skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Význam substrátu pro růst a bohatou sklizeň

 lopatka
Pokud se chystáte doma cokoliv pěstovat, čeká vás nejprve řada důležitých rozhodnutí. V čem budou vaše rostlinky růst? Zvolíte klasický půdní substrát, nebo zkusíte třeba hydroponii? Víte, jaký má substrát význam pro růst vašich rostlin a jak ovlivní budoucí sklizeň? Následující řádky by vám měly pomoci ujasnit si výhody jednotlivých materiálů a tím i jejich výběr.

Proč dnes používáme substráty a co by měly splňovat?

Balené substráty jsou vlastně moderní variantou dřívějších, podomácku míchaných zahradních směsí. Jejich účelem je především odstranit některé jejich neduhy a nedostatky. I dnes existují pěstitelé, kteří si půdní směsi míchají sami. Pokud ale zrovna nepatříte k zahradnickým expertům s letitými zkušenostmi, doporučujeme vám pořídit si raději substrát už profesionálně namíchaný. Budete tak mít jistotu, že splňuje všechny nutné podmínky pro zdravý růst vašich rostlin. Substrát rozhodně nesmí obsahovat choroboplodné zárodky, semena plevelu a škůdce.

Moderní substráty vám umožní vytvořit rostlinám ideální prostředí

Aby měl substrát opravdu význam, je třeba jej volit s ohledem na pěstovanou rostlinu. Možná to zní trochu banálně, ale měli byste dopředu vědět, v jakém prostředí se jí bude nejlépe dařit. Hlavní faktory, podle kterých budete substrát vybírat, jsou celkem tři: kyselost, propustnost a obsah živin. Zjistěte si tedy nejdříve, zda je vaše rostlina kyselomilná, nebo vápnomilná, jestli preferuje médium písčitější, nebo zadržující vodu. Dále je dobré si zapamatovat, že rostliny nekvetoucí a stálezelené mají raději dusíkaté prostředí, kvetoucí a plodící naopak ocení více draslíku a fosforu.

Jaké mají substráty složení?

netopýrPřestože na trhu najdeme mnoho substrátů s nejrůznějšími přísadami a poměrem složek, základ bývá podobný – typicky ornice a rašelina. Někdy se obohacuje také o drcenou kůru či kokosové vlákno. Písek je v substrátech nahrazován perlitem, který zvyšuje podíl vzduchu a zlepšuje odvod zálivky. Častou součástí je mletý vápenec, jílové materiály a hnojiva. Substráty bývají předhnojené na určitou dobu, pohybující se od 1 do 6 týdnů. Pokud patříte mezi biopěstitele, doporučujeme vám například substráty Plagron Allmix, Royalmix a Batmix, obsahující organická hnojiva. Plagron Batmix je obohacen netopýřím Guanem, jedním z nejlepších přírodních hnojiv vůbec. Substráty Plagron Growmix a Plagron Lightmix obsahují minerální hnojiva, takže pro bio zahradnictví vhodné nejsou.

Správnou volbou pěstebního média budete mít napůl vyhráno už od začátku

zahradničeníVelký význam substrátu spočívá v prevenci pozdějších problémů s nevhodnou výživou. Pokud zvolíte vhodné pěstební médium, rostlince se bude zkrátka dařit už od počátku a vy se můžete těšit na budoucí úrodu. Zapamatujte si ještě, že pro hydroponické pěstování je vhodnou volbou kokosový substrát nebo keramzit. Pokud raději zůstanete u klasického pěstování v květináčích, zvolte půdní substrát. Některé moderní materiály, jako například Grodan Rockwoll, můžete dokonce použít k hydroponickému pěstování i do květináčů.

Držíme vám palce, abyste našli pro svou indoor zahrádku ten správný substrát a dočkali se bohaté úrody. Pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, je to snadné – napište nám.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat