skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
5 Rostlin, Které Můžete Pěstovat Ve Skleníku Celý Rok

5 rostlin, které můžete pěstovat ve skleníku celý rok

Pěstování ve skleníku s sebou přináší řadu výhod. Například vášniví zahrádkáři a pěstitelé mohou za pomoci skleníku zahradničit po celý rok. Některé rostliny si totiž přímo libují ve skleníkových letních teplotách a naopak v zimě se pod ochranou této zahradní stavby vypořádají i se zimním počasím. Které rostlinky máme na mysli?

Rostliny vhodné do skleníku

1) Subtropické citrusy

Co takhle si vytvořit soukromou oranžerii a dopřávat si každý rok vlastní citrusové plody? Přestože se jedná o subtropické rostliny, některým z nich se daří ve skleníku po celý rok.

Některým citrusům se ve skleníku daří po celý rok.

Pro začátek doporučujeme vyzkoušet třeba pomerančovník čínský, který se v průběhu roku spokojí s teplotou v rozmezí 5–35 °C a krátkodobě zvládne i mráz. Přesto je lepší nic nepodcenit, a pokud nevlastníte temperovaný skleník, připravte na zimu tento subtropický strom pomocí chvojek, slámy nebo tkaniny a vhodného substrátu.

2) Kaktusy nejen z pouště

Pokud vás citrusy v našem seznamu příliš nepřekvapily, kaktusy vás dostanou určitě. Kdo by to čekal, rostlina vyskytující se na vyprahlých stanovištích, jako jsou například pouště, a hravě si poradí s naší českou zimou. Když se nad tím ale o trochu víc zamyslíte, v podstatě je to logické. Kaktusy obsahují velmi malé množství vody, které může být ve zmrzlém stavu pro rostliny přímo smrtelné – a během noci je v pouštích opravdu zima.

V první řadě je však důležité znát rozdíl mezi mrazuvzdornými a zimovzdornými kaktusy. Zatímco mrazuvzdorné přežijí pouze tak, že je necháte před zimou i v jejím průběhu pěkně na suchu, zimovzdorné nepotřebují ani skleník a klidně zimu přečkají pod závějí sněhu. V obou případech se však kaktusy vypořádají i s teplotami hluboko pod bodem mrazu a ve skleníku se jim tak povede báječně (zejména, pokud budou mít správný substrát).

3) Nádherné oleandry

Naprosto okouzlující, ale na druhou stranu jedovaté oleandry také s přehledem zvládnou v našich končinách přezimovat ve skleníku. Chladnější teplota v průběhu zimy jim naopak prospívá. Nicméně dlouhodobý mráz jim nedělá dobře, a proto je potřeba je řádně zazimovat nebo si pořídit temperovaný skleník.

Pokud se o tuto rostlinku dobře postaráte, v létě vám to oplatí. Ozdobí váš skleník svými nádhernými červenými, růžovými nebo bílými květy, které vám připomenout dovolenou v Řecku. Přímo milují teplo, takže se jim ve skleníku bude dařit. A co víc, jejich jedovaté listy a květy zase ochrání skleník před nenechavými mazlíčky.

4) Fuchsie plná barev

Fuchsie váš skleník zkrášlí nádhernými květy.

Další celoroční ozdobou vašeho skleníku mohou být například fuchsie. V zimě si jejich nádherných květů samozřejmě neužijete, nicméně fuchsie ve skleníku bez problému přečká a další rok jí květy vykvetou zase v plné parádě.

Fuchsiím během zimy vyhovuje teplota okolo 5 °C. Zvládnou i teploty blízko nuly, avšak mráz jim příliš dobře nedělá. Ideálním řešením jsou tak temperované skleníky nebo zazimování.

5) Bylinky pro lepší chuť

Čerstvé bylinky vždy přijdou vhod a ani v zimě si je nemusíte odepřít. Ve skleníku totiž můžete některé z nich pěstovat opravdu po celý rok, například bazalku, rozmarýn nebo tymián.

Skleník je tedy bezesporu dobrým pomocníkem. Díky němu totiž můžete pěstovat nejen subtropické druhy rostlin nebo kaktusy od jara až do zimy, ale také začít s výsadbou zeleniny předtím, než to počasí dovolí.

Nemáte skleník? Nevadí

Zvolte alternativu ve formě malého plastového skleníku.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat