Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vliv UV Záření Na Rostliny

Jak využít vliv UV záření při pěstování?

Chcete posunout své pěstitelské umění na novou úroveň? Pomůže vám správně zvolené osvětlení. UV záření dokáže podpořit růst i květ rostlin. Ukážeme vám, jaké jsou jeho druhy a jaké světlo je na pěstování nejvhodnější.

Co je UV záření

UV záření je elektromagnetické záření, které má kratší vlnovou délku než viditelné světlo. To nám sice samo o sobě nic moc neřekne, důležité ale je, že vlnová délka souvisí s energií světla. Čím kratší má světlo vlnovou délku, tím vyšší je jeho energie, a zase naopak.

Přirozeným zdrojem UV záření není nic jiného než naše slunce. Druhů UV záření je ale hned několik a každý má na rostlinky úplně jiný vliv.

Druhy UV záření a jeho vliv na rostliny

Abyste s pěstováním pod UV lampou slavili úspěchy, musíte především vybrat to správné světlo, se správnou vlnovou délkou. Právě podle ní dělíme UV záření na UVA, UVB a UVC. Prozradíme vám jejich tajemství.

Rostliny a UV záření

UVA záření

– vlnová délka 315–400 nm

UVA je všeobecně neškodné světelné spektrum, kterému jsme díky slunci vystaveni prakticky neustále. Rostliny ho vnímají jako obyčejné modré světlo, to ale neznamená, že pro ně není nijak užitečné. U indoor pěstování vám skvěle poslouží k nasimulování venkovních podmínek. Jednoduše řečeno supluje sluníčko v době, kdy ho není dostatek, nebo na místech, kam v interiéru jen tak nedosvítí.

UVA záření je důležité především pro růstovou fázi rostlin. Abyste jim zajistili dostatek světla i v šerém interiéru, doporučujeme využít kompletní sestavu osvětlení Hobby Kit 400W.

UVB záření

– vlnová délka 280–315 nm

Většina slunečního UVB záření je pohlcena v ozonové vrstvě. Lidem může ve větším množství škodit. U rostlin má negativní vliv na fotosyntézu, čímž je dostává do stresu. To se vám ale při pěstování může náramně hodit!

UVB záření je důležité zejména v květové fázi rostlin. Pokud ho budete používat střídmě, můžete znásobit svoji celkovou úrodu a podpořit v rostlinách produkci pryskyřic, silic a aktivních látek. A tím zejména u bylin zvýšíte jejich účinnost. Vliv má navíc také na jejich chuť a vůni.

Lampy s UVB zářením jsou mimo jiné oblíbené při pěstování konopí. Vlastní rostlinku konopí má pro její léčivé účinky nejeden pěstitel.

Konopí a UV záření

Pokud byste si chtěli vyzkoušet vypěstovat konopí doma i vy, v tomto článku se dozvíte jak na to.

Nezapomeňte, že pěstování konopí pro vlastní potřebu je v Česku legální, pouze pokud má rostlinka obsah THC do 0,3 %. Léčivou sílu má však především konopná látka CBD.

Pro podporu květové fáze rostlin a tím zvýšení vaší úrody je vhodné použít například lampu Lumatek Aurora

UVC záření

– vlnová délka menší než 280 nm

UVC je nejsilnější formou UV záření, které pronikne několika vrstvami buněk a ničí naprostou většinu bakterií, virů, plísní a dalších mikroorganismů. Právě proto je nejčastěji využíváno k dezinfekci vody, ale také prostor – a to i v nemocnicích.

I pro zapálené pěstitele má ale své využití. Pomůže vám účinně sterilizovat pěstební prostor a zbavit ho všech breberek, které by mohly napadnout vaše rostlinky. Skvěle se vám bude hodit především k dezinfekci growboxu, kdy vám ušetří spoustu času a práce s dezinfikováním všech komponentů. Že jste ještě o growboxu neslyšeli? V čem je ukryto jeho kouzlo, se dozvíte zde.

K dezinfekci pomocí UVC záření použijte tzv. germicidní lampy.

Jakých pravidel se při využití UV záření držet

Důležité je to se svícením nepřehnat, jinak byste svou úrodu mohli spálit a celé vaše pěstitelské snažení by přišlo nazmar. Vhodné je proto začít s kratší dobou osvětlení a postupně ji prodlužovat podle toho, jak se rostlinkám bude dařit. Obecné rady pro dobu svícení však neexistují, každá jedna rostlina má ráda něco jiného. Dalším důležitým bodem je umístit světlo do správné vzdálenosti od rostlin. U výbojek je ideální vzdálenost mezi 40–60 cm, u výkonnějších LED světel od 150 W volte vzdálenost 30–40 cm, a co se zářivek a méně výkonných LED světel týče, tam je dostačujících 10–15 cm.

Chcete posunout svůj pěstitelský um na novou úroveň i vy? Objevte celou nabídku lamp pro rostliny v našem e-shopu. Rádi vám pomůžeme s výběrem. Stačí nás kontaktovat.

4 komentářů k zobrazení

  1. Dobrý den mám uvb svetlo není moc silné ale jak dlouho sním mám svítit po celou dobu svícení nebo jen třeba hodinu před zhasnutim nebo nějak tak dekuji a kdy s svícením zacit

    1. Dobrý den,

      UV světlo začněte přidávat rostlinám 3 týdny před sklizní. Většinou se zapíná večer po dobu jedné hodiny před zhasnutím hlavního světla. Tím se rostliny mírně stresují a budou vytvářet více pryskyřice a aromatických látek.

  2. Dobrý den řeším do nekonečna obtížné likvidátory pokojových květin zejména pak svilušky . Existuje prosím nějaké elektronické řešení podobné UV nebo ozonu které by vše preventivně i akutně pomohlo ? Jeden dotaz na ozonové přístroje a míra škodlivosti k rostlinám a pokud se dá částečně ušetřit škody využitím za úplné tmy mimo fotosyntézu . Děkuji za odborný názor .

    1. Dobrý den, svilušky dokáže zahubit germicidní světlo, ale to poškodí i rostliny a o elektronickém řešení, které by zlikvidovalo škůdce a neublížilo rostlinám nevím. Z praxe znám pouze malé ozonové přístroje, které hubí pouze bakterie, plísně a viry a rostlinám neškodí. S velkými ozonery bohužel zkušenosti nemám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat