, ale zároveň všeho s mírou

Jako správný pěstitel určitě víte, že každá rostlina si žádá jiné množství vody a stejně tak jiné množství živného roztoku. Abyste mohli správně změřit množství živin, je třeba použít digitální EC metr.

Test EC metrů od Speciálního Zahradnictví

Otestovali jsme pro vás EC metry. Mrkněte na video, které z toho vzešlo.

Jestliže chcete mít v závěru svého pěstování bohaté a vitální výpěstky, kontrolujte hodnoty EC (elektrické vodivosti) často. Jak na to?Essential EC metr.

  1. Elektrodu EC metru ponořte na chvíli do živného roztoku.
  2. Na LCD displeji se vám ukáže hodnota EC (čím je vyšší, tím vyšší je i koncentrace živin).
  3. Jednou za čas zkalibrujte přístroj ve speciálním kalibračním roztoku.

Než budete po měření jásat nad tím, že vaše rostliny mají skutečně mnoho živin, zpozorněte. Přesně tady platí pravidlo „všeho s mírou“. Příliš velká koncentrace může rostlinu popálit nebo poničit kořenovou soustavu natolik, že o ni přijdete úplně.

Dopřejte svým rostlinám to nejlepší

Mějte stále po ruce EC metr, abyste věděli, zda je obsah živin v roztoku pro rostliny ideální. Jeho pořízení se určitě vyplatí.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat