606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Asset 12

Jak vypočítat sílu ventilace, kterou budete potřebovat

Správně zvolená vzduchotechnika je v indoorové pěstírně jednou ze základních věcí, na které byste měli myslet. Bez pravidelné výměny vzduchu nebudou mít rostliny optimální přísun kyslíku a CO2, následkem čehož pomaleji porostou a budou tvořit menší květy a plody.

Přívod nebo odvod?

O různých typech ventilátorů a potrubí jsme už na našem webu psali, takže se jim v tomto článku už nebudeme věnovat a zaměříme se výhradně na výkon ventilace. Při volbě výkonu ventilátoru je třeba rozlišovat ventilátor pro přívod vzduchu a pro odvod vzduchu. Přívodní ventilátor může mít vždy až o polovinu nižší výkon, nežli ventilátor pro odtah.

Trocha matematiky

Pro výpočet výkonu ventilátoru se používají v zásadě dva postupy.ventilátory První z nich bere v potaz výkon světelných zdrojů instalovaných v pěstírně a je velice jednoduchý. Na každý jeden Watt výkonu osvětlení použijte výkon ventilátoru 1m3/h (průtok vzduchu za hodinu). To znamená, že pro pěstírnu s HID výbojkou o výkonu 400 W koupíte odtahový ventilátor o výkonu minimálně 400 m3/h a ventilátor pro přívod vzduchu o výkonu 200 m3/h. Jestliže máte pěstírnu se dvěma HID výbojkami o výkonu 400 W, budete potřebovat ventilátor pro odtah o výkonu 800 m3/h a pro přívod 400 m3/h. Tento způsob výpočtu je zvlášť vhodný pro HID výbojky a bere v potaz i použití pachového filtru odpovídající velikosti a roury do délky pěti metrů.

Druhý způsob výpočtu výkonu se hodí zejména v případě, kdy používáte jiný světelný zdroj nežli HID výbojky, tedy LED nebo CFL osvětlení, nebo v případě, že používáte aktivně chlazené reflektory se samostatným okruhem pro odtah vzduchu od výbojek (například Cooltube reflektory). Důležitou podmínkou pro úspěšnou aplikaci následujícího vzorce pro výpočet výkonu ventilace je také optimální teplota v pěstírně, kdy nepotřebujete větrat z důvodu příliš vysoké teploty (v takovém případě se lépe hodí předchozí výpočet). A jak tedy výkon v tomto případě vypočítat? Spočítejte objem vzduchu v pěstebním prostoru a vynásobte jej čtyřicetkrát pro odtahový ventilátor a dvacetkrát pro přívodní ventilátor. Pokud má váš pěstební prostor objem 3 m3, vyjde vám výkon pro odtahový ventilátor na 120 m3/h a pro přívod 60 m3/h.

Pokud si nevíte rady s výpočtem, či potřebujete jinou radu ohledně ventilace, neváhejte a kontaktujte nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *