skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Pěstování Paprik Pro Vás Nemusí Být španělskou Vesnicí

Pěstování paprik pro vás nemusí být španělskou vesnicí

Možná už jste slyšeli nebo četli o tom, že jsou papriky na pěstování poměrně náročné. Ano, jde o rostlinky, které si žádají pořádné hýčkání a téměř každodenní péči. To ale neznamená, že se do pěstování paprik nemůžou pustit začátečníci. Když se na rozmazlování paprik poctivě připraví, zvládnou to i oni.

Pálivé, žluté, červené, zelené – vyberte si podle svého gusta

Vypěstovat si můžete i papriky z obchodu.V prvé řadě si rozmyslete, jaké druhy lahodné zeleniny budete pěstovat, a podle toho si obstarejte semena paprik. Na trhu seženete semínka pálivých chilli papriček, ale i těch sladké chuti a různých tvarů či barev. Mezi nejoblíbenější patří kapie. Meze se nekladou ani v pěstování méně tradičních druhů paprik, jako jsou například shishito nebo serrano.

Kromě semínek můžete vsadit rovnou na sazeničky ze zahradnictví nebo klidně od sousedů.

Chutná vám paprika z obchodu? Schovejte si semínka

K setí lze použít také semínka z paprik, které jste již ochutnali a olizovali se po nich až za ušima. Aby byla semínka použitelná, budete je muset namořit. Jak? Podívejme se na postup:

  • odeberte semínka z papriky, která vám tolik chutnala,
  • mořte je za sucha tak, že do sáčku s osivem nasypete práškové mořidlo,
  • sáček protřepejte,
  • obsah sáčku přesejte, abyste se zbavili přebytečného mořidla.

Dodržte podmínky, za kterých papriky porostou

Ideální čas pro výsev paprik přichází na přelomu února a března, kdy se prodlužuje den a je více světla. Jen se světlem si ale papriky nevystačí, dále jim budete muset zajistit:

  • Kvalitní substrát – v žádném případě by neměl být kyselý ani zasolený, klidně vsaďte na klasický výsevní substrát s pH 6–8 a nižším obsahem živin. Řada zahradníků používá také perlit. Zeminu, kterou si přichystáte do nádoby, promokřete, aby byla vlhká. Navrch pak rozsypejte semínka tak, aby nebyla přímo na sobě. Na semínka dejte opravdu malou vrstvu substrátu. Použijte rozprašovač a své dílo navlhčete. Jestliže použijete místo substrátu perlit, nepoužívejte už žádnou horní vrstvu substrátu. Aby ale semenům nebyla zima, přikryjte je papírovou utěrkou a také ji poprašte vodou z rozprašovače.
  • Dostatečnou výživu – citlivé papriky si potrpí na nižší obsah živin, zato kvalitní hnojivo. Tím podpoříte nejen chuťové vlastnosti plodů, ale i vyšší obsah antioxidačních látek a správné vyzrávání.
  • Teplo – to je něco, bez čeho vaše papriky zkrátka nemohou žít. Vyvarujte se výkyvům teplot, průvanu, ale i chladu. Ve fázi klíčení se snažte zajistit okolní teplotu mezi 26–30 °C. Ve chvíli, kdy zahlédnete první děložní lístky, už nemusíte tolik topit. Rostlinkám postačí okolo 20 °C přes den a 15 °C v noci.
  • Přiměřené vlhko – zemina, v níž máte zaseté papriky, by neměla vyschnout, udržujte ji proto neustále vlhkou.

Pikýrování aneb jak naložit se správně velkými sazenicemi

Ve chvíli, kdy vám rostlinky paprik vyrostou natolik, že se v truhlíku nebo v jiné nádobě tísní, je čas na tzv. pikýrování. Jde o přepichování mladých sazenic do samostatných květináčů. Do jednoho květináče můžete umístit dvě rostlinky naráz, aby se pěkně podpíraly. Dejte jim dostatek světla a udržujte přes den teplotu okolo 22 °C, v noci pak kolem 15 °C. Zalévejte jen občas, aby se zemina nepřemokřila.

Pokud si nejste jisti, jak poznat kvalitní sazenici, řiďte se následujícími dvěma body:

  • má první květní poupata,
  • je pevná a vypadá zdravě.

Až budete mít ideální sazenice po ruce, rozhodně je hned nesázejte do záhonu. Myslete na to, že se chtějí mít jako v bavlnce – a tímto byste jim způsobili šok. Nejdříve chtějí otužovat. Postupně přemísťujte rostlinky na chladnější místo. Vždy jim dejte pár dní na aklimatizaci a zase teplotu snižte.

A kdy konečně sázet? Podívejme se na dva případy:

  1. Papriky půjdou do záhonu – počkejte do května. Pak zvolte místo, kam míří většinu dne slunce, zajistěte půdu bohatou na humus a živiny.
  2. Pěstování paprik ve skleníku – sázejte klidně už s prvními jarními dny, ale rozhodně neumísťujte papriky do průvanu ke dveřím, raději je dejte doprostřed skleníku a dál.

Jak se o sazenice dále starat

Návod, jak pěstovat papriky.

Otužováním a zasazením starost o papriky nekončí. Budou si od vás žádat poctivou péči v podobě „zálivky tak akorát“. Nepřemokřujte je a ani je nenechte vyschnout.

Zabraňte škůdcům v napadení vašich paprik. Nejvíce je ohrožují mšice, sviluška chmelová nebo roztočík široký. Na svilušku a roztočíka vyzrajete jen těžko, s mšicí ale zatočíte pomocí olejových preparátů nebo lepových šipek. Je dobré se informovat o tom, jakou ochranu proti škůdcům na paprikách lze ještě využít.

To nejlepší na konec – sklizeň a ochutnávání

Nyní už víte, jak pěstovat papriky ve skleníku i na záhonu. Teď něco málo ke sklizni. Papriky jsou speciální v tom, že se dají sklízet jak dozrálé (botanická zralost), tak nedozrálé (technologická zralost). Doporučujeme samozřejmě první variantu, díky které si vychutnáte své vzrostlé, vyzrálé papriky co nejvíce.

A až papriku odtrhnete, nezapomeňte o ranku po ulomeném plodu nadále pečovat – větrejte kolem ní, ať se hezky zacelí. Papriky jsou zkrátka slečinky, které vyžadují péči od začátku až do chvíle, kdy už je máte v břiše.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat