Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak na domácí pěstování zázvoru?

zazvorove srdceMáte rádi zázvor? A věděli jste, že je tento zdravý zázrak nenáročný na domácí pěstování? Objevte tajemství čínské medicíny a vypěstujte si svůj vlastní zázvor.

Jaké jsou benefity zázvoru?

Pokud byste to snad ještě nevěděli, zázvor je skvělým společníkem pro zdravý život. Tento poklad pochází z Číny, kde byl odpradávna využíván jak ve formě koření, tak i pro medicínské účely. Jeho konzumace posiluje imunitu, podporuje trávení a zároveň má afrodiziakální účinky. Účinky zázvoru si pochvalují ženy trpící menstruační bolestí a pomáhá i při cestovní nevolnosti. Pokud si vypěstujete zázvor doma sami, využijte nejlépe všech jeho výhod.

klíčící zázvorCo budete potřebovat?

 • Kořen zázvoru
 • Zahradnický nůž
 • Vhodnou půdu
 • Odstátou voda
 • Květináč

Jak postupovat?

Nejlépe uděláte, když zázvor pořídíte v zahradním centru nebo najdete ve speciálním katalogu se semeny. Můžete samozřejmě koupit zázvor i v obchodě s potravinami, v takovém případě se ale připravte, že jeho růst bude pomalejší, protože takové zázvory obsahují často různé inhibitory, které mají zabraňovat klíčení. Pokud tedy pořídíte zázvor v obchodě, nechejte ho přes noc namočený ve vodě. Tak ho zbavíte všech pesticidů, které v něm mohou být.

Kořen pro výsadbu musí být čerstvý s pevnou slupkou, zapomeňte na starý a vyschlý. Na škodu také nebude, pokud už má zázvor nějaké klíčky, čím zelenější, tím lepší. Ty pak můžete odříznout a samostatně zasadit v květináči.

Jaký zvolit květináč? Protože zázvor roste horizontálně, je lepší koupit širší a mělčí květináč.

zázvorový čajPostup pro domácí pěstování zázvoru krok za krokem:

 • Naplňte květináč dobře propustnou zeminou bohatou na živiny. Dejte pozor, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, které by zdeformovaly oddenky záz
  voru.
 • Vložte kořen zázvoru do půdy tak, aby pupen mířil nahoru. Přikryjte ho tří až pěticentimetrovou vrstvou půdy a dobře zalijte.
 • Květináč se zázvorem dejte na teplé místo, vyvarujte se ale přílišnému slunečnímu záření.
 • Udržujte půdu vlhkou pomocí spreje nebo mírného zalévání.
 • Nezapomínejte pravidelně (alespoň jednou za dva týdny) na hnojení běžnými tekutými minerálními hnojivy. Na podzim ale hnojení omezte.
 • Za pár týdnů byste měli v půdě vidět první klíčky. Pokračujte s pravidelným zaléváním a hydratováním.

Kdy zázvor sbírat?

sušený zázvorZasadili jste jihoasijský zázrak a čekáte, kdy budete moci konečně sklízet? První části zázvoru můžete sklízet zhruba po 3-4 měsících po výsadbě. Jak na to? Nejprve odhrňte část zeminy ke straně květináče, abyste viděli oddenky. Uřízněte, kolik výhonku potřebujete, a odhrnutou zeminu zase vraťte zpátky.

Pokud chcete využít větší množství zázvoru, klidně můžete. Vytrhněte celou rostlinu a v půdě nechejte pouze několik oddenků, aby mohly zase znovu růst. Takhle můžete zázvor pěstovat několik let.

Přesvědčili jsme vás a chcete co nejdříve začít s domácím pěstováním zázvoru? Podívejte se do našeho e-shopu, kde najdete vše potřebné pro úspěšný start.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat