skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Chcete pěstovat bylinky na prodej? Poradíme vám, jak na to

Pokud máte pěstební místnost nebo box a v něm bylinky, které byste chtěli využít nejen k vlastní potřebě, ale i k finančnímu přilepšení, měli byste na to být vybaveni materiálně i informačně. Co je k takovému pěstování potřeba a jak to vlastně vynáší? Nebudete nakonec ze svého zisku zklamaní? Zjistěte to dříve, než začnete.

pěstování bylinekZisk neočekávejte vysoký

Prodávání bylinek nepřináší výdělky snů, přesto však jsou lidé, kteří to dělat chtějí. Už třeba proto, že pěstovat bylinky je snadné a navíc jsou výsledky tohoto pěstování užitečné a mohou s ledasčím pomoci. Vy můžete mít skvělý pocit z toho, že někomu prodáváte kvalitní a nezávadný výsledek svého snažení, kupující zase budou nadšeni, že nebudou muset platit obchodníkům a že pravděpodobně při pěstování nepoužíváte agresivní chemické složky.

Pěstovat v substrátu, nebo hydroponicky?

Tuto otázku si položí každý, kdo to s pěstováním myslí vážně. Ten, kdo to myslí vážně s prodejem, si ji položí víckrát, aby si byl nakonec jistý svou volbou. Klasické pěstování spočívá v používání misek či květináčů naplněných substrátem, při hydroponickém pěstování se můžeme setkat s větším počtem druhů pěstebních médií, nejčastěji s perlitem a keramzitem.

Jak na pěstování bylinek v několika jednoduchých krocích

Jak tedy bylinky pěstovat, aby na ně nakonec byla radost pohledět?

  • Připravte místo a nádobu na pěstování. Naplňte vybrané misky nebo květináčky pěstebním médiem.
  • Zasejte semínka, dbejte na jejich rozestup 0,5‑1 cm. Řiďte se přitom návodem na jejich obalu, abyste nezaseli příliš mnoho semínek na malou plochu. Nemusíte je ani překrývat pěstebním médiem, stačí je trochu zalít (tak, aby bylo médium vlhké, ne však promáčené). Sklízejte v cyklu 8‑14 dní. Nezapomeňte sít nová semínka, aby se vaše úroda nepřerušila.
  • Denně bylinky kontrolujte. Zaměřte se na sledování důležitých faktorů, jako je teplota kolem 20 °C, kterou je vhodné udržovat.
  • Jakmile se objeví první listy (ne listy semínek), vezměte si nůžky a začněte opatrně sklízet. Chcete-li bylinky sušit, začněte s tím co nejdříve a dejte pozor na skládání a vrstvení – několik vrstev by mohlo způsobit zapaření a znehodnocení vaší práce.

bylinkyZačněte s těmi jednoduššími

Než se dočista vrhnete do víru obchodování s vlastními bylinkami, vyzkoušejte si tuto činnost na těch, jejichž pěstování je nejjednodušší a na nichž snadno poznáte, co potřebují. Mezi tyto bylinky patří například oregano, bazalka, pažitka nebo majoránka. Uvidíte, že i po nich bude sháňka!

Pěstujte pro užitek vlastní i cizí

Chcete-li se o výsledky své činnosti podělit s ostatními, můžete bylinky darovat nebo prodávat. Ve druhém případě si nezapomeňte spočítat, kolik vás stálo pořízení semínek a péče o ně – nejen z hlediska zabezpečení vody a živin, ale i z hlediska času. Prodej bylinek vám nejspíš nezaručí pohádkový život se spoustou peněz, ale jako vedlejší činnost, z níž budete mít především vy sami radost, je to úžasné. Zkuste to.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat