skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

3 kroky nutné k určení pH vody a pěstebního média a živného roztoku

vodaKaždý, kdo se jen trochu vyzná v zahradničení a pěstování rostlin, ví, jak důležitou roli hraje pH vody, půdy či pěstebního média. Ať již se věnujete indoor pěstování nebo klasickému venkovnímu zahrádkářství, měli byste pH pozorně sledovat. Každá rostlina vyžaduje jiné pH, některým se lépe daří v kyselejším prostředí, jiným v zásaditém. Preference vašich rostlin byste tedy měli znát ještě předtím, než začnete se samotným pěstováním. V našem magazínu jste se již mohli dočíst spoustu informací o problematice pH a úpravě vody a živného roztoku. V tomto článku se zaměříme více na samotný proces měření pH vody, pěstebního média a živného roztoku.

Jaký tester na měření pH vybrat?

Zkratka pH znamená potencial of hydrogen, tedy vodíkový potenciál či exponent vodíku. Asi víte, že se jeho hodnota pohybuje na stupnici od 0 do 14, čím vyšší, tím zásaditější. Hodnoty 0 až 6,99 znamenají kyselost, 7,01 až 14 zásaditost. Hodnota 7 je neutrální a právě okolo ní se ve většině případů pH vody pohybuje. Jinou vlastností vody je její tvrdost, tedy obsah rozpuštěných nerostů ve vodě. Nejvíce bývá ve vodě vápníku, nalezneme v ní ale i hořčík a další minerály. Nejkvalitnější a nejvhodnější na zalévání rostlin bývá voda studniční či dešťová, k té ale většina indoor pěstitelů přístup nemá. V běžném případě je ji tedy třeba upravit, stejně jako živný roztok či pěstební médium.

digitalni-ph-testerNa trhu dnes najdeme celou řadu přístrojů a testerů na měření pH. Nejlevnější jsou kolorimetrické testy, které seženete buď ve formě kapek nebo lakmusových papírků. Tato metoda je sice levná, měření tímto způsobem však trvá o něco déle, což může být během pěstebního procesu mírně iritující. Kolorimetrické testy navíc nejsou tak přesné, pH tímto způsobem zjistíte jen zhruba. Lepší a přesnější jsou pak různé elektronické testery, jejich cena je ovšem také odpovídajícím způsobem vyšší. Na trhu najdete i vysoce citlivé digitální testery, jejichž cena se pohybuje okolo desetitisíce korun. Takové ale při indoor pěstování nevyužijete, určeny jsou spíše pro vědecké účely.

Krok č. 1: nechte vodu dostatečně odstát

Abyste se zbavili přebytečného chloru, naplňte rezervoár či nádobu, kterou používáte, vodou a nechte ji 24 hodin odstát. Voda takto dojde pokojové teploty a vyprchá z ní chlor. S tím nemusejí mít problémy například lidé s vlastní studnou. Pokud chcete, můžete také po vzoru některých pěstitelů použít uhlíkový filtr. Možné je využít vodní čerpadlo, které vám pomůže vodu rychleji okysličit a ohřát.

Krok č. 2: Postupně přidávejte aditiva a základní hnojiva

Pokud mícháte živný roztok, vždy nejprve přidávejte aditiva a základní hnojiva před tím, než budete měřit pH. Různé příměsi totiž mohou pH vody změnit. Při míchání živného roztoku vždy do vody nejprve přidejte aditiva (kořenový stimulátor, květový stimulátor nebo enzymy – podle toho v jaké životní fázi je rostlina), poté základní hnojiva. Na promíchání můžete opět použít vodní čerpadlo nebo vodu zamíchat manuálně. Všechny příměsi a živiny by měly být ve vodě rozmíchány opravdu důkladně a rovnoměrně, aby se zajistilo konzistentní a přesné měření.

Krok č. 3: pH upravujte až nakonec, po přidání všech požadovaných příměsí

Jako poslední krok zbývá vlastní měření pH a jeho úprava. Pokud nejste s pH spokojeni, přidejte malé množství regulátorů. Jak už možná víte z některých našich článků, pro snížení pH slouží kyselina dusičná ve fázi růstu a kyselina fosforečná ve fázi květu, pro zvýšení pak hydroxid draselný. K dispozici jsou i speciální přípravky na úpravu pH. Roztok zamíchejte, počkejte 5–10 minut a znovu změřte. Důležité je sledovat, kolik regulátoru kyselosti přidáváte, abyste mohli co nejjednodušeji a nejpřesněji dosáhnout požadovaného pH. Během měření a kalibrace se také vyhněte skleněnému nádobí, protože způsobuje nepřesnosti. Lepší je, pokud jsou pipety, stříkačky a ostatní nástroje vyrobené z plastu.

V článku jsme shrnuli základní principy měření a úpravy pH. Je nutno dodat, že každý pěstitel má na věc vlastní názor a postupuje trochu jinak. Zkušenost je samozřejmě nenahraditelná i v indoor pěstování. Pokud byste ale potřebovali ještě s něčím poradit, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat