skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Kdy a jak se začít připravovat na sklizeň úrody

Vaše rostliny si postupně procházejí svými životními fázemi a vy se najednou začnete sami sebe ptát, jak se vlastně připravit na sklizeň úrody a kdy s takovou přípravou začít, aby nebylo příliš brzy, ani moc pozdě. V následujících řádcích vám poradíme, jak na to.

Víte, kdy sklizeň přijde?

Vědomí toho, kdy má sklizeň přijít, je samozřejmě nejdůležitější. Tuto informaci můžete obvykle získat z obalů semínek – bývá zde uvedena.

V čem spočívá příprava na sklizeň a jak dlouho trvá

Před sklizní nemusíte absolvovat jakékoli dlouhé a náročné přípravy. Jde především o to, aby bylo včas vysazeno hnojivo. Včas rajčataznamená zhruba 5-10 dní před sklizní a tato doba závisí vždy na tom, jaké hnojivo používáte. U klasických hnojiv raději počítejte s vysazením 7-14 dní před sklizní, ale pokud používáte šetrnější biohnojiva, nemusíte spěchat a můžete je vysadit až 5-7 dní před sklizní. Po tuto dobu už rostliny zavlažujte jen vodou. Budou tak mít dostatek času a možností vstřebat látky obsažené v hnojivech a ještě se od nich očistit.

Nezapomeňte na flushing

Součástí přípravy na sklizeň by po vysazení hnojiv měl být tzv. flushing (proplachování), což je technika, jejíž pomocí zbavíte rostliny zbytků živin z hnojiv. Flushing spočívá v zalévání rostlin čistou vodou bez hnojiv, případně můžeme využít pomocné látky, jakou je například Final Solution.

Krátkodobý flushing hydroponicky pěstovaným rostlinám prospěje a vy nad svou úrodou už jen zajásáte, protože plody díky tomu zpracují poslední živiny a nakonec budou skvěle chutnat i pěkně vonět. Při pěstování v tradiční zemině počítejte se stejně dlouhou dobou jako u pěstování hydroponického.

Příprava na sklizeň není nikterak náročná a zvládne ji hravě každý pěstitel, který dokázal přivést své rostliny právě až k fázi sklizně. Nezapomeňte včas vysadit hnojiva s ohledem na to, jaká používáte a jak dlouho se jejich zbytků budou rostliny zbavovat. U biohnojiv stačí 5-7 dní, u klasických hnojiv 7-14 dní. Dbejte na řádné proplachování a plody vaší snahy budou stát za to.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat