skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování indoor krok za krokem III: vybíráme pěstební box

K tomu, abyste si mohli splnit svůj pěstitelský sen, nepotřebujete celou pěstební místnost. Bohatě vám totiž postačí pěstební box, stan, který zabere menší prostor a ještě se v něm uchytí i ty nejnáročnější a nejchoulostivější rostlinky, které se rozhodnete pěstovat. Proč by ve vašem pěstitelském repertoáru neměl box chybět a na co byste se měli zaměřit při jeho výběru? Čtěte a vše se dozvíte.

Proč si pěstební box pořídit?

Důvodů, proč byste pěstování v boxu měli alespoň vyzkoušet, abyste byli o zkušenost bohatší, je několik. Existují druhy rostlin, které vyžadují docela specifické mikroklima. A právě to se v boxu daří poměrně jednoduše nastavit a dlouhodobě udržet. Další výhodou je neprodyšnost a nepropustnost světla skrze stěny boxu. Díky optimálnímu klimatu dochází k urychlení růstu rostlin a k jejich zkvalitnění.

Jak na výběr pěstebního boxu a pěstební sestavy

Jakmile se pustíte do výběru pěstebního boxu, je důležité si nejprve uvědomit, zda si chcete ulehčit práci, pořídit si pěstební sestavu (čili plně vybavený box) a za tu si připlatit, nebo si koupit pouhý box a ten si potom na vlastní pěst vybavit vším, co do něj patří. Tato varianta je levnější, zato je však třeba mít znalosti a vědět, co a jak. Rozhodně by se do ní neměl pouštět začátečník.

Kupovaný box se dá sestavit během několika minut a v případě nutnosti ho lze rychle rozložit a přenést na jiné místo.

pěstební stanCo se vybavených pěstebních sestav týče, pravidlo, že dražší rovná se lepší, zde rozhodně platit nemusí. Proto by hlavním ukazatelem, podle kterého se budete rozhodovat při výběru, neměla být cena, nýbrž:

  • rozměry stanu,
  • vybavenost,
  • dostatečný zdroj světla,
  • dostatečně výkonná vzduchotechnika,
  • barva
  • použité materiály.

Náš tip: Výběr pěstebního boxu jsme detailně popsali v tomto článku.

Srovnání pěstebních boxů z e-shopu SpeciálníZahradnictví.cz

Abyste se u nás lépe orientovali, rozhodli jsme se představit vám pěstební boxy z vlastní nabídky. Do té patří boxy řady:

  • Dark Street a Dark Room: Boxy Dark Street jsou nejlevnější, mají slabou látku a málo vývodů pro ventilaci a kabely. Dark Room oproti Dark Street nabízejí u větších modelů boční dveře, které usnadňují přístup k rostlinám. Tyto boxy zaručují rostlinám téměř 100% tmu, jsou vhodné pro pěstování skoro všech druhů rostlin – nejvíce však vyhovují citrusům, orchidejím a tropickým rostlinám.
  • Probox: Tyto boxy jsou srovnatelné s Dark Room, větší modely také disponují bočními dveřmi pro lepší dostupnost, mají však i silnější látku. Takřka dokonale zpracované boxy se hodí i pro ty nejcitlivější rostliny, kterým dokáží zaručit optimální podmínky.
  • Homebox Growlab: Tyto boxy jsou srovnatelné s boxy Dark Room a Probox, jejich stěny však poskytují lepší tepelnou izolaci, a to i při zhasnutých lampách. Jsou proto ideální do chladnějších prostor.
  • Homebox Evolution: Jde o nový model dosud vyráběných modelů Homebox White. Mají bílou vnitřní stěnu, která dobře udržuje nižší teplotu, tudíž se hodí do pěstování ve vyšších teplotách, a také boční okna pro lepší přístup k rostlinám.

Mýtus! Jako první byly vyráběny boxy s bílým vnitřkem a černým vnějškem, protože bílá barva odráží světlo a černá zabraňuje jeho propouštění. Později přišly na trh boxy se stříbrným vnitřkem a automaticky začaly být považovány za lepší. Měřením se však prokázalo, že boxy s bílým vnitřkem odrážejí více světla a zajišťují nižší teplotu, což je pro rostliny lepší. Nedejte proto na dogmata, ptejte se a pátrejte.

Vybírejte box podle našich rad a podle svých zkušeností

Pokud nemáte pro své indoor pěstování k dispozici celou pěstební místnost, ale přesto se pěstování chcete věnovat, nezoufejte. Vrhněte se do výběru pěstebního boxu nebo pěstební sestavy. Začátečníkům doporučujeme právě plně vybavenou pěstební sestavu, pokročilejší si mohou pořídit samotný box a podle svého si ho vybavit tak, aby dokonale vyhovoval a fungoval.

Při samotném výběru myslete na jeho rozměry (aby se vám box vešel tam, kde na něj máte vyhrazené místo), na jeho materiál a provedení, vybavenost, dostatečný zdroj světla a barvu. V případě nejasností s výběrem se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme.

Pořiďte si vlastní pěstební box

Najděte si v našem e-shopu takový pěstební box, který vám zaručí spolehlivé a efektivní pěstování.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat