skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Celoroční Pěstování Chilli Papriček Zvládnete Levou Zadní

Celoroční pěstování chilli papriček zvládnete levou zadní

Žili jste v domnění, že pěstování chilli papriček je vyhrazeno jen pro tropické a subtropické klima? Opak je pravdou! Ve skutečnosti si na čerstvých chilli papričkách z vlastní úrody můžete pochutnat i vy, a to navíc po celý rok. Pěstování čili papriček totiž zvládne opravdu každý a my vás o tom dnes přesvědčíme.

Pěstování chilli papriček doma versus venku

Chilli papričky můžete pěstovat jak doma v bytě, tak i venku. Oba způsoby však mají svá specifika, na která si nyní posvítíme.

Jak pěstovat chilli v bytě?

Papričky potřebují dostatek světla. Denně alespoň 10–14 hodin. Při pěstování chilli indoor je proto umístěte ideálně na parapet k oknu, které je orientováno na jih. Výhodou domácího pěstování feferonek je fakt, že je můžete zasít v podstatě kdykoliv a pěstovat je celoročně. Podívejte se na nabídku produktů, které vám s pěstováním chilli pomohou.

Kde venku pěstovat čili papričky?

Při pěstování chilli papriček venku naopak vyčkejte s výsevem až do března. Rostlina je citlivá na nízké teploty, a proto všeobecně doporučujeme pěstovat chilli papričky spíš ve skleníku nebo fóliovníku. Pozor ale, abyste jim stále dopřáli dostatek čerstvého vzduchu a aby teplota uvnitř skleníku nepřesáhla 50 °C.

Pokud plánujete pěstovat čili papričky na balkoně, i v tomto případě zvolte jeho slunné, ale závětrné místo. Přečtěte si více o tom, jak si vytvořit jedlý balkon.

Jak pěstovat chilli papričky v květináči

Pěstování chilli papriček v květináči se v posledních letech stalo velkým trendem. Kromě toho, že rostlina plodí velmi chutné plody, umí totiž udělat i velkou parádu. Nemusíte si navíc pořizovat žádný speciální ani velký květináč, protože vám bude stačit ten běžný o rozměrech 10 x 10 cm. Vhodným řešením je například Teku květináč z odolného plastu.

Abyste předešli přelití rostliny, sáhněte po variantě s otvory na dně, které zajistí odtok přebytečné vody. Květináč s feferonkami pak postavte tam, kam svítí sluníčko a pravidelně je zalévejte.

Sázení chilli papriček není žádná věda

Při sázení chilli papriček používejte kvalitní semena, která by neměla být starší než 3 roky. Pro pěstování v našich podmínkách jsou vhodnější semena evropského typu, jelikož jsou odolnější.

Chilli papričky můžete vysévat celoročně, avšak za nejlepší období se u domácího pěstování označuje leden nebo únor. Semena nechte nejprve naklíčit v obyčejné vatě nebo navlhčeném kapesníku. Pomoct si ale můžete i Rockwoolem nebo rašelinovými tabletkami Jiffy.

Během klíčení chilli udržujte stabilní pokojovou teplotu kolem 24 °C a zajistěte papričkám dostatek světla. S tím vám pomůže třeba vyhřívaný pařník Garland Jumbo s termostatem. Papričky také pravidelně kropte rozprašovačem, aby zůstaly ve vlhku. Doba klíčení chilli pak závisí na odrůdě, kterou jste vyseli.

Kdy přesadit chilli? Sledujte lístky

Na mladých čili papričkách nejprve vyrostou dva děložní lístky. Teprve poté se objevují i pravé lístky, které vám dají znamení, že je čas přesazovat do substrátu. Doma můžete chilli papričky přesadit hned, jakmile lístky uvidíte.

Pokud ale pěstujete venku, počkejte s přesazováním až na období po posledních mrazech. V případě, že jste při klíčení použili Rockwool nebo tabletky Jiffy, přesuňte rostlinu do nového substrátu i s tím.

Vyberte vhodný substrát

Chilli papričkám se bude dařit ve vzdušnějším substrátu, který odvede nadbytečnou vodu ze zálivky. Abychom vám usnadnili práci, vybrali jsme pro vás speciální hnojiva vyrobená již přímo pro potřeby chilli papriček.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

VEGAFLOR CHILLI

Vegaflor Chilli je hnojivo speciálně vyvinuté pro chilli papričky po celý životní cyklus rostliny, obsahující všechny nezbytné živiny pro mohutnou, zdravou a hodně dlouhou úrodu chilli paprik.

hnojiva Canna

HABANERO ROSSO

Jedná se o jeden z mnoha výběrů chilli paprik typu Habanero, roste jako stromek či rozvětvený keř. Listy jsou zelené, oválné a mírně vlnité. 

hnojiva Canna

SKLENÍK GARLAND

Garland skleník XL plastový velký – plastový pařník s regulátory vlhkosti, 58×40,5×22,5cm, materiál černý odolný plast 

3 pravidla pro péči o feferonky

Jak se nadále o chilli papričky starat? Dodržujte následující doporučení.

  1. Jak hnojit chilli papričky

Správné hnojení chilli papriček je zásadní především při pěstování doma nebo na balkoně. Papričky hnojte jednou za dva týdny nebo za měsíc. Během růstu je můžete případně jednou týdně přihnojovat hnojivem rozpuštěným ve vodě.

  1. Nezapomínejte zalévat

Jak často zalévat chilli papričky? Potřebují neustálou vlhkost a neměli by vyschnout. Zálivku proto provádějte pravidelně nejlépe ráno, přičemž v době dozrávání ji můžete omezit. Samozřejmě ale všeho s mírou, papričky nesmíte ani přelít.

Feferonky zalévejte vždy odstátou a vlažnou vodou. Studená by jim mohla způsobit teplotní šok, což rozhodně nechceme. 

  1. Jak na zaštipování chilli papriček

Podobně jako rajčata i čili papričky občas zastřihněte. Zaštipování podporuje úrodu a pomáhá rostlině s přístupem ke vzduchu. Pokud nastane situace, při které se rostlina přestane rozvětvovat, zaštípněte centrální výhon, z něhož následně vyraší výhony nové. Nejvíce vyžaduje zaštipování odrůda Habanero.

Pěstujte chilli papričky i v zimě díky zazimování

Možná jste se dočetli, že se chilli řadí k jednoletkám, ale není tomu tak. Jak tudíž chilli papričky zazimovat?

  • Se zazimováním začněte, jakmile venkovní teploty klesnou pod 10 °C, což bývá na konci října.
  • K přezimování vyberte jen ty nejsilnější a nejzdravěji vypadající jedince.
  • Očesejte rostlinu od plodů včetně těch nezralých.
  • Zkraťte ji na 10 až 15 cm.
  • Pokud pěstujete venku, přesaďte čili papričky do květináče. Při pěstování uvnitř přesuňte rostlinu do nového substrátu.

Pěstování chilli papriček v zimě není ničím specifické. Rostlinu v květináči akorát opět přesuňte k jižnímu oknu a zalévejte ji jednou za 2 až 3 týdny. S příchodem jara na zálivce přidávejte.

Jak dlouho rostou chilli papričky

Doba růstu závisí na odrůdě. Například odrůda Apache dozrává přibližně za 16 týdnů od zasetí, zatímco Trinidad Scorpion může mít plody až po 8 měsících. Chilli papričky Jalapenos zrají kolem 40–50 dnů a sklízí se ještě zazelena. Naopak Habaneros trhejte až ve chvíli, kdy budou papričky již červené, žluté nebo oranžové. Plody obvykle dozrávají v červenci a srpnu, a čím déle je necháte zrát, tím vyšší bude jejich štiplavost.

Máte rádi pálivé?

Pak není na co čekat. Pusťte se do pěstování domácích chilli papriček a okořeňte si jimi své pokrmy klidně každý den.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat