skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak vybírat a skladovat semena

Výběr semen není radno podceňovat. Za kvalitní semena si sice připlatíte, při správném hospodaření se vám ale investice rozhodně vyplatí.

Všímejte si údajů na obalu

Před nákupem semen si dobře prohlédněte jejich obal, najdete na něm totiž důležité informace. Musí být jasné, co kupujete a co z toho vyroste. Především na sáčku hledejte český, případně latinský název. Na každém balení musí být uvedena hmotnost v gramech nebo počet semen. U Výhonekzeleninových semen si všímejte odrůdy, abyste věděli, kdy očekávat sklizeň. Odrůdy se různí podle barev, tvarů, chuti apod. Důležitou informací je i údaj o trvanlivosti a další pěstitelské podmínky, jako kdy vysévat a kam, jaká půda je pro rostlinu vhodná a jestli ji umístit na prosluněné místo anebo raději do polostínu.

Proč jsou některé odrůdy dražší? Vývoj stabilní odrůdy je prací na několik let. Kvalitní rostliny, které ze semen vyrostou, jsou přibližně stejně vysoké, ve stejnou chvíli dozrávají a nevykazují žádné genetické chyby. Vy tak získáváte záruku, že si kupujete spolehlivá semena. Naopak levné odrůdy za sebou nemohou mít tak pečlivé šlechtění a důslednou selekci. V případě nákupu semen je proto lepší připlatit.

Jak se semena dělí?

Setkat se můžete se semeny mořenými, obalovanými a lepenými. Mořená semena jsou většinou barevná (červená, modrá, zelená) a mořením jsou chráněna proti houbovým chorobám. Nemořená semena můžete ošetřit sami tím, že je například budete máčet v bylinkovém nálevu. Dalším druhem jsou semena obalovaná. Jsou obalena hmotou, která usnadňuje klíčení. S takovou úpravou se setkáte zejména u jemných a drahých semen, jako je celer, majoránka, salát, petúnie a podobně. Pro úsporu času jsou lepená semena nalepeny na pásku. Pásek se semeny jednoduše vložíte do rýhy, kde ve stejnoměrné vzdálenosti vyklíčí.

Jak na první pohled poznáte, že si kupujete kvalitní semena?

  • Jsou přibližně stejně velká
  • Nejsou poškozená
  • Jednotlivá semínka se od ostatních výrazně neliší
  • Mají hladký a rovnoměrný povrch
  • Jsou čistá a bez slupek

Pokud se budete řídit zmíněnými pravidly, snížíte riziko špatného nákupu. Dbejte na výběr kvalitního zboží, které vám zajistí dobrou klíčivost. Naše semena vyhovují ve všech uvedených bodech a pomohou zkrášlit vaši zahradu.

Jak semena skladovat, aby dlouho vydržela?Semena

Máte nasazeno a zůstaly vám nevyužité zbytky semen? Při správném uskladnění vám vydrží životaschopné po mnoho let. Pro semena je nepříznivá už 70% relativní vlhkost vzduchu. To jsou podmínky, se kterými se obvykle setkáváme v zimě v nevytápěné bezmrazé místnosti. Vůbec nejhorší je semena skladovat v místnostech s proměnlivými podmínkami teploty a vlhkosti, jako je například zahradní bouda nebo garáž.

Kam tedy semena uložit? Nejlepší službu vám udělá chladnička! Semena, která jste koupili v laminovaném, hermeticky uzavřeném sáčku, byla výrobcem vysušena na 7 až 9 %. Po odebrání semen proto hned sáček uzavřete, aby semena nemohla zvlhnout a vložte ho do hermetického obalu, nejlépe skleněné nebo plastové nádoby, uzavřete ji a uložte do chladničky s teplotou 5 až 10° C. V takových podmínkách vám semena bez problémů vydrží i déle než do příštího roku.

Ať už si chcete zkrášlit zahradu krásnými květinami anebo si plánujete pochutnávat na vlastní zelenině, dejte si záležet na volbě kvalitních semen. Vyberte semena, která vyhovují všem základním pravidlům, podle nichž poznáte kvalitu. Jedině taková semínka vám totiž zajistí úrodu, se kterou budete spokojeni.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat