Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Jak na domácí pěstování zázvoru?
Máte rádi zázvor? A věděli jste, že je tento zdravý zázrak nenáročný na domácí pěstování? Objevte tajemství čínské medicíny a vypěstujte si svůj vlastní zázvor.
Jaké jsou benefity zázvoru?
Pokud byste to snad ještě nevěděli, zázvor je skvělým společníkem pro zdravý život. Tento poklad pochází z Číny, kde byl odpradávna využíván jak ve formě koření, tak i pro medicínské účely. Jeho konzumace posiluje imunitu, podporuje trávení a zároveň má afrodiziakální účinky. Účinky zázvoru si pochvalují ženy trpící menstruační bolestí a pomáhá i při cestovní nevolnosti. Pokud si vypěstujete zázvor doma sami, využijte nejlépe všech jeho výhod.
Co budete potřebovat?
- Kořen zázvoru
- Zahradnický nůž
- Vhodnou půdu
- Odstátou voda
- Květináč
Jak postupovat?
Nejlépe uděláte, když zázvor pořídíte v zahradním centru nebo najdete ve speciálním katalogu se semeny. Můžete samozřejmě koupit zázvor i v obchodě s potravinami, v takovém případě se ale připravte, že jeho růst bude pomalejší, protože takové zázvory obsahují často různé inhibitory, které mají zabraňovat klíčení. Pokud tedy pořídíte zázvor v obchodě, nechejte ho přes noc namočený ve vodě. Tak ho zbavíte všech pesticidů, které v něm mohou být.
Kořen pro výsadbu musí být čerstvý s pevnou slupkou, zapomeňte na starý a vyschlý. Na škodu také nebude, pokud už má zázvor nějaké klíčky, čím zelenější, tím lepší. Ty pak můžete odříznout a samostatně zasadit v květináči.
Jaký zvolit květináč? Protože zázvor roste horizontálně, je lepší koupit širší a mělčí květináč.
Postup pro domácí pěstování zázvoru krok za krokem:
- Naplňte květináč dobře propustnou zeminou bohatou na živiny. Dejte pozor, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, které by zdeformovaly oddenky záz
voru. - Vložte kořen zázvoru do půdy tak, aby pupen mířil nahoru. Přikryjte ho tří až pěticentimetrovou vrstvou půdy a dobře zalijte.
- Květináč se zázvorem dejte na teplé místo, vyvarujte se ale přílišnému slunečnímu záření.
- Udržujte půdu vlhkou pomocí spreje nebo mírného zalévání.
- Nezapomínejte pravidelně (alespoň jednou za dva týdny) na hnojení běžnými tekutými minerálními hnojivy. Na podzim ale hnojení omezte.
- Za pár týdnů byste měli v půdě vidět první klíčky. Pokračujte s pravidelným zaléváním a hydratováním.
Kdy zázvor sbírat?
Zasadili jste jihoasijský zázrak a čekáte, kdy budete moci konečně sklízet? První části zázvoru můžete sklízet zhruba po 3-4 měsících po výsadbě. Jak na to? Nejprve odhrňte část zeminy ke straně květináče, abyste viděli oddenky. Uřízněte, kolik výhonku potřebujete, a odhrnutou zeminu zase vraťte zpátky.
Pokud chcete využít větší množství zázvoru, klidně můžete. Vytrhněte celou rostlinu a v půdě nechejte pouze několik oddenků, aby mohly zase znovu růst. Takhle můžete zázvor pěstovat několik let.
Přesvědčili jsme vás a chcete co nejdříve začít s domácím pěstováním zázvoru? Podívejte se do našeho e-shopu, kde najdete vše potřebné pro úspěšný start.
0 komentářů k zobrazení