Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak vypočítat sílu ventilace, kterou budete potřebovat

Správně zvolená vzduchotechnika je v indoorové pěstírně jednou ze základních věcí, na které byste měli myslet. Bez pravidelné výměny vzduchu nebudou mít rostliny optimální přísun kyslíku a CO2, následkem čehož pomaleji porostou a budou tvořit menší květy a plody.

Přívod nebo odvod?

O různých typech ventilátorů a potrubí jsme už na našem webu psali, takže se jim v tomto článku už nebudeme věnovat a zaměříme se výhradně na výkon ventilace. Při volbě výkonu ventilátoru je třeba rozlišovat ventilátor pro přívod vzduchu a pro odvod vzduchu. Přívodní ventilátor může mít vždy až o polovinu nižší výkon, nežli ventilátor pro odtah.

Trocha matematiky

Pro výpočet výkonu ventilátoru se používají v zásadě dva postupy.ventilátory První z nich bere v potaz výkon světelných zdrojů instalovaných v pěstírně a je velice jednoduchý. Na každý jeden Watt výkonu osvětlení použijte výkon ventilátoru 1m3/h (průtok vzduchu za hodinu). To znamená, že pro pěstírnu s HID výbojkou o výkonu 400 W koupíte odtahový ventilátor o výkonu minimálně 400 m3/h a ventilátor pro přívod vzduchu o výkonu 200 m3/h. Jestliže máte pěstírnu se dvěma HID výbojkami o výkonu 400 W, budete potřebovat ventilátor pro odtah o výkonu 800 m3/h a pro přívod 400 m3/h. Tento způsob výpočtu je zvlášť vhodný pro HID výbojky a bere v potaz i použití pachového filtru odpovídající velikosti a roury do délky pěti metrů.

Druhý způsob výpočtu výkonu se hodí zejména v případě, kdy používáte jiný světelný zdroj nežli HID výbojky, tedy LED nebo CFL osvětlení, nebo v případě, že používáte aktivně chlazené reflektory se samostatným okruhem pro odtah vzduchu od výbojek (například Cooltube reflektory). Důležitou podmínkou pro úspěšnou aplikaci následujícího vzorce pro výpočet výkonu ventilace je také optimální teplota v pěstírně, kdy nepotřebujete větrat z důvodu příliš vysoké teploty (v takovém případě se lépe hodí předchozí výpočet). A jak tedy výkon v tomto případě vypočítat? Spočítejte objem vzduchu v pěstebním prostoru a vynásobte jej čtyřicetkrát pro odtahový ventilátor a dvacetkrát pro přívodní ventilátor. Pokud má váš pěstební prostor objem 3 m3, vyjde vám výkon pro odtahový ventilátor na 120 m3/h a pro přívod 60 m3/h.

Pokud si nevíte rady s výpočtem, či potřebujete jinou radu ohledně ventilace, neváhejte a kontaktujte nás.

9 komentářů k zobrazení

 1. zdravím, chtěl bych se zeptat jak často bych měl vyměnit vzduch v boxu 2 m3 pokud teplota je v pořádku (led osvětlení) a chci výměnu jen pro „nový“ vzduch, nikoliv kvůli ochlazení, stačí zapnout odtah cca jednou za hodinu na pět minut pokud je ventilátor schopen tento objem vyměnit za 3 minuty? děkuji za info

  1. Dobrý den,

   nejde jen o chlazení prostoru, ale i o to, že rostliny potřebují pravidelně přísun čerstvého vzduchu, kvůli přístupu k CO2, který při rozsvíceném světle rostliny spotřebovávají. Podle výpočtu mi vychází síla ventilace pro led osvětlení v boxu 2m3, že odtahový ventilátor má mít výkon 80m3/h a přítahový ventilátor 40m3/h. Pokud nepoužíváte přítah, odtahový ventilátor by měl mít výkon 120m3/h.

   1. zdravím, ten ventilátor je tedy v pořádku, má výkon 145m3/h a jen nevím, zda musí běžet pořád nebo můžu nastavit spouštění třeba jen jednou za hodinu na deset minut aby se vzduch vyměnil, děkuji za informaci

    1. Dobrý den, ideální je pokud ventilátor běží neustále, protože rostliny potřebují pro zajištění dobré sklizně neustále přísun čerstvého vzduchu. V praxi se to řeší triakovým regulátorem s termostatem. Regulátorem nastavíte odtah na 20% otáček ventilátoru a na termostatu nastavíte například 25°C. Pokud je v pěstebním prostoru překročena tato nastavené teplota ventilátor přepne z 20% otáček na 100% otáček, dokud se pěstební prostor nezchladí pod nastavených 25°C a v tuto chvíli se opět ventilátor přepne na 20% výkon. Pokud nemáte regulátor otáček s termostatem musíte použít alespoň spínací hodiny, které by měli spínat ventilátor alespoň každých 10 až 15 minut kvůli dostatečné výměně vzduchu.

     1. Dobrý den objem mistnosti je 7,8m³ osvětlení je LED Astroideal-Vero 29 AVB425W 2ks. Chtěl by jsem se zeptat jaký ventilátor pro odtah a pro přítah. Původně místnost byla sklep ale teď je zateplený.
      Předem děkuji za odpověď

     2. Dobrý den, pokud máte spočítaný objem vzduchu v místnosti což je 7,8 m3/h, stačí to vynásobit čtyřicetkrát pro odtahový ventilátor a dvacetkrát pro přívodní ventilátor přesně jak píšeme v článku. Vyjde vám, že odtahový ventilátor má mít výkon 312 m3/h a přítahový ventilátor by měl mít výkon 156 m3/h. Pokud nepoužíváte přítah, sečtěte oba výsledky a výsledek je, že při použití jen odtahového ventilátoru by měl mít výkon 468 m3/h.

  1. Dobrý den,

   záleží na tom jaký světelný zdroj budete v pěstebním boxu používat, protože výbojky vydávají více tepla a ventilace musí být tudíž výkonnější než při použití LED světla, které vydává oproti výbojce tepla mnohem méně. Při použitý výbojky doporučuji do boxu 150x150x200cm ventilátor o výkonu 500m3/h, při použití LED světla stačí poloviční výkon ventilace, tedy 250m3/h. Pachový filtr má mít vždy vyšší průtok vzduchu než ventilátor, takže například na ventilátor o výkonu 250m3/h vyberte pachový filtr s průtokem vzduchu 300m3/h.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat