skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Chilli Papričky Můžete Doma Pěstovat Po Celý Rok

Chilli papričky můžete doma pěstovat po celý rok

Chilli papričky jsou oblíbené plody exotických křovitých paprik, běžně rostoucích v tropických či subtropických oblastech. Nemusíte ovšem litovat, že nežijete v Jižní Americe, Indii nebo Africe. Papriky si totiž můžete poměrně snadno vypěstovat také u sebe doma. Pokud se věnujete indoor pěstování, nemusíte se navíc řídit podle ročního období. Čerstvé domácí chilli papričky tak můžete mít na talíři klidně po celý rok. V tomto článku vám nabízíme přehledný návod, jak pěstovat (nejen) chilli papričky v několika krocích.

Středně, či pořádně pálivé? Jak je libo

Jak asi víte, druhů chilli papriček je celá škála. Za svou pálivou chuť vděčí látce jménem kapsaicin, který se v nich vyskytuje v různé koncentraci. Obecně se dá říct, že čím pálivější odrůda, tím déle jejich vypěstování trvá.

chilli_papričky

Patříte v pěstování chilli papriček k začátečníkům? To zvládnete! Pro začátek vám doporučujeme zvolit si „rychlejší“ a méně pálivou odrůdu. K těm nenáročným patří například Giallo, Apache, Habanero Chocolate, Tabasco nebo Serrano Balin. Pokročilejší pěstitelé klidně mohou zvolit pálivější a k pěstování obtížnější druhy, třeba Trinidad Scorpion Moruga ve žluté nebo červené verzi. Pokud z nějakého důvodu nechcete pěstovat papričky vyloženě doma a chystáte se je později přesunout ven, je důležité začít 4–6 týdnů před posledním mrazem.

Inspirujte se od zkušeného pěstitele

Pouštíte se do pěstování chilli papriček poprvé, nebo chcete i po letitých zkušenostech svůj pěstitelský um obohatit? Pak doporučujeme knihu „Jak pěstovat chilli“, jejíž autor po 20 letech praxe ví, jak na to.

Optimální růst zajistí klíčky

Použijte vždy kvalitní osivo, určitě ne starší než 3 roky. Pokud nepoužijete koupená či jinak získaná semínka hned, skladujte je vždy v suchu, chladu a temnu. Semínka můžete, ale nemusíte nechat nejprve naklíčit. K tomu účelu vám postačí obyčejná vata či navlhčený kapesník, ale lze sáhnout i po speciálních materiálech, jako jsou Rockwool nebo rašelinové tabletky Jiffy.

pěstování paprik

Speciální média mají tu výhodu, že vám později usnadní přesazování rostlinek. Vaše budoucí chilli papričky budou klíčit několik týdnů – v této fázi jsou poměrně choulostivé a potřebují vlhko, přibližně pokojovou teplotu a také dostatek světla. Díky naklíčení máte kontrolu nad tím, jaké rostliny vzejdou, a pro další pěstování si vyberete jen ty nejlepší jedince.

Předpěstování není žádná velká věda, ale přesto je dobré načerpat z této oblasti co nejvíc informací. Právě proto jsme pro vás dali dohromady článek, v němž najdete seznam 5 kroků, jak předpěstovávat a čeho se držet, abyste ve finále dosáhli té nejlepší úrody.

Kdy začít přesazovat

Mladé rostlinky vytvoří nejprve dva děložní lístky. Až poté vyrostou dva pravé lístky – a to je ten správný okamžik, kdy můžete začít s přesazováním rostlin do substrátu. Dostačující velikost květináčů je 10 × 10 centimetrů. Pokud jste použili ke klíčení Rockwool nebo tabletky Jiffy, přesazujete do substrátu i s tímto základem. V opačném případě si dejte pozor, ať nepoškodíte křehké kořínky.

Během růstu můžete také chilli samozřejmě přihnojovat. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit například hnojivo Chilli Focus od Growth Technology, které je ideální pro specifické požadavky na výživu, které chilli papričky mají. Tohle hnojivo totiž neobsahuje močovinu a budete díky němu moct ochutnávat pořádně šťavnaté, objemné a zdravé papričky.

Jaké podmínky chilli papričkám zajistit

Máte přesazení za sebou a rostlinky se úspěšně uchytily? Pak se můžete začít těšit na budoucí úrodu. Abyste jí stoprocentně docílili, mějte na paměti, že chilli potřebuje dostatek světla (zhruba 14 hodin světla a 10 hodin tmy denně) a dostatek vody. A věřte nebo ne, i vodou můžete své papričky hýčkat. Jak?

papiky

  1. Zalévejte vždy odstátou a vlažnou vodou – příliš studená voda by rostlinu mohla vystavit teplotnímu šoku.
  2. Zálivku provádějte nejlépe ráno – je lepší, když rostliny nestojí přes noc ve vodě.
  3. Nepřelévejte – tak jako u všech rostlin, i zde si dejte pozor na přelévání. Půda by ideálně měla být v období růstu mírně vlhká.
  4. Omezte zálivku v době dozrávání.

Jak už jsme uvedli, doba růstu od začátku do období produkce plodů je u jednotlivých druhů odlišná a koresponduje s jejich pálivostí. Například Apache vám dozrají přibližně za 16 týdnů od zasetí, u T. Scorpion se dočkáte plodů až za asi 8 měsíců. Ale čekání se určitě vyplatí.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat