skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování indoor krok za krokem IV: Vzduchotechnika, teplota a vlhkost

Každý pěstitel má stejný cíl – aby jeho rostliny byly silné a odolné, zkrátka aby celkově prospívaly, a ty, které jsou k tomu určeny, aby nakonec přinesly i pěkné a chuťově dobré plody. K tomu je však z jeho strany zapotřebí kvalitní péče. Dvěma důležitými faktory při ní jsou teplota a vlhkost. Právě na ně, na jejich kontrolu a úpravu se v tomto článku zaměříme.

Ideální vlhkost: pozor na životní fázi rostlinflower

To, jakou vlhkost rostlina potřebuje, závisí na tom, v jaké životní fázi se zrovna nachází. Ideální vlhkost je 80 %. Výjimkou je však období 3-4 týdnů před sklizní, tedy fáze vrcholné tvorby květu, kdy by se měla vlhkost pohybovat mezi 40-60 %. Právě v této fázi je rostlina nejvíce ohrožována vznikem plísní, přesto jde o období, kdy zapomínáme vlhkost vzduchu snižovat. Dbejte na správnou regulaci vlhkosti, aby následná sklizeň opravdu stála za to.

Náš tip: Chcete se dozvědět více o doporučené vlhkosti vzduchu v závislosti na životní fázi rostliny? Přečtěte si náš článek Jaká je ideální vlhkost pro růst rostlin!

Abyste mohli vlhkost vzduchu kontrolovat, měli byste mít vlhkoměr, na který se budete moci spolehnout.

Úprava vlhkosti vzduchu v pěstební místnosti

S pomocí vlhkoměru zjistíte, jaká je vlhkost vzduchu, ale neupravíte ji. Můžete to však zvládnout díky zvlhčovači, který vám pomůže se zvlhčování vzduchu, a díky klimatizaci, jež zajistí snižování vlhkosti.

Ideální teplota: liší se ve dne a v nocieurotech-triakovy-regulator-ventilatoru-s-termostatem

Teplota společně se světlem a vlhkostí vzduchu velmi ovlivňuje vývoj a růst rostlin, proto není radno ji podceňovat. Ve dne, tedy přesněji řečeno v denní fázi při svícení, by se teplota měla pohybovat mezi 27 a 29°C. Může se dostat až k 31°C, ale tuto hranici by neměla překročit. Jakmile se tak stane, dochází ke zpomalení fotosyntézy a v důsledku toho i ke zpomalení růstu. Rostliny při takto vysokých teplotách totiž nejsou schopny přijímat potřebné množství oxidu uhličitého ze vzduchu.

Během noci, tedy během denní fáze tmy, by měla teplota klesnout do rozmezí o 8-10°C nižší než během fáze svícení. Naprosto ideální teplota je asi 19°C při tmě a 28-29°C při svícení.

Teplotu vzduchu můžete snadno hlídat a měnit triakovým regulátorem s termostatem, který reguluje otáčky ventilátoru, případně můžete využít přenosných klimatizačních jednotek.

Dbejte na správnou vlhkost a teplotu, nebudete litovat!

Optimální teplota a vlhkost jsou základní předpoklady pro správný růst rostlin, proto je třeba nepodceňovat jejich kontrolu a úpravu. Nezapomínejte, že vlhkost má být 3-4 týdny před sklizní nižší než během předchozí životní fáze rostliny a teplota se zase odvíjí od fáze svícení a tmy. Vše se dá snadno kontrolovat i regulovat díky moderní technice. Vyberte si u nás a v případě, že si nebudete s výběrem jisti, se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat