skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Rozhovor s předním odborníkem na indoor pěstování Pieterem Klaassenem

Pieter Klaassen se zahradnickému průmyslu a poradenství pro indoor growing věnuje už více než 25 let. Během své kariéry pracoval ve firmě Rockwool/Grodan, která vyrábí inertní pěstební substráty, dále v produkci řízků okrasných rostlin a nyní už přes 7 let pracuje pro firmu Canna, kde se věnuje výzkumu a vývoji hnojiv, píše články a přednáší o indoor pěstování.

Pieter Klaassen je vyhledávaným odborníkem v této oblasti a jeho semináře zaručují kvalitní informace a přínos pro správné pěstování. Pietera jsme vyzpovídali ohledně jeho práce a zeptali se, co by poradil začínajícím indoor pěstitelům. Přečtěte si, co nám prozradil v následujícím rozhovoru.

Jak jste se dostal k indoor pěstování?
Tento příběh je velice dlouhý a zabralo by spoustu času, než bych ho převyprávěl. Začal jsem s indoor pěstováním v roce 1989 a od té doby se toho stalo spoustu.

Co máte na indoor pěstování nejraději?
Nejvíce mě na pěstování baví to, že se setkávám s různými zajímavými lidmi, kteří propadli indoor pěstování. Takže nejraději mám setkávání se samotnými pěstiteli.

Co je na vaší práci nejtěžší?
Říkat pěstitelům reálnou pravdu.

Jak se indoor pěstování změnilo za dobu, kterou se mu věnujete?
Z malého domácího pěstování o 4m2 na velké, tedy větší než 20 m2. Sami pěstitelé začali rozumět pěstování a financím lépe. Přestali věřit hloupým historkám. Ještě je ale na čem pracovat.

Jaké jsou největší výhody indoor pěstování oproti pěstování venku?
To, že můžete kontrolovat růst a jeho kvalitu.

Co byste doporučil začínajícím indoor pěstitelům?
Začněte s půdním substrátem Terra a použijte intenzitu osvětlení 300–400 W/m2. Tento způsob vám odpustí i případné začátečnické chyby. Rozhovor o indoor pěstování s P. KlaassenemPoučte se z toho, co uvidíte a poznamenejte si to pro příště, abyste už chyby neopakovali.

Co je na indoor pěstování nejtěžší? Na co se musí dávat pozor?
Je důležité pozorovat rostlinu během růstu. Po týdnu si změn všimnete jednoduše, ale mnohdy je to pozdě, pokud chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Jaká jsou nejlepší hnojiva pro indoor pěstování?
Samozřejmě CANNA. Ale má to svůj důvod: naše hnojiva jsou jednoduchá pro pěstitele a zároveň jsou nejlépe ověřenými a zkontrolovanými hnojivy v pěstitelském průmyslu. Jejich kvalita to dosvědčuje.

Jak správně vybrané hnojivo ovlivní vývoj rostliny? Znamená dražší hnojivo lepší kvalitu?
Ne, není tomu tak vždy. Pokud ale chcete, aby ho tvořily nejlepší ingredience  a chcete si být jisti, že produkt zůstane vždy stejně kvalitní, tak pravděpodobně bude dražší než některé další produkty na trhu.

Jaký je rozdíl mezi přírodními a chemickými hnojivy?
Přírodní nebo organická hnojiva znamenají, že minerály jsou vázány na organické struktury. To, co nazýváte chemickými živinami jsou živiny, které jsou volně rozpuštěné v roztoku jako aniony. Tyto aniony jsou rostlině přímo k dispozici. To je důvod, proč na ně rostliny reagují rychleji.

Myslíte si, že jsou chemická hnojiva škodlivá pro rostliny?
Ne. Koneckonců „chemická“ nebo organická hnojiva mají na rostlinu stejný efekt. Jenom rychlost není vždy stejná.Co o indoor pěstování říká Pieter Klaassen?

Jaké jsou novinky v oblasti svícení v indoor pěstování?
Zařízení o 400 voltech, které umožňuje počítačově řízenou regulaci světla (východ/západ slunce).

Vyrovná se současná technologie LED osvětlení účinnosti výbojek?
LED nabízí spoustu možností, ale momentálně není možné je využít stejným způsobem jako výbojky. Se správným LED osvětlením, potřebnými vědomostmi, vhodnou místnosti a klimatem by se mohlo jednat o dobrou alternativu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat