606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Pěstujte S Námi Chilli Papričky Po Celý Rok

Jak pěstovat doma chilli papričky po celý rok

chilli_papričkyChilli papričky jsou oblíbené plody exotických křovitých paprik, běžně rostoucích  v tropických či subtropických oblastech. Nemusíte ovšem litovat, že nežijete v Jižní Americe, Indii nebo Africe, papriky si můžete poměrně snadno vypěstovat i doma. Pokud se věnujete indoor pěstování, nemusíte se navíc řídit podle ročního období. Domácí chilli papričky tak můžete mít na talíři klidně po celý rok. V následujícím článku vám nabízíme přehledný návod, jak pěstovat (nejen) chilli papričky v několika krocích.

Základem je zvolit si správnou odrůdu

Jpapikyak asi víte, druhů chilli papriček je celá škála. Za svou pálivou chuť vděčí látce jménem kapsaicin, který se v nich vyskytuje v různé koncentraci. Obecně se dá říci, že čím pálivější odrůda, tím déle jejich vypěstování trvá. Pokud patříte v pěstování chilli papriček k začátečníkům, doporučujeme vám zvolit si „rychlejší“ a méně pálivou odrůdu. K těm nenáročným patří například Apache, Tabasco nebo Serrano Balin. Pokročilejší pěstitelé klidně mohou zvolit pálivější a k pěstování obtížnější druhy, třeba Trinidad Scorpion Moruga. Pokud z nějakého důvodu nechcete pěstovat papričky vyloženě doma a chystáte se je později přesunout ven, je důležité začít 4–6 týdnů před posledním mrazem.

K dosažení optimálního růstu nechte papričky nejprve naklíčit

Použijte vždy kvalitní osivo, určitě ne starší než 3 roky. Pokud nepoužijete koupená či jinak získaná semínka hned, skladujte je vždy v suchu, chladu a temnu. Dalším krokem, který můžete, ale nemusíte udělat, je nechat semínka nejprve naklíčit. K tomu účelu vám postačí obyčejná vata či navlhčený kapesník, ale lze sáhnout i po speciálních materiálech, jako je Rockwool nebo rašelinové tabletky Jiffy. Speciální média mají tu výhodu, že vám později usnadní přesazování rostlinky. Vaše budoucí chilli papričky budou klíčit několik týdnů, v této fázi jsou poměrně choulostivé a potřebují dostatek světla.

Kdy začít přesazovat (chilli) papričky?

Sazeničky vytvářejí listy po párech. Ten první nazýváme semínkové lístky, teprve druhý pár tvoří opravdové lístky. Pokud spatříte u svých sazeniček tyto dva páry lístků, můžete začít s přesazováním rostliny do substrátu. Dostačující velikost kontejnerů je 10×10 centimetrů. Pokud jste použili ke klíčení Rockwool nebo tabletky Jiffy, přesazujete do substrátu i s tímto základem. V opačném případě si dejte pozor, ať nepoškodíte křehké kořínky. Během růstu můžete také chilli samozřejmě přihnojovat. V našem e-shopu najdete hnojiva Chilli Focus od Growth Technology, namíchaná speciálně pro chilli.

pěstování paprikChilli papričky potřebují dostatek světla a adekvátní vlhkost půdy

Pokud jste zvládli operaci přesazení a rostlinky se úspěšně uchytily, můžete se začít těšit na budoucí úrodu. Mějte na paměti, že chilli potřebuje dostatek světla (zhruba 14 hodin světla a 10 hodin tmy denně) a dostatek vody. Zalévejte vždy odstátou a vlažnou vodou. Příliš studená by rostlinu mohla vystavit teplotnímu šoku. Tak jako u všech rostlin, i zde si ale dejte pozor na přelévání. Půda by ideálně měla být v období růstu mírně vlhká. V době dozrávání můžete zálivku mírně omezit, i tehdy ale potřebuje chilli stále dost vody. Jak už jsme uvedli, doba růstu od začátku do období produkce plodů je u jednotlivých druhů odlišná a koresponduje s jejich pálivostí. Například Apache vám dozrají za cca 16 týdnů od zasetí, u T. Scorpion se dočkáte plodů až za asi 8 měsíců.

 

Chcete se stát profíkem v pěstování pálivých papriček?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *