skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Prevence je základ, aneb využijte přírodní potenciál naplno při ochraně rostlin

zlatoočkaAť se rozhodnete pěstovat jakoukoliv rostlinu, můžete si být jistí minimálně jednou věcí – budete ji muset chránit před škůdci. Nejen vy se totiž chcete těšit z úrody. Všemožní parazité jsou vždy připraveni vám vaši radost překazit. Máte ale možnost se jim bránit. A nejlepším způsobem je
prevence, o které si nyní něco povíme.

Jde to i bez chemie

Preventivní opatření proti škůdcům je vždy mnohem snazší a efektivnější, nežli řešení již nastalého problému. Další výhodou prevence je fakt, že známe mnoho způsobů, jak se obejít bez chemie a přitom dosáhnout vysokého stupně účinnosti. Cílem každého pěstitele by totiž mělo být pěstování s ohledem na přírodu, do kterého použití pesticidů rozhodně nepatří. Svoji úrodu také jistě budete chtít konzumovat, což je další důvod zkusit pěstovat biologicky.

beruškaSlimáci neradi sůl

Pokud pěstujete rostliny venku, budete je muset ochránit před slimáky a hlemýždi. Těm například nechutná sůl, takže když kolem každé rostlinky nasypete dokola sůl, budou se jí tito plži vyhýbat. Velmi oblíbenou pomůckou proti slimákům je pivní past. Do země zakopejte nějakou nádobu, třeba uříznutou PET láhev a nalijte do ní pivo. Plže to přiláká, spadne dovnitř a předtím než se utopí, ještě si užije alkoholový dýchánek. Kolem zahrádky je také možné natáhnout speciální pletivo proti plžům.

Zkuste přilákat predátory

Při venkovním pěstování můžete snáze využít přírodní predátory, nežli kdekoliv jinde. Nechte na své zahrádce kousek vysoké trávy nebo vedle svých rostlin pěstujte koriandr, česnek, cibuli, mochnu husí, brutnák lékařský nebo měsíček – to přiláká slunéčka sedmitečná, zlatoočky nebo pestřenky, které vás ochotně budou průběžně zbavovat mšic a dalších hmyzích škůdců.

A co doma?

Při pěstování pod umělým osvětlením je dobré používat preventivní biologické postřiky. K tomu slouží přípravky na přírodní bázi proti škůdcům a chorobám. Obvykle je poznáte podle délky ochranné lhůty, která musí být uvedena na každém takovém přípravku. Ochranná lhůta nám říká, jak dlouho po použití přípravku lze rostlinu konzumovat nebo zpracovat pro konzumaci. Jestliže má přípravek ochrannou lhůtu 0-3 dny, bude na 99,9 % plně přírodní. Jako prevenci samozřejmě můžete použít i všechny osvědčené recepty vaší babičky. Přejeme vám hodně sil při boji se škůdci i chorobami.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat